7 zaujímavých miest a unikátov. Košický kraj

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V Košickom kraji na východnom Slovensku žije takmer 800-tisíc ľudí a patrí doň 11 okresov. Nájdeme v ňom historický regón Tokaj a Zemplín. Významné pohoria Vihorlat, či Slovenské Rudohorie. A samotné Košice sú nádherné mesto, ktoré ponúka množstvo historických pamiatok a unikátov. Pozrite si 7 zaujímavých miest a unikátov pre Košický kraj.

„Slovensko je ako krajina vzácna práve preto, lebo každému pozorovateľovi ponúka malé zázraky. Dostali sme do daru nádhernú divú prírodu, pralesy aj úchvatné hole, kadiaľ sa ľudia môžu túlať,“ píšu Alexander Vojček a Drahoslav Machala v knihe Slovensko – zaujímavosti, unikáty, rarity.

Gotický evanjelický kostol v Štítniku je významná pamiatka Gemera s nádhernými freskami, výjavmi zo života Spasiteľa a jedinečnou bronzovou krstiteľnicou. Gotická radnica s vežou v Spišských Vlachoch.
Odporúčame vám navštíviť aj Kláštorný Kostol sv. Jána Krstiteľa v Jasove. Je súčasťou jedinečného opevneného hradného kláštora. Kostol bol vysvätený roku 1766.  Pozrite sa aj do baníckej dedinky Švedlár, ktorú založili nemeckí  baníci a uhorský kráľ Karol I.

7 zaujímavých miest v Bratislavskom krajiPozrite si aj
7 zaujímavých miest a unikátov v Bratislavskom kraji.

 

7 zaujímavých miest a unikátov. Košický kraj

Dóm svätej Alžbety

Výpočet unikátov musíme jednoducho začať Dómom svätej Alžbety v Košiciach. Je to gotická arcibiskupská katedrála, najvzácnejší architektonický skvost na Slovensku, ktorý postavili v rokoch 1380 – 1508. Hlavný krídlový oltár Svätej Alžbety má 48 gotických sôch a malieb.
Najväčší kostol na Slovensku má kapacitu vyše 5 000 ľudí a je to najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Jedinečná je vnútorná dispozícia chrámu. Hlavnú loď a štyri bočné lode križuje v polovici jedna priečna loď rovnakej výšky a šírky ako hlavná loď, s ktorou vytvára grécky kríž. Tým v strede katedrály vzniká objemný centrálny priestor a v exteriéri tri rovnocenné štíty s bohato dekorovanými portálmi, ktoré patria k vrcholom stredovekého kamenárskeho umenia v strednej Európe.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Dóm svätej Alžbety v Košiciach

Dolná brána v Košiciach

Zostaňme ešte v Košiciach, kde určite zaujme viacero miest: Urbanova veža, Župný dom, Gersterov dom, Máraiho socha, Katova bašta a Rodošto, ale tiež Dolná brána. Ide o unikátny archeologický komplex ukrývajúci časť mestského opevnenia z 13. storočia.
Zvyšky dolnej mestskej brány objavili v rámci rozsiahlej rekonštrukcie na Hlavnej ulici v rokoch 1996 až 1997. Mestské opevnenie vzniklo v druhej polovici 13. storočia a jeho stavbu ukončili vybudovaním fortifikačných stavieb začiatkom 18.sotorčia.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Dolná brána v Košiciach.

 

Krásna Hôrka

S hradom Krásna Hôrka sa spája rod Bebekovcov (1352), ktorí ho vlastnili až do 16. storočia. Turecké nájazdy prinútili legendami opradeného krutého lúpežného rytiera Františka Bebeka vybudovať odolnú pevnosť s nárožnými baštami. František lúpil spolu s bratom Imrichom, gemerským županom. Roku 1578 prevelili na Krásnu Hôrku Petra I. Andrášiho a jeho rod tu zotrval štyristo rokov.
Hrad vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria.
V marci 2012 vypukol na hrade požiar. Zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica. V kongregačnej sieni sa preboril strop. Hasiči zachránili 90 percent exponátov. Škody boli vyčíslené na 8 miliónov eur.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Hrad Krásna Hôrka.

 

Betliar

Jeden z najnavštevovanejších kaštieľov na východe Slovenska. Nachádza sa 3 km na sever od Rožňavy smerom na Dobšinú. Často sa tam konajú aj svadby pre jeho nádherný interiér, ale aj exteriér.
Kaštieľ Betliar  pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami.
Kaštieľ zaplnili Andrášiovci množstvom vzácneho nábytku, umeleckých diel a zbierok. Pôvodnú knižnicu založil Leopold Andráši v druhej polovici 18. storočia.
V najväčšom historickom parku na Slovensku je aj rímsky vodopád, navrhnutý v roku 1823 Josefom Bergmannom. Výškou 9 metrov je najvyšším umelým vodopádom a zároveň prvou romantickou stavbou na Slovensku.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Kaštieľ Betliar.

 

Kostol Svätého Ducha v Žehre

Národná kultúrna pamiatka Kostol Svätého Ducha v Žehre je neskororománska stavba, ktorú dokončili roku 1275. Celé presbytérium pokrývajú nádherné nástenné maľby, ale osobitnou vzácnosťou sú busty prorokov i uhorských kráľov Štefana I. a kráľa Ladislava. Pozoruhodná je freska Arbor vitae – Strom života a cyklus malieb o svätom Ladislavovi. Kamenná krstiteľnica pochádza z 13. storočia a kazateľnica zo 17. storočia. Kostol zapísali 11. decembra 1993 do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Kostol Svätého Ducha v Žehre.

 

Jaskyne

Jaskyňa Domica na hranici Slovenska s Maďarskom je spolu s Jaskyňou Aggtelek v Maďarsku zaradená do zoznamu svetového dedičstva. Je dlhá vyše 5 kilometrov a patrí medzi najkrajšie na Slovensku.
Jasovskú jaskyňu, ktorá leží nad obcou Jasov, sprístupnil rád premonštrátov z miestneho kláštora (1846). Speleológovia zistili, že je dlhá takmer tri kilometre. Pre verejnosť je sprístupnený asi kilometer.
Ochtinská aragonitová jaskyňa leží medzi Jelšavou a Štítnikom. Má dĺžku tristo metrov. Je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Jaskyňa Domica.

 

Kostol svätého Františka z Assisi

Neďaleko Bardejova v malej dedinke Hervatov je drevený rímskokatolícky Kostol svätého Františka z Assisi, ktorý postavili po roku 1500. V 19. storočí vznikol v kostole osobitný priestor pre ženy nazvaný babinec.
Je to najstarší zachovaný typ dreveného kostola na Slovensku, ktorý roku 2008 zapísali do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Najcennejšie sú gotické alebo goticko-renesanné maľby: oltár sv. Kataríny, Panny Márie a sv. Barbory, aj maľby Jána Mirejovského. Na obrázku 146 je detail oltárneho obrazu.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Kostol svätého Františka z Assisi, Hervatov.

 

Kaštieľ v Markušovciach

Patril rodine Mariášiovcov, ktorá od 10. storočia patrí medzi najstaršie šľachtické rody na území Slovenska. Renesančný kaštieľ dal vybudovať gróf František Mariáši (1643) a dnes je v ňom výstava historického nábytku.
Pôvodne renesančný kaštieľ neskôr upravili na rokokový štýl. Je obklopený parkom, bolo  to reprezentačné sídlo feudálnych majiteľov v centre obce Markušovce – Mariássyovcov. V areáli kaštieľa sa nachádza aj letohrádok Dardanely.

Košický kraj - zaujímavosti a unikáty

Kaštieľ v Markušovciach.

Foto: kosice.sk, krasneslovensko.eu, kniha Slovensko – zaujímavosti, unikáty, rarity.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.