Moto prilba je jednou z najdôležitejších bezpečnostných výbav každého motorkára. S prilbou je hlava dobre chránená pred zraneniami, ktoré môžu rýchlo nastať aj pri ľahkých pádoch. Aby však prilba dobre chránila vašu hlavu, musí spĺňať niekoľko kritérií.
A pokiaľ chcete zistiť, ktoré kritériá to sú, aby vás na ceste za relaxom a pohodlným ubytovaním v Púchove nič neprekvapilo, pokračujte v čítaní a všetko dôležité sa dozviete.
Veľkosť prilby zodpovedajúca priemeru hlavy
V prvom rade je dôležité poznamenať, že prilby, ktoré patria k dôležitému moto oblečeniu, majú rôzne strihy. To znamená, že pre každý tvar hlavy existuje vhodná prilba. Ak vám dobre nesedí, ovplyvňuje to nielen pohodlie, ale aj bezpečnosť na vozovke. Pretože iba ak je ochrana hlavy na správnom mieste a pevne sedí na hlave, dokáže ju ochrániť pred zranením v prípade pádu. Správnu veľkosť môžu motorkári najskôr zistiť meraním obvodu hlavy.
Okolo hlavy na úrovni čela a zadnej časti hlavy sa umiestni meter. Vždy by ste mali merať v najhrubšom bode. Mnoho výrobcov uvádza veľkosť prilby v centimetroch alebo v písmenách. Veľkosť XS často zodpovedá obvodu hlavy 53 až 54 centimetrov, veľkosť S je vhodná pre obvod hlavy 55 až 56 centimetrov a veľkosti M až XXL sú zodpovedajúcim spôsobom väčšie. Vždy však treba dodržiavať špecifikácie jednotlivých výrobcov a možno si prilbu aj vyskúšať.
Správny výber si overte skúškou
Skúšanie správnej veľkosti prilby by malo prebiehať pozorne. Prilba by sa mala nasadzovať na hlavu aspoň na 15 minút, pretože v závislosti od hrúbky výplne môže ešte povoliť a zmeniť držanie na tele. Keď je remienok pod bradou zatvorený, prilba by sa nemala hýbať alebo dať dokonca stiahnuť z hlavy. Ďalším znakom toho, že prilba nesedí, je, ak sa medzi oblasť čela a prilbu zmestia dva prsty, v takomto prípade bola zvolená príliš veľká prilba.
Pri skúmaní správneho uchytenia je potrebné vziať do úvahy aj to, že nosíte okuliare. Netýka sa to však len ľudí, ktorí nosia dioptrické, ale aj slnečné okuliare. Okuliare si preto pri skúšaní nasadzujte, aby ste mali dostatok miesta na spánkoch. Rovnako ako okuliare, aj kukla môže vyžadovať dodatočný priestor medzi prilbou a hlavou, tak na tieto detaily myslite.
Prečítajte si tiež
Je už vaša motorka pripravená na sezónu?
Dizajn štítu a prilby ako ďalšie kritériá výberu
Medzi ďalšie kritériá výberu patrí tvar prilby a štítu. Modely štýlových prílb HJC vám ponúkajú v tomto smere obrovské možnosti.
Priezory prílb sú vo všeobecnosti spravidla vyrobené z polykarbonátu, pretože tento plast sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti nárazu. V prípade nehody sa materiál neroztriešti, čo môže pomôcť predchádzať poraneniam tváre.
Pri výbere priezoru môže mať zmysel vybrať si model odolný voči poškriabaniu. Koniec koncov, aj drobné škrabance môžu zhoršiť viditeľnosť. Verzie odolné proti poškriabaniu sú potiahnuté špeciálnym bezfarebným lakom. To ich však robí citlivejšími na čistiace prostriedky a priezor by sa nemal leštiť týmito variantmi. Existujú aj priezory, ktoré sú vybavené vrstvou proti zahmlievaniu. To je výhodné najmä pre celotvárové prilby, ktoré majú často tendenciu rýchlejšie sa zahmlievať, keď prší.
Ak si dáte na tieto detaily pozor, mali by ste si zo širokej ponuky trhu vybrať to najlepšie a hlavne bez veľkých problémov.
— PR článok —
Foto: nampix/Shutterstock.com, VGstockstudio/Shutterstock.com