Hrad Lietava. Renesančno-gotický hrad, ktorý nikdy nedobyli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hrad Lietava leží v Súľovských skalách, kde nájdete aj hrady Súľov a Hričov. Určite stojí za návštevu – je priestranný, má množstvo zachovaných múrov s oknami a na jeho nádvorí sa zabavia aj deti. Môže byť hlavným cieľom vášho výletu a keď zostane čas, pozriete sa aj na spomínané dva hrady v blízkosti. Tie sú oveľa viac zrúcaninami, no malé túry k nim rozhodne stoja za trošku času a námahy.

Cesta na hrad Lietava je dlhá asi 4 kilometre (tam i späť spolu), čiže vhodná aj pre rodiny s deťmi. Stúpanie cca 250 metrov, celé vám to zaberie asi dve hodinky, takže krásny poldenný výlet.
Hrad Lietava je voľne prístupný. Nachádza sa tam stála expozícia histórie hradu, archeologických nálezov a palných zbraní. V každej svojej časti má informačnú tabuľu s názvom miesta a jeho históriou.

 

Prístup k hradu Lietava

hrad Lietava na mapeHrad Lietava je neďaleko obce Lietava, do ktorej sa môžete dostať autom, autobusom, ale aj vlakom. Odtiaľ sa však musíme ešte presunúť do časti Lietava, Majer.
K hradu sa dostanete k nemu z rôznych smerov pešo či na bicykli. Podľa turistického sprievodcu Hrady pre deti od Daniela Kollára a Viery Polákovej je najkratší prístup po modrej turistickej značke z lokality Lietava, Majer a po zelenej turistickej značke z obce Lietavská Svinná.

Ak prídeme autom, riadime sa v obci tabuľkami navigujúcimi k hradu a smerovníkmi. Ako radia na stránke HradLietava.sk, na parkovanie si môžete vybrať Parkovisko 1 v obci Lietava, časť Majer. Býva však dosť vyťažené. Preto odporúčajú prístup z druhej strany – Parkovisko 2 na lúke pred Lietavskou Svinnou. Pri výstupe z Lietavskej Svinnej budete mať krásny výhľad na hrad už z diaľky.

Ak pricestujeme autobusom a chceme ísť z Lietavy modrou turistickou trasou, vystúpime pri moste na zastávke Lietava, Majer. Odtiaľ pokračujeme po modrej značke až na hrad.

K hradu vedie aj dlhšia trasa z obce Podhorie po modrej turistickej značke, ale tiež z Hričovského Podhradia i zo Súľova, kde sa nachádzajú ďalšie zrúcaniny hradov. Tieto trasy sú dlhšie a vhodné skôr pre staršie deti.

hrad lietava nádvorie

 

Vchádzame na hrad Lietava

Ak prídeme autom, zaparkujeme na ulici nad autobusovou zastávkou Lietava, Majer a pokračujeme pešo po modrej turistickej značke. Stúpame asfaltovou cestou pomedzi rodinné domy až na lúku. Po pravej strane nad lesom už zreteľne vidíme siluetu hradu, ktorý je naším cieľom. Prechádzame priestrannou lúkou, lákajúcou na oddych a rôzne hry s deťmi. To si však necháme na cestu späť. Stúpame ďalej, až prídeme do sedla, kde sa stretne naša trasa s chodníkom vedúcim z Lietavskej Svinnej.

Odbočíme doprava, kde nás naviguje aj tabuľka upevnená na strome. Prejdeme okolo smerovníka a popod elektrické vedenie, ktoré zabezpečuje elektrinu na hrade. Stúpame úzkym lesným chodníkom a najmä v horúcom počasí oceníme tieň a vôňu ihličnatého lesa rozprestierajúceho sa vôkol nás. Chodník je miestami popretkávaný koreňmi stromov, čo však deti hravo zvládnu.

Chvíľu sa nám možno bude zdať, že už by sme mali byť na hrade (veď bol pred chvíľou rovno nad lúkou!), avšak naša cesta vedie okolo kopca, na ktorom stojí. Keď prídeme na križovatku turistických ciest, kde sa nachádza smerovník s názvom Hrad Lietava, odbočíme doprava. Po pár minútach chôdze príjemným širokým chodníkom konečne hrad uvidíme.

 

Konečne na hrade

hrad lietava Víta nás tu informačná tabuľa so základným údajmi o histórii hradu, z ktorej sa napríklad dozvieme, že tento renesančno-gotický hrad vďaka svojej výbornej strategickej polohe nebol nikdy dobytý.
Bránou vojdeme do areálu hradu a na pravej strane môžeme obdivovať vysoké múry s oknami. Prejdeme k tzv. Orlovej bráne, ktorá bola kedysi priechodom na druhé dolné nádvorie. Pôvodná brána sa však nezachovala. Na ľavej strane objavíme tzv. polygonálny bastión, z ktorého sa nám naskytne pekný výhľad do okolia.

Po pravej strane sa týčia dve mohutné veže, pomedzi ktoré sa bránou dostaneme na hlavné nádvorie. Dozvieme sa, že táto brána je novšia a že vznikla prebúraním otvoru v severnej časti stredného obranného múru. Bola súčasťou novej obytnej budovy situovanej medzi Rondelovou a Podkovovitou vežou (spomínané mohutné veže).

 

Cez nádvorie ku krásnym vyhliadkam

Nádvorie nás prekvapí svojou veľkosťou a v minulosti sa tu nachádzali viaceré obytné budovy (napr. aj väznica či drábska izba). V súčasnosti na nádvorí stojí niekoľko stolov a lavíc na posedenie. Z okien jednej bývalej obytnej budovy sa nám naskytnú nádherné výhľady do krajiny. Na nádvorí ešte objavíme studňu a potom sa už presunieme drevenými schodmi na vyššie podlažie.

Ocitneme sa na malej vyhliadke, z ktorej sa ponúka pohľad na opačnú stranu krajiny. Vyhliadka je však exponovaná, a tak dávame na malé deti pozor. Z vyhliadky môžeme vidieť aj ďalšiu časť hradu, tzv. polkruhový bastión, ktorý nie je sprístupnený. Je to zaujímavý pohľad, keďže ide o vysoké murivo s množstvom okenných otvorov.

 

Hlavná veža na skale

medved na hrade LietavaNa záver tu ešte preskúmame tzv. hlavnú vežu, ktorá mala kedysi tri poschodia. Bola zakončená terasou a cimburím a plnila obytný i obranný účel. Stavba veže je celkovo zaujímavá, pretože využíva prirodzenú skalnú stenu. Cestou späť na nádvorie sa zastavíme v tzv. medziposchodí, kde deti prekvapí drevený medveď.

Nachádza sa tu aj vstup do expozície, ktorá je otvorená vo vybraných hodinách (počas pandémie však nie). Sprístupnená bola v roku 2017, pri príležitosti 450. výročia narodenia pána Lietavy, uhorského palatína a veľmoža Juraja Thurza. Približuje históriu hradu, archeologické nálezy a strelné zbrane.

Po prehliadke hornej časti hradu a nádvoria sa vrátime ku vstupnej bráne hradného areálu a pred odchodom preskúmame ešte pravú stranu hradného celku. Z malej lúky, ktorú tu nájdeme (kedysi tu stál pravouhlý bastión), sa nám naskytne pekný pohľad na ostatnú časť hradu. Môžeme tu tiež obdivovať zachované hradné múry.

súľovské skalyPrečítajte si tiež
Súľovské skaly. Fantastický kamenný les…

 

Pohľadnicový pohľad na hrad

Autori knihy Hrady pre deti odporúčajú pred odchodom vybrať sa ešte na svah nad prístupovým chodníkom ku hradu, ktorý je vlastne akýmsi skalnatým hrebienkom. „Keďže ide o exponované miesto, tento vyhliadkový bod odporúčame iba väčším deťom v sprievode dospelých. Z tohto miesta sa nám naskytne naozaj pohľadnicový pohľad na hrad,“ dodávajú autori.

Do obce zostúpime tou istou trasou. Cestou opäť prechádzame priestrannou lúkou, ktorú deti zaiste využijú na naháňanie a dospelí si môžu oddýchnuť pri peknom výhľade do údolia.

Zdroj a foto: Dajama/Hrady pre deti, HradLietava.sk/Peter Danko


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.