Ideálna úprava terasy – tipy a inšpirácie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Terasa nie je len vizitkou vášho domu, je to predovšetkým miesto, kde si môžete vytvoriť svoju súkromnú oázu, kde budete relaxovať a tráviť voľný čas. Preto je veľmi dôležité, aby predstavovala zónu pohodlia, kde sa jednoducho cítite dobre. Zariadenie terasy môže byť spojené s mnohými dilemami a výzvami.
Prečítajte si naše tipy a inšpirácie a zistite, ako vytvoriť ideálnu úpravu.

Dbajte na súlad úpravy terasy

Predtým, než začnete s výstavbou a úpravou terasy, stojí za to trošku sa zamyslieť a premyslieť si jednotnú víziu celku. Inak sa môže stať, že jednotlivé prvky budú málo funkčné a budú si navzájom prekážať. Veľmi dôležitú úlohu v tomto kontexte zohráva výber vhodného povrchu. Mal by byť elegantný a pevný. Vďaka tomu bude terasa atraktívna a dobre plniť svoje funkcie po mnoho rokov.

Materiál, z ktorého bude povrch vyrobený, musí byť odolný voči mechanickým poškodeniam a nepriaznivým poveternostným podmienkam. Môžete sa rozhodnúť pre vysokokvalitné prírodné drevo. Ďalším zaujímavým riešením sú betónové terasové dosky, ktoré sú dostupné v mnohých variantoch – napríklad s textúrou imitujúcou vápenec.

Už na samom začiatku tvorby projektu premýšľajte, aký štýl sa vám páči. Mal by harmonicky zapadať do okolia. Ak máte radi minimalistické riešenia, dobre sa osvedčí záhradný nábytok z technoratanu, moderné osvetlenie a jednotlivé rastliny. Ak preferujete škandinávsky alebo provensálsky štýl, stojí za to využiť drevený alebo liatinový nábytok, romantické doplnky – lampióny a vankúše, ako aj vybrané rastliny z danej klimatickej oblasti.

zariadenie-terasy-nabytok

Súkromie a pohodlie vďaka pergole

Ak chcete, aby sa vaša terasa stala súkromnou zónou relaxu, stojí za to zabezpečiť, aby poskytovala dostatočné súkromie. Inak môžu zvedavé pohľady susedov či okoloidúcich z ulice sťažiť váš oddych. Veľmi dôležité v tomto kontexte je umiestnenie terasy na pozemku a vhodné rozloženie nábytku.

Nepochybne sa osvedčí aj pergola. Má mnoho výhod: nielenže poskytuje súkromie, ale je aj veľmi dekoratívna, organizuje priestor a chráni počas zlého počasia pred dažďom a vetrom či silnými slnečnými lúčmi. Venujte pozornosť rozloženiu nábytku, kvetináčov s kvetmi, či grilu – stojí za to umiestniť vybavenie do rohov terasy, aby nezapratali priestor.

solárne lampyPrečítajte si tiež
Osvetlite záhradu a buďte ekologický.
Stavte na solárne lampy.

Štýlový nábytok a rastliny na terase

Zavŕšením úpravy terasy bude štýlový nábytok a vhodne zvolené rastliny. Vždy stojí za to rozhodnúť sa pre súpravu záhradného nábytku. Potrebné bude miesto na sedenie – vankúše na záhradné sedenie, moderné stoličky či lavičky. V každom prípade bude potrebný aj stôl. Ak je priestor obmedzený, môžete sa rozhodnúť pre skladací nábytok, ktorý budete vyťahovať napríklad len v letnej sezóne alebo keď prídu hostia.

Hľadajúc jednoduchý spôsob, ako úplne zmeniť charakter terasy, stojí za to venovať pozornosť rastlinám. Obrovské množstvo druhov je takých, že ich môžete ľahko prispôsobiť úplne odlišným úpravám. Možno vás zaujmú vresy, mattioly, levandule, pelargónie alebo surfínie? Stojí za to experimentovať aj s tvarmi a vzormi kvetináčov, boxov a kvetinových stojanov.

TS, foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.