Peniaze. Rekordy, zaujímavosti a pikošky o bankovkách a minciach

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú s nami každý deň a myslíme na ne niekoľkokrát denne. Peniaze sú našou súčasťou a ovplyvňujú naše životy. Zvykne sa hovoriť, že sú špinavé a krivia charakter…ale záleží len na danom človeku, či si nechá ten charakter skriviť. Či sú peniaze preňho len prostriedkom…alebo niečím, čoho musí mať čo najviac. Stoj čo stoj.
Pripravili sme pre vás niekoľko pikošiek, o ktorých ste netušili. Najväčšie a najmenšie bankovky. Najbláznivejšie mince na svete. Zaujímavosti o slovenských korunách aj eurách.

 

jedno euroKeď sa darí…a keď to nejde

Vedeli ste, že technologická firma Apple zarobí denne viac ako 183 miliónov dolárov? Napríklad cena akcií Apple sa začiatkom roka 2022 vyšplhala na rekordných 182,88 dolára za kus. Trhová hodnota tejto firmy dosiahla tri bilióny dolárov.
doláre v gumičkeUrčite ste počuli o drogovom karteli Pabla Escobara – keď boli na vzostupe a v peniazoch sa mohli doslova kúpať, míňali mesačne 2500 dolárov iba na gumičky, ktoré mali držať balíky peňazí pokope. Iba na gumičky! Neuveriteľné.

Na druhej strane je zasa absolútny neúspech, pokiaľ ide o peniaze a ten zosobňuje Zimbabwe. Na začiatku roka 2000 zažila táto africká krajina hyperinfláciu, ktorá dosiahla v roku 2008 vrchol. Vtedy mal 1 americký dolár hodnotu 2,6 miliardy zimbabwianskych dolárov 🙁

 

jedno euroPeniaze a rekordy

 • Najčastejšie falšovanou bankovkou na svete je amerických 100 dolárov.
 • Najväčšiu bankovku na svete vydala Čína počas dynastie Ming. Bankovka v hodnote 1 jüan mal rozmery 22,8 x 33 cm. Na Filipínach vydali pre zberateľské účely pri príležitosti 100.výročia nezávislosti bankovku s rozmermi 21,6 x 35,6 cm.
 • Najmenšiu bankovku zasa vytlačili v Rumunsku a to v roku 1917. 10 bani malo rozmer 2,28 x 3,8 cm.
 • Na predstavu – naša 10-eurová bankovka má veľkosť 12,7 x 6,7 cm. Bankovka v hodnote 100 eur je trošku väčšia – má 14,7 x 8,2 cm.
  A najväčšia eurobankovka v hodnote 500 eur má rozmery 16 x 8,2 cm.  Teraz si to porovnajte s tými najväčšími vyššie spomínanými 🙂
 • Najviac mincí a bankoviek je venovaných kráľovnej Alžbete II. Objavila sa na platidlách oveľa častejšie ako ktorákoľvek iná osoba a zobrazená je na menách vo viac ako 30 krajinách sveta.
 • Najbláznivejšie mince na svete. Tie vytvára polynézsky ostrov Niue v spolupráci s novozélandskou mincovňou. Mince zobrazujú postavičky pokémonov alebo hrdinov z rozprávok Walta Disneyho.

zábavné mince

 

jedno euroNo nekúpte to!

 • Kreditné karty použili po prvý raz v Spojených štátoch amerických v 20.rokoch minulého storočia.
 • Výhodná kúpa! Dali by ste 45 dolárov za 10-tisíc dolárov? To by bol super obchod, však? Presne to ponúka Americký úrad pre gravírovanie a tlač…ale pozor. Tých desať tisíc dolárov sú už skartované bankovky, ktoré sú vo vreciach a môžete si ich kúpiť na webe úradu za spomínaných 45 dolárov.
 • Viete, že len 8% svetových peňazí existuje v hotovosti? Drvivá väčšina meny sveta je len v elektronickej podobe.

 

jedno euroŠpinavé peniaze

 • Veľká štúdia ukázala, že väčšina britských bankoviek je kontaminovaná kokaínom. Zaujímavosťou je, že všetky bankovky získali stopy tejto drogy počas niekoľkých týždňov od vstupu do obehu.
  Aj 90% dolárových bankoviek je pokrytých kokaínovým práškom.
 • Podľa štúdie Oxfordskej univerzity obsahuje priemerná európska bankovka 26-tisíc bakteriálnych kolónií. Sú medzi nimi aj virulentné kmene ako E.coli či salmonela. V tomto prípade naozaj platí, že peniaze sú špinavé a treba dodržiavať hygienu pri ich používaní.
 • „Špinavé“ sú aj mince. Britská jednolibrová minca obsahuje viac baktérií a vírusov ako pravidelne čistená záchodová doska.

peniaze bankovky a mince

 

jedno euroSlovenské koruny…

 • Asi si pamätáte, že 1.januára 2009 vstúpilo Slovensko do eurozóny a slovenské koruny sme vymenili za eurá. Pritom slovenskú korunu sme používali len 15 rokov, od roku 1993, kedy vzniklo samostatné Slovensko.
 • V peňaženkách sme mali 7 bankoviek a 7 mincí.
  Mince boli v hodnote 10, 20 a 50 halierov. Potom 1, 2, 5 a 10 korún.
  Bankovky: najmenšia, zelená bankovka mala hodnotu 20 korún. Nasledovali modré 50-, oranžovo-červené 100-, ružovo-zelené 200-, hnedé 500-, fialové 1 000- a oranžovo-hnedé 5 000-korunové bankovky.
 • Na stokorune bola zobrazená Madonna z Oltára narodenia v Kostole svätého Jakuba v Levoči. Bola to jediná žena na slovenských bankovkách.
 • Od roku 1996 boli v obehu súbežne dve mince v hodnote 50 halierov. Nová minca bola razená z ocele, galvanicky pokovovanej meďou.
 • Prvou bankovkou v obehu bola 50-tka. Potom prišli ďalšie a až o dva v roku 1995 vydala Národná banka Slovenska 200 a 5000-korunovú bankovku.
 • Slovenské mince razila Mincovňa Kremnica. Bankovky pochádzali z viacerých krajín z celého sveta. Vytlačené boli v Kanade, Veľkej Británii, Nemecku, Francúzsku, Rakúsku a Poľsku.
Kremnická mincovňa

Kremnická mincovňa.

 

jedno euro…a dnešné eurá

 • Eurobankovky sú vyrobené zo 100% bavlny. V záverečnej fáze výroby sa bankovky očíslujú a polakujú, vďaka čomu sa výrazne predlžuje ich životnosť.
 • Eurobankovky, ktoré vydala Národná banka Slovenska do konca roka 202 by zabrali plochu 224 futbalových štadiónov. Približne 235,5 milióna kusov bankoviek malo celkovú hodnotu 16 537,8 milióna eur.
 • Hmotnosť euromincí, ktoré emitovala NBS by zasa vážila ako 22 vráskavcov obrovských, čo je vyše 3400 ton. Celkovo emitovala naša banka miliardu mincí – asi 920 miliónov kusov klasických mincí a k tomu necelých 600 tisíc kusov zberateľských euromincí.
 • Najviac sa v obehu opotrebovávajú 5 eurovky. Najlepšiu kvalitu majú podľa online prieskumu bankovky v hodnote 50 eur.
 • Znak € je inšpirovaný gréckym epsilonom a je symbolom stability. Dohodli sa na tom počas stretnutia Európskej rady v Madride v roku 1995. Epsilon (Є) je odkazom na kolísku európskej civilizácie. V latinskej abecede predstavuje tento znak prvé písmeno slova „Európa“, zatiaľ čo dve rovnobežné čiary, ktoré ho pretínajú, symbolizujú stabilitu.

eurá v rukách

Foto: LepšíDeň.sk, Hindustan Times, Pixabay.com, Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.