Ako udržať vzťah pokope? Toto sú základné stavebné kamene

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý vzťah si vyžaduje, aby ste sa oň starali. Rovnako mu dávali, ako si z neho beriete. Udržať vzťah a manželstvo je niekedy drina, to vám potvrdia mnohí. Napokon, štatistiky stále dokazujú, že polovica manželstiev končí rozvodom. A koľké manželstvá pokračujú len zo zotrvačnosti? Len „kvôli deťom“? Len pre to, že už to nemá cenu, že už nejako dožijete?

Žiaľ, univerzálny recept na spokojné manželstvo neexistuje, ale osvedčili sa určité zásady. Jednoduché pravidlá, ktoré naozaj fungujú a keď ich budete dodržiavať, je veľká pravdepodobnosť, že budete žiť „šťastne až do smrti“.
Ako teda udržať manželstvo, aby ste v ňom boli šťastní a spokojní? Aké sú tie základné stavebné kamene, ktoré ho držia pokope?

 

5 pravidiel, ako udržať vzťah pokope

ikona vtakyMajte radi sami seba

Otrepané? Vágne? Čo je to za pravidlo? Ako to pomôže nášmu vzťahu?
Znie to ako banalita, ale láska k sebe samému je cestou k lepšiemu vzťahu. Nielen k partnerovi, ale k všetkým ľuďom.
Nezamieňajte si to však so sebaláskou, egoizmom a narcizmom.

Je množstvo ľudí, a najmä žien, ktoré sa podceňujú, neveria si, takmer dobrovoľne hrajú vo vzťahu druhé husle. Cítia sa škaredé, tučné, hlúpe, nudné a nepotrebné. Ak sa však nemáte radi vy sami, ako chcete, aby vás milovali iní? S týmito pocitmi neraz prichádza pocit ukrivdenosti, permanentnej naštvanosti, dotknutosti a to vôbec neprospieva zdravému vzťahu.

Vzťah a manželstvo musia byť v rovnováhe. Obaja partneri sa v ňom musia cítiť na jednej lodi, rovnocenne. Keď vstúpi do vzťahu chudera s komplexami, aké má to partnerstvo asi šance?

vzťahyPrečítajte si tiež
Vzťahy, ktorým by ste sa mali vyhýbať.

 

ikona vtakyNeprestávajte komunikovať

Jeden náš známy – volajme ho Dušan – sa sťažuje, že s manželkou po rokoch takmer nekomunikujú. Počas dvojhodinovej jazdy autom prehodia sotva zopár slov. A neznamená to, že by sa predtým „vyrozprávali“ doma. Jednoducho nekomunikujú.

Môže to mať rôzne príčiny. Niekedy len únava z pracovných a rodinných povinností, inokedy vzďaľovanie sa jeden druhému. Dôležitá a stokrát omieľaná pravda však je – zdravý a dobrý vzťah stojí na správnej komunikácii.

  • Vzájomná úprimnosť a otvorenosť.
  • Snaha tomu druhému neubližovať, ale hľadať riešenie problému.
  • Aktívne počúvanie a vypočutie si toho druhého do konca bez skákania do reči.
  • Neobviňovať a nepoukazovať neustále na chyby a drobné prešľapy.
  • Rozumné predkladanie svojich myšlienok a pocitov tomu druhému.

To je len pár základných zásad dobrej komunikácie, ktorá by mala vo vzťahu byť. Mimoriadne dôležité je tiež komunikovať po hádke. Neraz sa totiž hádka končí tichou domácnosťou a minimálne jeden partner sa odmlčí nie na pár hodín, ale neraz aj na deň či dva.
Áno, je to nesmierne ťažké, ale treba komunikovať. Nájsť si spôsob, aby ani jeden nemal pocit, že má zrazu navrch, že len jeden vždy ustupuje, že len ten druhý je na vine.

 

ikona vtakyPodporujte partnera

Tento stavebný kameň by sme možno mali dať na prvé miesto. Je nesmierne dôležité dať tomu druhému pocit, že ste tu preňho a že sa na vás môže spoľahnúť.
Každý potrebuje pocit bezpečia, každý potrebuje ocenenie a pochvalu. Potrebujeme akýsi vzťahový azyl, kam sa môžeme kedykoľvek uchýliť, keď je nám ťažko, keď sa nám nedarí, keď nám nič nevychádza…a vždy tam dostaneme podporu a povzbudzujúce slová.

Podpora je navyše veľmi motivujúci faktor, ktorý pomáha zdolávať spoločné prekážky vo vzťahu. Posilňuje pocit vzájomnej dôvery a istoty, takže spoločne prekonávate aj tie najťažšie problémy.
Musíte byť vždy na partnerovej strane. Tešiť sa z jeho úspechu, šťastia a výsledkov. Musíte si ho vypočuť a nehodnotiť, nezľahčovať, nesúdiť a nepremyslene kritizovať.

 

ikona vtakyV dobrom aj zlom

V každom manželstve je občas slnečno, krásne, vyhrievate sa užívate si to…a potom zasa zahrmí, zaprší až ste premočení až na kožu. Tak to je, ale žiadny dážď netrvá večne. Formulka „v dobrom aj zlom“, ktorú sme mnohí odriekali pri manželskom sľube, znamená ísť s partnerom rovnakou cestou, nech sa stane čokoľvek.

Manželstvo je ako hojdanie – raz ste dolu, raz zasa hore, ale stále sa treba držať a nespadnúť. Musíte na to stále myslieť a byť pripravení. Ako kedysi povedal Johann Wolfgang Goethe, „v manželstve si musíte niekedy odporovať, aby ste sa o sebe následne niečo dozvedeli“.
Každá kríza, ktorú prekonáte spoločne, vás aj posilní – obidvoch ako celok. Ako partnerov, manželov, ako celú rodinu.
Keď už dôjde k tomu „zlému“, nesmiete hodiť flintu do žita. Nesmiete to vzdať, klesať na duchu a hľadať vinníka. Jeden za najúčinnejších krokov je komunikácia – v pokoji. Dôvera niekedy po kríze prichádza pomaly, ale o to silnejšie môžu byť následne jej základy.

Samozrejme, vzťah a manželstvo občas dospejú do kritického bodu, kedy už nie je cesta späť. Vtedy treba s chladnou hlavou a najmä vo chvíli „dobrého“ si sadnúť a zvážiť: stojí ešte tento vzťah za záchranu? Ak sa zhodnete, že nie, treba k tomu pristúpiť bez vzájomného obviňovania a krok za krokom tú krízu vyriešiť.

 

ikona vtakyTolerancia a rešpekt

Jedno pekné arabské príslovie hovorí, že človek ustupuje, keď je múdry alebo keď je ženatý 🙂
Tolerancia je nevyhnutná súčasť každého zdravého vzťahu, aby sme vedeli prijímať chyby a omyly toho druhého. Nikto nie je dokonalý a ak si myslíte, že práve váš partner by taký mal byť (veď aj vy ste takmer dokonalí), tak ste na veľkom omyle.
Tolerancia je schopnosť pozerať sa s nadhľadom na toho druhého. Schopnosť znášať s úsmevom partnerove nedostatky. Rešpektovať jeho osobnosť, zvyky a tradície, jeho režim dňa, postoje.

Dobré je, že tolerancii sa dá naučiť. Nerodíme sa s ňou, ale v tomto smere nás formujú rodičia, škola, naši priatelia a prvé vzťahy. Tolerancii sa vlastne učíme po celý život a svedčí o vytvárané určitých pravidiel. Ako kedysi múdro povedal Miroslav Horníček, „trpezlivosť sa získava tak ako humor. Až dozrievaním a vekom.“


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.