Ako funguje chemický peeling? Koľko stojí a dá sa robiť aj doma?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na internete nájdete množstvo odkazov na chemický peeling – 100% prírodná kozmetika, efekt už za niekoľko minút, či „nejde o obyčajnú kozmetiku, je to epigenetika“… Ako je to naozaj? Môže byť vďaka nemu vaša pleť žiarivejšia a mladistvejšia? Na koľko vás vyjde a ako vlastne funguje? Dá sa robiť aj doma, či len na klinike?

 

Chemický peeling

chemický peeling Ide o nenáročnú omladzujúcu procedúru, retinolový chemický peeling. Už po prvej aplikácii môžete cítiť oveľa hebkejšiu a jemnejšiu pokožku na dotyk. Tento typ peelingu slúži na vyrovnávanie drobných mimických vrások, na rozjasnenie a omladenie pleti. Zároveň pomáha s odstránením pigmentových škvŕn, vyrovnáva drobné jazvy, ktoré vznikli napríklad po akné.
Pomáha zmenšiť rozšírené póry, čím zároveň dochádza k zmierneniu nadmerného premasťovania pokožky.

Retinol je druh retinoidu, čo je derivát vitamínu A. Ako vieme, jeho účinok sa využíva nielen v terapii akné, ale aj v anti-age medicíne a kozmetike.
Retinolový peeling je tak určený na prevenciu prvých známok starnutia kože, zároveň pomáha zosvetľovať hyperpigmentáciu na tvári. Zosilňuje tiež regeneračné schopnosti kože a pomáha naštartovať tvorbu kolagénu.

 

Ako to funguje?

Pri samotnej procedúre si väčšinou ľahnete a sestrička vám nanesie štetcom alebo vatovými tyčinkami kyselinu (glykolovú, salicylovú, mliečnu alebo karbolovú) na tvár. Môže nastať chvíľkový pocit pálenia, preto sa nezľaknite. Potom sa chvíľu čaká, či pleť nebude nejako nevhodne alebo neprimerane reagovať. Ak sa tak nestane, môžete ísť domov aj s naneseným peelingom na pokožke. Toto trvá cca 20 minút.

Po šiestich hodinách pôsobenia si ho umyjete vodou a ďalej normálne fungujete. Na druhý, či tretí deň môžete zbadať, ako sa vám koža jemne olupuje na niektorých miestach. Začína sa oddeľovať (stará“ koža, šúpe sa.
Toto olupovanie je o ďalší deň-dva intenzívnejšie, dokonca môžete pociťovať jemné pnutie pokožky, prípadne sa niekedy zvyknú utvoriť malé pľuzgieriky. Nepanikárte, je to súčasť procesu.
Vtedy premasťujte pokožku, na ktorej bol nanesený peeling, a to hydratačnými a premasťujúcimi neparfumovanými krémami, ktoré sú určené pre citlivú pleť.

chemický peeling

 

Kedy uvidím výsledky?

Zvyčajne 5 až 7 dní po procedúre je pleť oveľa hladšia, jemnejšia a akoby obnovená. Hĺbkový peeling si vyžaduje dlhší čas hojenia, niekedy až dva týždne. Preto si tak plánujte aj čas po zákroku, aby ste boli viac v pokoji, nie príliš na slnku, nie pred dovolenkou, vystúpeniami na verejnosti ap.

Istý čas môže byť mierne začervenaná a trochu suchšia (preto treba premasťovať). Počas leta takto ošetrenú pokožku musíte chrániť pred UV žiarením opaľovancím krémom s vysokým faktorom, ideálne 50-tkou.
Ak si takýto peeling doprajete 3 až 4 krát, ako sa odporúča, môže byť efekt na pokožke oveľa dlhodobejší.

 

Koľko stojí chemický peeling?

Závisí od kliniky a daného zariadenia, no väčšinou tomu predchádza konzultácia, ktorá je jednorazová. Môže vás vyjsť na cca 30€ a odborník vám poradí, ktorý typ peelingu je pre vašu pleť najúčinnejší.
Následné procedúry retinolovým peelingom majú svoj cenník – napríklad najčastejšie tvár je okolo 80 až 100€, dekolt či krk o pár eur menej.

Ak chcete vyskúšať len domáci chemický peeling, rôzne prípravky nájdete v lekárňach alebo na internete. Fľaštička 30 až 40 ml vás vyjde na 10 až 20€. Ide najčastejšie o peeling na rozjasnenie, sérum proti nedokonalostiam pleti ap.
Siahnite najlepšie po enzýmových peelingoch, čo je derivát z ovocia určený pre citlivú pokožku. Na akné a pri hyperpigmentácii pomáha kyselina mandľová doplnená o kyselinu salicylovú.

Prečítajte si tiež
Tajomstvo nestarnúcej pleti. 8 rád rodenej Kórejčanky.

 

Doma, či u odborníka?

Môžete vyskúšať obe cesty. Peeling, ktorý je určený na doma, má prirodzene nižšiu koncentráciu účinnej látky a preniká len do povrchových vrstiev kože, aby ste si náhodou neublížili. Nie každý ho vie správne používať, tak pre istotu 🙂

Retinolový chemický peeling by mal robiť len zdravotník na odbornom pracovisku – v ambulancii alebo v kozmetickom centre -, pretože hĺbka prieniku retinolu zasahuje približne do 0,06 mm pokožky. Ideálne je opakovať tento zákrok aspoň 3 až 4-krát po 4 až 6 týždňoch.

Robia sa aj stredne hlboké a hlboké peelingy, ktoré prenikajú do hĺbky kože 0,45 až 0,6 mm. Tie by mal robiť výhradne zdravotník. Používa sa pri ňom 50%-tná kyselina trichlóroctová, potom 50 až 88-ercentný fenol. V takomto prípade ide o jednorazovú procedúru.

Foto: Shutterstock,com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.