Je už vaša motorka pripravená na novú sezónu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ochrana zdravia pri jazde je základom, a preto zvoľte správnu kombinézu, v ktorej budete zladený i chránený.
Pri jazde na motorke je nevyhnutné chrániť si hlavu pevnou a odolnou prilbou. Okrem toho je nevyhnutnou súčasťou motorkárskej výbavy aj kvalitná kombinéza. O motorkároch sa zvykne hovoriť ako o darcoch orgánov. Ak patríte medzi milovníkov nespútanej jazdy plnej adrenalínu, kombinéza vám môže zachrániť život. Ako si vybrať tú správnu?

 

Jednodielna alebo dvojdielna?

Na trhu nájdete jednodielne a dvojdielne kombinézy, ktoré jazdcom poskytnú vysokú úroveň ochrany pred zranením. Jednodielna je v podstate overal, ktorý si oblečiete v jednom kuse. Na cestách vám dodá pocit bezpečia a v prípade pádu ochráni chrbát, keďže ho úplne zakrýva. Za nevýhodu možno považovať obmedzený komfort. Ak si budete chcieť posedieť v kaviarni či reštaurácii, musíte to zvládnuť bez vyzlečenia, prípadne môžete rozopnúť zips, aby vám pri sedení nič neprekážalo.

Na druhej strane tu máme dvojdielne kombinézy, ktoré pozostávajú z nohavíc a bundy. Motorkári ich majú radi pre vysoké pohodlie, dobrú pohyblivosť a aj možnosť kombinovať jednotlivé časti s inými kusmi oblečenia (v prípade krátkej jazdy). Na dlhšie a rýchlejšie jazdy je, samozrejme, potrebné mať na sebe obe časti. Pre zvýšenie ochrany by ste ich mali zopnúť spojovacím zipsom.

kempovanie na Slovensku 5 tipovPrečítajte si tiež
Kempovanie na Slovensku. 5 tipov + praktické rady.

 

Materiál

Najlepším materiálom je hovädzia koža, no často sa môžete stretnúť aj s klokaňou kožou. Obidva varianty nie sú len štýlové, ale hlavne kvalitné, keďže koža je pevný odolný materiál a jazdca dobre chráni pred úrazmi. Používa sa už viac ako 100 rokov a za ten čas sa osvedčila. Hovädzia koža dobre prilieha k telu a drží chrániče na mieste. Pomer cena/výkon je tiež vynikajúce. Menšou nevýhodou môže byť hmotnosť a tiež pravidelnejšia údržba.

Klokania koža je rovnako pevná, ale o niečo tenšia a ľahšia. Má vynikajúcu pevnosť v ťahu a výborne odoláva nárazom. Na rozdiel od kravskej sa pohybuje vo vyšších cenových reláciách a vyžaduje starostlivejšiu údržbu – čistenie a použitie kondicionéra. V súčasnosti naberá na popularite aj vegánsky variant – textil, ktorý je ľahký, pevný, priedušný, avšak výber dizajnov je viac obmedzený a aj kvalita časom upadá.

motorka a správna kombinéza

 

Veľkosť

Na zabezpečenie adekvátnej ochrany je potrebné zvoliť správnu veľkosť. Dvakrát meraj a raz rež. Veľkosť by ste nemali vyberať naslepo, pomôžte si krajčírskym metrom. Okrem výšky by vás mala zaujímať dĺžka rúk a nôh. Čo sa týka rúk, treba merať od ramena po zápästie, nohu merajte od rozkroku až po chodidlo. Následne prejdite na meranie obvodu hrudníka, pásu a bokov. Výsledky porovnajte s veľkostnou tabuľkou na stráne eshopstyx.sk.

Čo ďalšie nemôže chýbať?

  • chrániče na lakťoch, ramenách a kolenách
  • chrbtový chránič
  • vonkajšie tvrdené chrániče na ramenách
  • zdvojená koža na lakťoch, kolenách a zadku pre odolnosť voči odretiu
  • chránič hrudníka

Ak hľadáte kvalitnú kombinézu za skvelé ceny, pozrite si celú ponuku tu.

— PR článok —
Foto: eshoptyx.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.