Táňa Pauhofová: Kambodža je fascinujúca krajina, ktorú musíte zažiť!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sme boli pred vyše desiatimi rokmi v Kambodži, bol to pre nás šok. Pozitívny a nečakaný. O tejto ázijskej krajine sa hovorilo ako o mimoriadne chudobnom štáte, ktorý diktátor Pol Pot doslova roztrhal na kusy a položil na kolená. Išli sme tam s malou dušičkou, no odísť sa nám napokon nechcelo. Kambodža je doslova rozprávková krajina, nádherný komplex Angkor Vat vám vyrazí dych a úžasne priateľskí ľudia vám dodajú energiu na každom kroku.

Táto krajina očarila aj známu herečku Táňu Pauhofovú. „Kambodža je krajina, do ktorej sa túžim vrátiť,“ nadchýna sa. „Pre radosť, láskavosť a pokoru, ktorú som tam v ľuďoch objavila. Pre nádhernú krajinu, hlavne kambodžský vidiek, jazero, rieky, polia, pre dychberúce pamiatky a pre úžasné jedlo! Je to fascinujúca krajina, ktorú rozhodne musíte zažiť… A nie raz.“
Aj preto Táňa podporila projekt, v ktorom spolu s cestovnou kanceláriou BUBO a organizáciou Magda pomáhajú  tamojším ľuďom.

 

Rozprávková Kambodža

Táto krajina je ukážkovou kombináciou histórie, relaxu aj zábavy. Ak hľadáte exotiku, skvelú kuchyňu, nádherné miesta a atraktívne cestovateľské trasy, premýšľajte nad Kambodžou. Čo sa tam oplatí vidieť? Je toho veľa, napríklad:

  • Hlavné mesto Phnom Penh a jeho kráľovský palác, francúzske koloniálne domy, najväčší chrám v strede mesta Wat Phnom, či Central market v štýle art deco.
  • Tuol Sleng, čiže bývalá škola, ktorá sa za Pol Pota zmenila na väzenie, v ktorom zavraždil tisíce nepohodlných ľudí. Dnes je to Múzeum S 21.
  • Killing Fields, alias Vražedné polia sú vzdialené od Phnom Penhu asi hodinku cesty. Sú tam masové hroby z čias krutej vlády Pol Pota.
  • Angkor Vat – pre nás najkrajšia pamiatka v celej juhovýchodnej Ázii. Najväčšiu slávu zažil komplex od 9. do 14.storočia, kedy tam žili dva milióny ľudí.
  • Sihanoukville s plážami a morom, aké ste možno ešte nevideli. Ideálne oddychové miesto.

Aj toto všetko učarilo Táni Pauhofovej v júli 2016, kedy tam bola s BUBOm. Ten dnes ponúka Veľký okruh Kambodžou s Magnou. Cestu pripravili Martin Bandžák a Denisa Augustínová, zakladatelia humanitárnej organizácie MAGNA, ktorí žijú a pracujú v Kambodži už 15 rokov. A celý výťažok venuje BUBO na stavbu nemocnice v Kambodži. Takéto správy nám veru vedia vylepšiť deň!

kambodža mnísi

Projekt Staviame nemocnice v Kambodži

Ľuboš Fellner“Tento projekt sme pripravili s cieľom ďalej prehĺbiť potenciál zmysluplnej dovolenky. Ísť proti prúdu v čase, keď sa o ľuďoch z iných kultúr hovorí na Slovensku takmer výlučne negatívne. Celú sumu vyzbieraných peňazí investujeme na mieste určenia,” vysvetľuje riaditeľ BUBO Ľuboš Fellner.
Projektom chcú pomáhať obetiam sexuálneho násilia. Samotnú stavbu nemocnice má na starosť osvedčený slovenský architektonický ateliér VSA architects.  Centrum poskytne obetiam urgentnú zdravotnú pomoc, nocľah, psychosociálnu pomoc a právnu podporu.

Lepsiden.sk cestovaniePrečítajte si ďalšie tipy v sekcii CESTOVANIE.

„Kambodža je výnimočná nielen tým, že tu stojí jedna z najvýznamnejších pamiatok sveta – Angkor Wat,“ tvrdí Martin Bandžák, riaditeľ Magny, ktorý v Kambodži žije už 15 rokov. „Pre mňa a pre nás v Magne je výnimočná tým, že sme tu pred vyše 15 rokmi otvorili náš prvý humanitárny projekt – reagovali sme na pandémiu HIV/AIDS, kedy sa rodili tisíce nevinných detí so smrteľným vírusom a bez liečby rýchlo zomierali. Kambodža nám dovolila ich liečiť.“
Kambodža sa aj vďaka Slovákom stala jednou z najúspešnejších krajín v boji proti HIV/AIDS na svete. Zastavujú prenos vírusu HIV z matiek na deti, aby raz a čoskoro mohli z Kambodže spraviť krajinu free of HIV/AIDS.
Liečia tu aj tisíce detí na podvýživu, keďže až polovica detí do 5 rokov je v určitom štádiu podvýživy.
Matkám a novorodencom pomáhajú hlavne na vidieku, kde im extrémna chudoba nedovoľuje bezpečný pôrod a zdravotnú pomoc.

Na najväčšom cestovateľskom festivale v Strednej Európe, ktorý sa koná v Inchebe pod názvom BUBO bál, predstavia unikátny projekt, ktorý pripravila cestovná kancelária BUBO v spolupráci s organizáciou Magna a jednou z najlepších slovenských herečiek súčasnosti Táňou Pauhofovou. Viac informácií na stránke www.bubo.sk/magna.

Táňa Pauhofová v centre Magna.

Táňa Pauhofová v centre Magna.

Praktické info o Kambodži

Top sezóna na návštevu Kambodže je november až február, kedy je tam teplota najnižšia a počasie naozaj príjemné. Ceny sú však najvyššie. Od marca do mája vystúpi teplota aj nad 40 stupňov a vlhkosť vzduchu je privysoká. V júni až októbri tam neodporúčame cestovať, to je obdobie dažďov a mnohé cesty sa menia doslova na bahno.

Výborný zájazd robí spomínaný BUBO. Ak chcete ísť po vlastne osi, musíte ísť lietadlom do thajského Bangkoku alebo cez Čínu a potom buď do Siem reapu (tam je komplex Angkor Vat) alebo do hlavného mesta Phnom Penh.
Presúvanie po Kambodži je jednoduché, fungujú tam autobusové linky, platí sa v dolároch. Odporúčame aj rýchloloď z Phnom Penhu do Siem Reapu. Cesta je drahšia (cca 20 USD), ale je to zážitok. Dopravu v mestách zabezpečujú populárne tuk tuky, ceny zjednávajte.

Kambodža

Národné múzeum v hlavnom meste Phnom Penh.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.