Čchi-kung. 10 liečivých účinkov tradičného čínskeho cvičenia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Je fascinujúce, že niekoľkotisícročná technika „z doby kamennej“, akou je aj čchi-kung, si čoraz viac upevňuje svoje postavenie a púta na seba takú veľkú pozornosť. Nečudo, má toho veľa čo ponúknuť, a práve nám ľuďom žijúcim v modernom západnom svete,“ tvrdí akupunkturista a rehabilitačný lekár MUDr. Jozef Šmirala.

Čchi-kung je starobylá taoistická praktika harmonizácie tela a mysle. Jedným z jej hlavných princípov je poznanie, že človek je zdravý a schopný regenerácie vtedy, keď jeho čchi cirkuluje telom a mysľou bez stagnácií, rovnomerne a pravidelne a keď je telo v symbióze s duchom.
„Priznajme si, že mnohí z nás o svojom tele vieme málo. Niekedy mám pocit, že svoje telo používame len ako dopravný prostriedok na prepravu svojho mozgu z domova do práce alebo na miesta, kam sa ešte cez internet dostať nedá,“ hovorí Zuna Vesan, ktorá sa už roky venuje taoizmu, čínskej medicíne a je skúsenou praktičkou čchi-kung, aj pohybovej pedagogiky. Vyšlo jej niekoľko kníh, Cvičenie ako liek sa venuje práve čchi-kung a ponúka množstvo zaujímavých informácií, cvičení a tipov.

Ponúkame vám 10 liečivých účinkov cvičenia čchi-kung a nižšie nájdete aj video, ako Zuna Vesan precvičuje čchi-kung pre kĺby.

 

10 liečivých účinkov čchi-kung

cvičenie čchi-kung Zuna Vesan KozánkováCvičenia čchi-kungu sú obyčajne jednoduché a vykonávajú sa v pomalom tempe, čo zabezpečuje vylepšenie citlivosti na vnímanie obehu čchi telom. Ide o zostavy cvikov, ktoré sa vyvíjali dlhé roky najskôr medzi mníchmi, ktorí sa nimi zaoberali počas svojej duchovnej praxe v kláštoroch.

Cvičenie čchi-kung pomáha zlepšiť imunitu, hormonálnu stabilitu, stabilitu lymfatického systému, rovnováhu a spoluprácu medzi orgánmi. Pomáha aj pri problémoch s pohybovým aparátom, ale aj pri únave, strese, nesústredenosti či nekvalitnom spánku. Kľúčom k jeho skutočnému vykonaniu je sústredenie mysle na to, čo telo práve robí, vedomá práca a bdelá prítomnosť.

ako začať športovať1. Podporuje cirkuláciu čchi a krvi

Pomalý, plynulý pohyb pomáha cirkulácii čchi. A keďže meridiány, ktorými prúdi čchi, sa nachádzajú vedľa ciev, v ktorých prúdi krv, pohyb čchi, podnecovaný pohybom tela, stimuluje aj pohyb krvi. Touto cestou sa odohráva distribúcia výživy krvou do celého tela, ale aj distribúcia čchi do celého tela.

 

ako začať športovať2. Poskytuje harmonickú údržbu telesných štruktúr

Telesné štruktúry ako kosti, svaly, šľachy, kĺby, cievy, koža a podobne, dostávajú vďaka cvičeniam novú sviežu čchi. To prospieva nielen tomu, ako sa cítia, ale aj tomu, ako vyzerajú. Zmení sa pružnosť šliach k lepšiemu, ale aj tvar šliach a svalov. Kĺby sú viac priechodné a ohybnejšie, chrbtica sa pri čchi-kungu regeneruje.

 

ako začať športovať3. Regenerujú sa zranené štruktúry

Čchi-kung je výborným prostriedkom urýchľovania liečby zranení. Je to tým, že pri ňom posielame čchi do určitých orgánov, ktoré sa podieľajú na regenerácii poranených oblastí. A tiež sa to odohráva priamym nasmerovaním čchi počas cvičenia do oblastí, ktoré potrebujú ošetriť. „Mám s tým intenzívnu osobnú skúsenosť,“ potvrdzuje Zuna Vesan. „Používala som vnútorný čchi-kung ako liek na regeneráciu zranených tkanív spôsobených úrazom. Išlo o vykĺbenie kľúčnej kosti a dvoch rebier, ako aj potrhanie drobných šliach napojených na hrudnú kosť. S týmto zranením ma bežní lekári posielali na operačný stôl. No vďaka trom precíznym ošetreniam u osteopata a mojej intenzívnej práci s čchi zameranej na preliečenie, som už mesiac po úraze účinkovala na javisku.“

cvičenie čchi-kung Zuna Vesan Kozánková

 

ako začať športovať4. Harmonizuje telesnú kondíciu

Aj keď čchi-kung nie je druh cvičenia, pri ktorom by sme telo posilňovali západným spôsobom poriadneho spotenia sa, zmena pružnosti šliach a ohybnosť tela sú prvou viditeľnou známkou zmien. Svaly sa prirodzene naplňujú životodarnou čchi, sú vitálnejšie, pružnejšie, teda krajšie.

 

ako začať športovať5. Navracia k pôvodnému spôsobu dýchania

Hlboké dýchanie pri cvičeniach čchi-kungu podporuje prekysličenie mozgu, čím sa prečistí vnímanie, zväčší sa schopnosť spracovávania informácií, koncentrácie a zlepší sa aj pamäť. Pomáha upevňovať vnútorné svalstvo, a tak zdravou cestou stabilizuje telo v jeho základnom postoji a používaní. Prinavracia nás tak k modelu dýchania, s ktorým sme sa narodili.

dýchaniePrečítajte si tiež
Ako vám správne dýchanie zlepší náladu a dodá energiu?

 

ako začať športovať6. Stimuluje vylučovanie toxínov

Sme takí zdraví, ako sa dokážeme pravidelne čistiť a detoxikovať. Cez cvičenia pomôžeme telu odstrániť toxíny, ktoré sa nakumulovali počas dňa cez fyzickú i mentálnu aktivitu a prirodzené metabolické procesy. Touto cestou zároveň regulujeme metabolizmus, aby sa zosúladil so všetkými orgánmi a žľazami, ktoré sa očisťovania zúčastňujú.

 

ako začať športovať7. Uvoľňuje stres a potláča únavu

Čchi-kung nenásilne a hladko uvoľňuje napätie a stres tejto doby. Vďaka čchi-kungu zažívame hlboké uzemnenie, a to pomáha zbavovať sa stresu. „Počas pandémie som od mojich študentov o tomto účinku čchi-kungu počúvala neustále. Pravidelné cvičenia nám pomáhali byť trochu nad vecou, vidieť veci uzemnene a zároveň z nadhľadu. Súčasne sme pracovali s regulovaním emócií, čo k uvoľneniu stresu veľmi pomáhalo,“ dodáva Zuna Vesan, autorka knihy Cvičenie ako liek.

 

ako začať športovať8. Zahrieva organizmus v chladnom období

Čchi-kung je vynikajúca cesta zahriatia tela v chladnom období. Aktivovaná čchi totiž generuje teplo. Z vlastnej pedagogickej praxe má Zuna so študentmi overené, že dobrý čchi-kung dokáže aj vo veľmi chladnej miestnosti vygenerovať ideálne tepelné nastavenie tela, a je teda aj vhodnou prípravou na ďalší fyzický výkon.

 

ako začať športovať9. Pomáha v sústredení

Čchi-kung a teda vedomá práca s čchi môže byť použitá na vnútorné upokojenie, naladenie sa na danú situáciu alebo stav, v ktorom sa nachádzame. Môže ísť napríklad o mentálnu prípravu na skúšku, náročnú pracovnú schôdzu a podobne. Čchi-kung môže byť použitý aj ako príprava na nejaký fyzický výkon – napríklad súťaž, predstavenie, v ktorom účinkujeme, alebo aj niekoľkohodinové riadenie auta či náročný turistický výlet.

 

ako začať športovať10. Je meditáciou v pohybe

Mnohí ľudia chcú meditovať, ale odrádzajú ich neúspechy spojené s neustále zaneprázdnenou mysľou alebo bolesti tela v statickom meditačnom sede. Čchi-kung je meditáciou v pohybe. Vďaka spomínanej pomalosti je priestorom na zameranie mysle na telo a tým upokojenie jej tendencie neustále niečo riešiť. Ide o nasmerovanie vedomia do určitých častí tela alebo na určité pohyby, ktoré telo vykonáva.

Oveľa viac o cvičeniach čchi-kung – ako ho cvičiť, kde, kedy a v čom? Ale aj filozofiu cvičenia, zaujímavé tipy a ďalšie liečivé účinky nájdete v knihe Zuny Vesan Cvičenie ako liek.

 

Kto je Zuna Vesan?
Zuna Vesan Kozánková

Zuna Vesan Kozánková.

Zuna Vesan Kozánková je autorkou kníh TAO cesta ku zdraviu a MERIDIÁNY dráhy života. Vyštudovala tanec na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, šiacu na  Škole Shiatsu KI a akupunktúru na Univerzite Guang Ming Beijing v Prahe. Absolvovala aj niekoľko študijných pobytov v Európe a Ázii.

Venuje sa filozofii taoizmu a jej interaktívnemu prepojeniu s pohybom ľudského tela. Vyvinula jedinečný štýl práce s ľudským telom založený na skúsenostiach s ľudskou anatómiou a tokmi energie v meridiánoch, odkrývajúc tak nové skúsenosti s pohybovou inteligenciou tela.

Vo svojich projektoch Dancing Qigong a Medicína v tanci už roky prepája tanec a umeleckú tvorbu s princípmi čchi-kungu, s manželom Milanom do nej zapájajú prvky systému I Liq Chuan majstra Sama China. Jej dielo Spaces, tvorené metódou Dancing Qigong, bolo ocenené divadelným ocenením Dosky 2019. Ostatné roky sa venuje štúdiu čchi-kungu u majstra Zhong Xue Chao.

Zuna je praktikantkou japonskej terapie šiacu, 15 rokov vedie vlastnú Školu šiacu v Bielych Karpatoch na Slovensku a v Orlických horách v Česku. V rámci nej vyučuje aj čchi-kung a vedie čchi-kungové a meditačné ústrania. Pracuje na Slovensku, v Česku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, vo Vietname a v Číne. Žije v prírode Orlických hôr vo východných Čechách, kde s manželom Milanom budujú umelecké a vzdelávacie centrum Pangea.

Zdroj a foto: Zuna Vesan Kozánková, Cvičenie ako liek/Norbert Knapp


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.