Využívajú vás ľudia? Tu je jednoduchý návod, ako si vytýčiť hranice

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte pocit, že vás ľudia využívajú? Vašu ochotu pomôcť, byť vždy po ruke a pribehnúť, keď treba? A nemáte vždy z toho dobrý pocit? Áno, pomáhať treba, najmä blízkym, priateľom…ale niekedy to môže prekročiť hranice. Dostáva vás to do stresu, napätia, nestíhate možno svoje vlastné povinnosti alebo sa oberáte o voľný čas, ktorý tak veľmi potrebujete na oddych. V takom prípade si treba vytýčiť hranice.

Nie, nie je to spôsob, ako niekoho odmietnuť ani ho vyhnať zo svojho života. Je to vami určená línia, ktorá sa vryje do vášho podvedomia, vďaka čomu lepšie spoznáte a pochopíte vlastné potreby vo vzťahoch. Hranice chránia vaše emócie, váš osobný priestor a vaše vibrácie.

 

Ako si vytýčiť hranice?

„Hranice ľuďom spoľahlivo naznačia, že už nie ste ochotní uspokojiť sa s málom a že sa nezmierite s tým, ako vás zanedbávajú alebo na vás zabúdajú. Hranice sú užitočné vo všetkých vzťahoch, od profesionálnych po intímne, a sú obzvlášť dôležité pri ľuďoch, ktorých najviac milujeme – lebo tí, ktorí sú nám najdrahší, do nás najväčšmi zasahujú,“ tvrdí mentálny kouč a influencer Vex King, ktorý sa stal výraznou osobnosťou osobnostného rozvoja vo svete. V slovenčine mu vyšla kniha Dobré vibrácie, dobrý život a následne Uzdravenie ako cesta k slobode, kde sa venuje aj tejto téme.

Stanovenie hraníc nie je podľa neho sebecké ani nepriateľské. Je to skôr jasný a láskyplný spôsob, ako sa postarať o seba i o druhých. Lebo ak vy vyhoríte, zlyháte, padnete na kolená, možno nebude mať kto pomôcť tým pri ktorých ste vždy stáli.

Základom je stanoviť si zdravé hranice vo vzťahoch. Len tak dokážete obmedziť plazivý, nepríjemný pocit a tichú frustráciu, ktorá sa vo vás zbiera, keď od vás nejaký vzťah veľa vyžaduje. Alebo keď niekto zaberá váš osobný priestor a doslova vám sťažuje dýchanie.

ako si vytýčiť hranice

 

5 krokov ako na to

Bolesť, zármutok a peklo, ktorým prechádzate… nebudú trvať večne. Uzdravíte sa, tvrdí Vex King a vo svojej knihe ponúka aj jednoduchý návod, ako si správne vytýčiť hranice.

  1. Doprajte si čas a všímajte si, aké situácie alebo interakcie vás dokážu rozrušiť. Čo z toho, čo dotyčný človek robí, vás hnevá a znervózňuje, prečo sa cítite preťažení, nepodstatní a prehliadaní?
    Môže sa stať, že dotyčný vo vás spúšťa staré traumy. Ak budete pracovať na uzdravení prvotnej traumy, zníži sa napätie medzi vami a týmto človekom v súčasnosti.
  2. Pokúste sa nájsť súvislosť medzi svojimi reakciami a svojou kľúčovou hodnotou alebo potrebou. Ak vás napríklad rozruší, keď váš kamarát niekomu prezradí niečo dôverné, s čím ste sa mu zverili, vašou kľúčovou hodnotou môže byť, že si ceníte dôveru v blízkych vzťahoch.
    Ak vás nahnevá, keď sa niekto zjaví u vás doma bez toho, aby predtým zavolal, možno je pre vás dôležitý rešpekt k vášmu osobnému priestoru a času.
  3. vex kingTeraz si vymyslite asertívny výrok zameraný na podnet, ktorý vo vás vyvoláva búrlivé reakcie a s ním súvisiacu potrebu alebo hodnotu. Tento výrok by mal byť pevný, ale nie hrubý – mal by vychádzať z lásky a z úcty.
    Tu je niekoľko Vexováých príkladov:
  • „Cením si dôveru a možnosť hovoriť otvorene so svojimi priateľmi. Preto sa s tebou nebudem deliť o osobné myšlienky a pocity, ak o nich aj naďalej budeš hovoriť ostatným.“
  • „Potrebujem svoj osobný priestor a čas, aby som sa cítil rešpektovaný. Preto, hoci som s tebou veľmi rád, potrebujem, aby si zavolal a opýtal sa, či môžeš prísť, skôr než to urobíš.“
  • „Verím v blízke a láskyplné vzťahy – potrebujem, aby si mi venoval viac času a bol so mnou častejšie než doteraz.“

Spočiatku môžete mať pocit, že by súčasťou vašich výrokov malo byť ospravedlnenie alebo odmietnutie zodpovednosti. Odolajte tomuto nutkaniu – pamätajte, že si zaslúžite, aby druhí vedeli o vašich potrebách. A musíte vyžadovať, aby ich rešpektovali.

  1. Svoj asertívny výrok komunikujte dotyčnému človeku pokojne a s jasnou mysľou. Vyhnite sa tomu, aby ste ho naňho vychrlili uprostred hádky alebo vo chvíli, keď sa vo vás už hromadia emócie. Je skvelé porozprávať sa o hraniciach osobne. V pokojnej chvíli, no ak je to pre vás príliš ťažké, môžete to napísať do správy.
  2. Držte sa hraníc, ktoré ste si vytýčili. Ak poznáte dotyčného dlho a nikdy predtým ste si neurčili rozumné hranice, možno ich bude spočiatku testovať. Je to frustrujúce, no úplne normálne. Dáva vám to príležitosť ukázať, že to myslíte vážne – už nechcete zanedbávať svoje potreby a prekročenie vašich hraníc nesie so sebou následky.

dobré vibrácie pre lepší životPrečítajte si tiež
Dobré vibrácie vám zlepšia život. 7 tipov.

Najdôležitejšie je zostať dôsledný. Neustúpiť pod tlakom falošných výčitiek svedomia alebo nepríjemného pocitu. Vytrvajte…neraz sa tam vykryštalizujú tie pravé a zdravé vzťahy.
A ak niekto nerešpektuje hranice, zľahčuje ich, mávne rukou s úsmevom, že to preháňate – opäť pokojne komunikujte svoje hranice. Pripomeňte ich, že sú dôležité a jasné. A že prospejú nielen vám, ale aj vášmu vzťahu.

Uzdravenie ako cesta k slobode

Odporúčame prečítať si spomínanú knihu Vexa Kinga Uzdravenie ako cesta k slobode. Autor vás v nej prevedie postupne po ceste od bolesti k uzdraveniu. K lepším vzťahom, ku krajšiemu a spokojnejšiemu životu.
Radí, ako si vytvárať pozitívne a povznášajúce vzťahy.  Ako namiesto toho, aby ste premýšľali, čo si o vás myslia iní ľudia, uvažujte, čo si myslíte vy o nich. Venuje sa intuícii a traumám, ktoré môžete mať v sebe a ktoré vám negatívne ovplyvňujú život. Zaujímavá je kapitola Ako sa vyrovnať s kultúrou porovnávania a tiež Vytvorte si návyk starostlivosti o seba.

Zdroja foto: Tatran, Vex King, Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.