Zálohovanie fliaš a plechoviek. Všetky praktické a dôležité informácie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko zaviedlo od 1.januára 2022 zálohovanie fliaš a plechoviek, čiže spätný výkup. Odteraz ich teda už nestláčajte, ani nehádžte do koša, aby vás to nevyšlo draho. Ako to celé prebieha? Ktoré fľaše a plechovky môžete vrátiť, koľko dostanete a na ktorých miestach?
O dôležitosti a nevyhnutnosti pre ochranu životného prostredia nebudeme hovoriť – to je snáď každému z nás jasné. Nebudeme rozoberať ani rôzne mýty okolo zálohovania. Tie dobre rozobrali na Ministerstva životného prostredia.
Sústredíme sa na praktické veci a užitočné tipy, ako – kde – kedy zálohovať.

 

Zálohovanie fliaš a plechoviek – MANUÁL

Iba na Slovensku sa za rok predá miliarda plastových fliaš, ktoré následne končia v košoch, pohodené prírode, v riekach a potokoch… Preto je zálohovanie také potrebné.

ikona zdvihnutý palecKtoré obaly sa zálohujú?

Zálohovanie sa týka všetkých jednorazových obalov z nápojov, ktoré sú balené v plastových fľašiach alebo plechovkách. Musia mať objem od 0,1 do 3 litrov a obsahovať viac ako 80% vody.
Čiže ide o sýtené sladené nápoje, minerálne a pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje. Ďalej športové a energetické nápoje, pivo, cider, radler, perry a ovocné víno.

Nezálohujú sa plastové ani kovové obaly od mlieka a mliečnych výrobkov, oleja, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15%. A ani fľaše a plechovky zo zahraničia.

zálohovanie fliaš a plechoviek

 

ikona zdvihnutý palecKoľko dostanem za obal?

Jednotná cena je 15 centov, bez ohľadu na druh obalu, či jeho veľkosť. Za obal zaplatíte už pri nákupe, čiže o 15 centov bude drahší daný nápoj.
Každý obchodník je povinný vrátiť používateľovi zálohu v plnej výške a to buď vo forme zľavy alebo v hotovosti.
V prípade zľavy na nákup musíte túto zľavu uplatniť v danom obchode, kde ste využili automat (alebo ručný odber obalov).

 

ikona zdvihnutý palecBudú v obchodoch už len vratné obaly?

Výrobcovia a obchodníci majú prechodné obdobie. Výrobcovia môžu ešte do konca januára 2022 dodávať nápoje v starých, nevratných obaloch. Obchodníci musia staré obaly dopredať do konca júna 2022.
Ak si odteraz kúpite ešte nápoje v starých obaloch, stlačené ich vyhodíte do žltej nádoby na triedený zber tak, ako to bolo doteraz.

 

ikona zdvihnutý palecAko rozpoznám vratný obal?

Stačí si všímať grafický symbol na obale. Ide o písmeno Z umiestnené v blízkosti čiarového kódu a pri tom text zálohované.

„Zálohomaty vedia identifikovať registrovaný obal v systéme, za ktorý bola zaplatená záloha. Majú niekoľko úrovní detekcie vrátane čiarového kódu, tvaru, materiálu a hmotnosti. Osvedčene to funguje na celom svete a my nie sme výnimkou,“ vysvetľuje Lucia Morvai, výkonná riaditeľka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku.

Aj na pokladničnom bločku budete mať výšku zálohy, ktorá bude zapísaná osobitne, ako nezdaniteľná predajná položka. Rovnako to bude aj v prípade vyplatenia zálohy.

zálohovanie fliaš a plechoviek

 

ikona zdvihnutý palecKde môže vrátiť obaly?

Povinnosť odoberať zálohované obaly majú všetky obchody s predajnou plochou nad 300 m². Menšie predajne to nemajú povinné, ale dobrovoľné. Pri obchodoch, alebo priamo v nich sú označené automaty, prípadne sa obaly vracajú ručným zberom pri pokladniach. Od januára je po celom Slovensku k dispozícii vyše 2000 odberných miest u obchodníkov, ktorí majú túto povinnosť. Plus ďalších cca 1000 menších prevádzok, ktoré sa zapojili dobrovoľne. Postupne budú odberné miesta pribúdať.

Obaly môžete vrátiť kdekoľvek, čiže aj keď si kúpite plechovku na pumpe pri Košiciach, vrátite ju v Bratislave.

 

ikona zdvihnutý palecAko má vyzerať vrátený obal?

zálohovanie plastových fliašSamozrejme, nepoškodený. Obal môžete doma po použití opláchnuť vodou a odnesiete ho nestlačený spolu s vrchnákom na zberné miesto. Mierne poškodený obal zväčša nevadí, no musí zostať dobre čitateľný čiarový kód.
Na mnohých miestach je pripravený priestor, kde možno vyliať zvyškovú tekutinu z obalu, aby vám ho automat vzal.

Automat alebo predavačka pri pokladni vám za obal/obaly vydá potvrdenku, ktorú môžete použiť pri nákupe alebo vám ju vyplatia v pokladnici.

 

Zaujímavosti a novinky

  • Niektoré predajne budú mať automaty umiestnené na parkovisku pred vstupom do obchodu.
  • Sieť Coop Jednota zapojí do zálohovania 1200 predajní. Na dedinách pôjde najmä o ručný zber pri pokladnici.
  • Lidl zapojí do zálohovania všetkých 153 predajní, v každej bude aspoň jeden automat, vo väčšine dva.
  • Billa umiestnila automaty v predajni alebo na parkovisku najviac 150 metrov od vstupu do predajne.
  • Kaufland inštaloval do všetkých predajní plnoautomatické fľaškomaty pre PET fľaše a plechovky. Vedľa automatu je pripravený aj otvor, kam môžete vhodiť nevratný obal.
  • Tesco má automaty vo vyše 130 prevádzkach. Napríklad v hypermarketoch Nitra a Senec fungujú dokonca duálne systémy. Odovzdať môžete PET fľaše a plechovky, ale tiež sklené fľaše a získať vratnú zálohu tak ako doteraz.
A čo ďalej?
Všetky vrátené obaly sa presúvajú na ďalšie spracovanie. Idú do triediaceho centra, kde sa vytriedia podľa materiálu a farby. Následne prejdú na recykláciu a z takto recyklovaného materiálu sa môžu vyrábať PET fľaše či plechovky.

zálohovanie pet fliaš

Foto: Budiš, Shutterstock, Plzeňský Prazdroj Slovensko,
Pixabay.com Pexels.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.