Jedna z najznámejších a najobľúbenejších dolín v slovenských horách, ktorá patrí medzi skutočné skvosty. Nakrúcal sa tam prvý film o Jánošíkovi a známou scénou je Čertova brána, ku ktorej vás tiež zavedieme. Gaderská dolina sa nachádza v strede turčianskej Veľkej Fatry. Ide o jednu z najviac navštevovaných dolín. Vstupnou bránou Gaderskej doliny je obec Blatnica, ktorú nájdete v okrese Martin. Táto malá obec sa označuje za turistický raj a zaujímavosťou je, že sa zaraďuje medzi najchladnejšie obce Slovenska.
Najľahšie sa tam dostanete zo severnej diaľnice D1, keď zídete dolu na Vrútky a Martin. Pokračujete na juh smerom na Príbovce a potom dedinka Blatnica. Z juhu zasa zídete dolu z rýchlostnej cesty R1 medzi Zvolenom a Žiarom nad Hronom, smer Kremnica, pokračujete severne na Kremnické Bane, Turčianske Teplice a cez Mošovce na Blatnicu.
Parkovať môžete priamo v dedine Blatnica, ale prďte radšej skoro ráno, keďže tam býva dosť turistov. Domáci vás radi ponavigujú, parkovné vás vyjde na 3 eurá za deň.
Nádherná Gaderská dolina
Gaderská dolina má približne 16 kilometrov a jej súčasťou je veľmi veľa náučných chodníkov. Patrí k nej tiež krásna zrúcanina hradu Blatnica a rôzne gaderské previsy a jaskyne.
Od Martina je toto miesto vzdialené iba 15 km a z druhej strany od Turčianskych Teplíc presne rovnako. Pomerne blízko sa nachádza aj ďalšie krásne miesto. Ide o Španiu dolinu, vzdialenú cca 48 km. To môže byť tip na výlet v prípade, že sa v Gaderskej doline chcete pár dní zdržať.
Gaderská dolina patrí medzi vyhľadávané najmä z dôvodu rôznorodosti – nájdete tam množstvo vzácnych prírodných úkazov a zákutí. Dá sa vychutnávať pešo, ale aj na bicykli, pretože lokalitou prechádza značená cyklotrasa. Prechádzka dolinou je pastvou pre oči, ale aj pre nos – rozvoniavajú tam borovice, všakovaké kvety, dokonca tam rastie plesnivec alpínsky. A do toho zurčanie Gaderského potoka, ktorý je krištáľovo priezračný.
Vyrážame…
Drevenou bránou s nápisom Gaderská dolina vstupujeme na asfaltku, kde sa začína naše dobrodružstvo. Je možné vydať sa peši, s kočíkom, na bicykli, či dokonca na kolobežkách, ktoré si v obci Blatnica vieme za poplatok požičať. My sme sa rozhodli využiť vlastné bicykle. Okolitý les a potok pretekajúci popri asfaltovej ceste vytvára hlavne v horúcich letných dňoch veľmi príjemný chlad. Stúpanie je iba veľmi jemné, ide sa ľahko. Pokiaľ sa vyberiete na kolesách, za 15-20 minút ste pri Čertovej bráne.
Odporúčame zastaviť sa aj v Mlynčekove, ktoré v žblnkotajúcom potôčiku vytvorili blatnický dôchodcovia. Vodné mlynčeky a drevený vodník pekne dopĺňajú prírodnú scenériu. Ak idete s deťmi, určite im urobíte radosť 🙂
Čertova brána
Skalný útvar s názvom Čertova brána predstavuje scenériu dvoch obrovských skál. Medzi nimi je tvorená cesta, alebo akási “brána”. Blízko tohto miesta sa Gaderská dolina delí sa na Dedošovú dolinu a dolinu Selenec.
Pri Čertovej bráne sme sa odfotili, doplnili tekutiny a nakoľko ďalej za ňou je značka zákazu, neodvážili sme sa ísť ďalej. Vybrali sme sa preto vedľajšou trasou, kde už nie je asfaltová cesta. Tu sme stretali už pomenej turistov, avšak to nás neodradilo. Lákala nás nádherná príroda. Tu je už stúpanie trochu citeľnejšie, ale stále v pohode, pokračujeme po štrkovej ceste.
Asi za pol hodinku sme na mieste, kde sa nachádza ohnisko s malým sedením. Označník hlási miesto Škap, bývalá horáreň (752 m.n.m.). Kúsok za ním za kríkmi sa črtá stará drevenica, ktorá kedysi slúžila ako horáreň. Na tomto mieste už smart hodinky ukazovali 13 prejdených kilometrov a prevýšenie cca 300 m. Tak sme sa rozhodli, že sa rovnakou cestou vydáme späť do Gaderskej doliny. Cesta dolu na bicykli či kolobežke potrvá asi 45 minút, peši určite aj vyše hodiny a pol.
Hrad Blatnica
Cesta k zrúcanine z Gaderskej doliny potrvá asi 20 minút. Kúsok po asfaltke, potom vľavo uvidíte značku hradu. Následne sa treba vydať po úzkom chodníčku z koreňov stromov a o pár minút sa vám naskytne dych vyrážajúci pohľad. Krásna, obrovská zrúcanina hradu Blatnica. Nachádza sa na nízkom vápencovom chrbte Plešovice (658 m.n.m.). Murivo sa síce rozpadá, ale je možné na zrúcaninu vystúpiť a pokochať sa nádherným výhľadom na okolie. Vychutnať si môžete pohľad na blízku Valčiansku dolinu, ale tiež Martinské hole, Kľak, či vrchy Ostrá a Tlstá.
Hrad vznikol už v druhej polovici 13.storočia a jeho prvým majiteľom bol Peter z Brezovice. Hrad mal chrániť cestu zvanú magna via, ktorá viedla z Nitry na sever.
Súčasný stav hradu ponúka horný hrad zovretý medzi dve veže, dosť sa však rozpadáva. Hlavne spojovacia palácová časť. Kvôli strmému úbočiu sa murivo pomaly zvetráva a padá dolu. Aby sa zastavil tento proces, začalo sa o hrad starať združenie Diadém – združenie záchrany hradu, ktoré čistilo predhradie a robilo drobné úpravy.
Celý cyklovýlet nám trval 2,5 hodinky a prešli sme takmer 27 kilometrov. Kto by sa na toto krásne miesto vydal zďaleka, je možné sa v Gaderskej doline aj ubytovať. Len popri ceste si všimnete množstvo ubytovacích ponúk, rôzne apartmány či priváty. Určite toto miesto odporúčam všetkými desiatimi, je tu naozaj nádherne.
Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.
Zaujímavosťou je, že na hrad Blatnica umiestnila svoj príbeh kráľovná slovenskej historickej romance Jana Pronská. V knihe Viazaný prísahou sa rytier Samuel de Gara dostane v prestrojení za potulného pevca na hrad Blatnica, aby splnil sľub, ktorý dal nebohému priateľovi.
Umiestnila tam aj ďalší svoj príbeh Právo na lásku. „Legenda o nemilosrdnom pánovi Blatnice ma inšpirovala k napísaniu tejto knihy. Ale aj stredoveké Právo prvého – prior tempore- prior iure – s ktorým sa šľachta na súdoch domáhala svojich výsad a ktoré obsiahlo všetko: právo prvého dediť, právo prvého vlastniť, právo prvej noci, právo manžela a právo rozhodovať o svojich potomkoch a dedičoch…“ priblížila svoju knihu Jana Pronská.
Foto: autorka/LepšíDeň.sk, Wikimedia