Ako sa pripraviť na lyžiarsku sezónu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šport má pozitívne účinky na telo aj psychiku. Vďaka pravidelnému pohybu má človek nielen výbornú ohybnosť a dobrú telesnú kondíciu, ale cíti sa aj spokojnejší a vyrovnanejší. Lyžovanie regeneruje celé telo a poskytuje skvelý duševný relax.

 

Zjazdári aj bežkári

Patríte medzi zjazdových lyžiarov, alebo medzi stále sa rozrastajúcu rodinu bežkárov? Zjazdové lyže sú najznámejším a najpoužívanejším typom lyží. Primárnym terénom pre tieto lyže je upravený svah, kde naplno preukazujú svoje vlastnosti. Zjazdové lyže majú byť ľahko točivé a ľahko ovládateľné. Pätka a špička sú vždy širšie, než je stred lyží, čo umožňuje dobrý kontakt so snehom a ľahšiu manipuláciu. Vďaka svojmu tvaru sú zjazdové lyže stabilné aj pri rýchlej jazde.

Bežky majú tiež svoje charakteristické črty – sú dlhé a úzke. Sú určené na bežkovanie na bežkárskych tratiach – na lúkach i v kopcovitom teréne. Pokiaľ patríte medzi začínajúcich bežkárov, skvelým tipom sú bežky so stúpacím pásom, ktoré sú maximálne stabilné, ľahko sa ovládajú a majú vynikajúcu priľnavosť. Pokiaľ v prírodnom teréne natrafíte na moderné ploty či inú prekážku, rýchlo a ľahko sa jej budete vedieť s kvalitnými bežkami vyhnúť.

 

Ochranné prvky lyžiara

Úrazy pri lyžovaní nie sú celkom zriedkavé a občas ide aj o vážne zranenia. Lyžiarske doplnky dokážu zmierniť následky pádov a niekedy zachrániť aj život. Pri lyžovaní je potrebná špeciálna ochrana hlavy, vrátane očí. Prilba a lyžiarske okuliare sa nachádzajú na popredných priečkach v sústave ochranných prvkov lyžiara. Prilba a okuliare majú viacero užitočných funkcií, ich najdôležitejšou úlohou je však ochrana hlavy a zraku. Z hľadiska bezpečnosti by lyžiarska prilba a okuliare mali na hlave a očiach sedieť presne, nemali by byť malé, ani veľké.

Aj rukavice patria medzi významné ochranné prvky lyžiara. Skvelým tipom sú rukavice s viac vrstvovou konštrukciou, kde každá vrstva zastáva svoju úlohu a spolu tvoria jeden funkčný celok. Moderná technológia výroby neobmedzuje motoriku rúk, kvalitná podšívka a izolácia spoľahlivo chráni končatiny lyžiara pred chladom a mrazom. Výber lyžiarskych doplnkov – prilby, okuliarov a rukavíc je dobré podriadiť pohodliu, no pri kúpe je tiež potrebné prihliadať na intenzitu používania.

lyžiarske strediskáPrečítajte si tiež
Najobľúbenejšie lyžiarske strediská na Slovensku.

 

Lyžuje celá rodina

Pokiaľ radi lyžujete a do tajov tohto krásneho zimného športu chcete zasvätiť aj svoje deti, neváhajte. Deti môžu ísť na svah približne od štyroch rokov, pokiaľ majú dostatočne vyvinutú koordináciu pohybov, motoriku a sústredenosť. Svah zvoľte taký, ktorý zodpovedá im danostiam a schopnostiam. Lyže svojim ratolestiam však vyberte podľa veku, váhy, výšky i pohybového nadania a nepodceňte ani kvalitu ochranných doplnkov.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.