Kola pri problémoch so žalúdkom? Poslúži aj v domácnosti, či na záhrade

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Coca-cola je veľmi populárny nápoj, a to nielen počas rôznych sviatkov ako je Veľká noc, Vianoce, či svadby, oslavy ap. Niektoré rodiny musia mať doma stále kolu po ruke, či už klasickú alebo ochutenú, prípadne – pre zmenšenie výčitiek svedomia – light kolu 🙂
Kola je síce dosť kalorický nápoj, v trojdecovom pohári sa môže skrývať až 8 kociek cukru – prečítajte si napríklad náš článok Pravda o ovocných džúsoch a káve. No kolu dokážete využiť na rôzne veci v domácnosti, či pre zdravie – napríklad kola pri problémoch so žalúdkom. Tiež si poradí so škvrnami a rôznymi nečistotami…veď si prečítajte.

 

Kola predsa len pre zdravie…

Hoci pitie koly nie je príliš zdravé, najmä to nadmerné a pravidelné, predsa len má tento nápoj benefity pre naše zdravie.
Ak vás poštípal hmyz, navlhčite tampón vaty kolou a priložte na dané miesto. Zmierňuje to pálenie a svrbenie, predovšetkým vďaka kofeínu, ktorý má protizápalový účinok. Funguje to aj pri popálení medúzou.

 

Kola na pokazený žalúdok

Určite ste tiež počuli, že kola pomáha pri problémoch so žalúdkom. Áno, je to pravda a občasne to odporúčajú aj lekári. Pár glgov koly dokáže upokojiť rozbúrený žalúdok…napokon, pôvodne nebola coca-cola primárne určená na každodennú konzumáciu, ale išlo o žalúdočný likér.

Odpoveď, prečo to funguje, nie je jednoduchá, keďže výrobca si stráži presné zloženie. Podľa nutričných odborníkov je to však vďaka kombinácii niekoľkých rôznych faktorov a látok, ktoré coca-cola obsahuje. Napríklad cukor/sladidlo neutralizuje prekyslený žalúdok. Pomáha aj vychladenie nápoja, čo pôsobí akoby „studený obklad“. Svoje zohrávajú aj rôzne bylinky obsiahnuté v kole a napokon aj kofeín, ktorý sa všeobecne používa v medicíne na utlmenie bolesti ako analgetikum.

kola pri problémoch

 

Kola v kuchyni

Ak vám teda zostalo trošku koly, už na ňu nemáte chuť, alebo vyprchala – nevylievajte ju. Využijete ju v kuchyni pri čistení sporáka alebo hrncov, ak sa vám v nich niečo pripálilo. Nalejte do hrnca vodu zriedenú s kolou a nechajte chvíľu pôsobiť. Pripáleniny pôjdu ľahšie preč.
Kyseliny a kofeín v kole dobre odstraňujú tuky. Nalejte na mastný povrch, povedzme spomínanú dosku sporáka trošku koly, rozotrite a nechajte pôsobiť. Potom umyte ako zvyčajne.

 

Na sklo a okná

kola pri problémochKola môže byť výborným leštičom okien, a to vďaka kyseline citrónovej. Tiež funguje ako rozmrazovač okien v zime. Nalejte trochu koly na sklo a ľad sa postupne roztopí. Môžete si ju dať aj do rozprašovača a ráno nastriekať na okno. Nemusíte prácne zoškrabovať okná plné ľadu.

 

Kola na šperky

Ak stratili vaše šperky lesk, ponorte ich na pol hodinky do klasickej koly. Potom ich opláchnite vodou. Rovnako môžete vyčistiť aj staré mince a rôzne kovové dekorácie v domácnosti.
Kola dobre funguje všade, kde sa začala usádzať hrdza. Spôsobuje to kyselina fosforová. Mimochodom, kola vie poslúžiť aj pri pevne utiahnutých skrutkách. Stačí na ne naliať trošku koly, počkať a potom ľahšie povolia.

 

Vyženie otravný hmyz

Áno, kolou proti hmyzu 🙂 Nám chutí, je sladká, ale hmyz doslova odpudzuje, čo je spôsobené zložením koly. Použite kolu namiesto insekticídu na záhonoch – využívali to už indiánski farmári, ktorí striekali rastliny kolou, aby odpudili škodcov. Vďaka cukrovému sirupu prilákali červené mravce a tie sú veľkým nepriateľom väčšiny škodcov.

Môžete dať tiež kolu do malých misiek, rozmiestniť po záhrade, kde sa nachádza najviac slimákov a postupne sa ich zbavíte. Prípadne dajte pár kvapiek na handričku a potrite ňou miesta, kde sa hmyz nachádza.

kola pri problémoch

 

Krásne vlasy

Ak máte prirodzene kučeravé alebo zvlnené vlasy, máme pre vás tip. Niekedy sa stane, že vám spľasnú, nedržia tvar, akoby vám ochabli…v takom prípade vezmite kolu a nalejte do lavóra. Potom si v ňom umyte vlasy. Následne sa začnú opäť tvoriť vlnky. Ortofosforečná kyselina v kole akoby zataví povrch vlasov, potom pôsobia žiarivejšie a jemne zvlnene.

Nízke pH v nápoji tiež pomáha ku kyslo-zásaditej rovnováhe, takže prospieva pri lámavejších a suchších vlasoch. Aj známe herečky si zvyknú pomáhať malým trikom: navlhčia si kolou vlasy a po 10 minútach umyjú klasickým šampónom.

 

Odstráni žuvačku

Kola tiež pomáha, ak sa vám do vlasov dostane žuvačka a zlepí vám ich. Celý prameň vlasov namočte do koly a po krátkom pôsobení žuvačka pôjde ľahko z vlasov dolu, prípadne zvykne dokonca odpadnúť sama.

 

Kola na záchod

Veru tak, kola dokáže perfektne vyčistiť aj záchodovú misu. Stačí, keď do nej nalejete fľašku koly a necháte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vyčistite misu klasickou štetkou a spláchnite. Kola odstráni nielen špinu, ale aj vodný kameň vďaka ortofosforečnej kyseline.

kola pri problémoch

Foto:  Unsplash.com, Pexels.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.