Špičkový osobný tréner Mark Lauren a jeho tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mark Lauren patrí medzi najznámejších osobných trénerov. Trénoval takmer tisíc vojakov a v rekordnom čase z nich urobil štíhlych a silných chlapov. V posledných rokoch sa totiž zvyšovali požiadavky na jednotky špeciálnych operácií. A do hry tak vstúpil elitný osobný tréner Mark Lauren.
Svoje skúsenosti začal odovzdávať aj bežným ľuďom prostredníctvom svojich kníh, v ktorých ukazuje ako jednoducho sa dá dopracovať k vypracovanému telu: či už ste muž a chcete mať svaly, tehličky na bruchu…alebo ste žena a chcete vyzerať v plavkách ako bohyňa. Jeho cvičenia si vyžadujú iba hmotnosť vlastného tela, čím dosiahnete maximum vo fyzickej kondícii.

Mark Lauren sa zúčastňoval výcviku na poste kontrolóra špeciálnych taktických jednotiek. Výcvik zahŕňal napríklad potápanie a prežitie pod vodou, parašutizmus, tréning na prežitie v teréne a v zajatí, leteckú navigáciu.
Napísal svetový megahit Telo ako posilňovňa, ktorá sa výborne predávala aj na Slovensku. Svojím programom dosiahol skvelý úspech: klesol počet úrazov pri cvičení a zvýšila sa výkonnosť.
Telo ako posilňovňa vyšla aj vo verzii pre ženy, a nedávno pribudli ďalšie dve knihy – Telo ako posilňovňa – 90-dňová výzva pre mužov a pre ženy.
Práve z nej čerpáme niektoré tipy a triky, ktoré môžete využiť pri cvičení, tréningoch a na zlepšenie kondície.

 • Počúvajte svoje telo. Ak vám naznačuje, že si máte urobiť prestávku, urobte si ju. Nepreháňajte to a neverte odporúčaniam, že treba zaťať zuby, prekonať bolesť a ono sa to rozbehne. Ak svaly nie sú schopné zvládnuť ďalšie opakovanie, neopakujte cvičenie. Výkonnosť sa bude postupne zlepšovať.
 • Dávajte si pozor na správne dýchanie. Ak prekonávate gravitáciu – nadychujte sa. Pri opačnom pohybe vydychujte. Nezvykajte si pri zaťažení zadržiavať dych. Červená tvár nielenže vyzerá nezdravo:-), ale telo potrebuje prísun kyslíka.
 • Po každej tréningovej jednotke vypite koktail neobsahujúci tuk – bielkoviny pomôžu telu pri budovaní svalstva a regenerácii. Ako doplnok energie nemá rýchly cukor v tomto prípade zmysel. Jeden šejker s koktailom platí v pláne výživy ako desiata alebo olovrant.
Mark lauren

Cvičenie pomocou hmotnosti vlastného tela robí divy.

————————————
Fitnes koktail a la Mníchovská mulica
1 porcia cca 25 gramov bielkovín

1 ks zázvoru, 2 jablká, polovicu uhorky, 2 PL neutrálneho proteínového prášku alebo 150 g nízkotučného tvarohu, trochu vody na tekutú konzistenciu.
Všetky prímesi dôkladne premiešajte v mixéri alebo roztlačte v lise na zemiaky.
————————————

 • Nenechajte sa odradiť, ak si cítite celé telo a bolí vás doslova každá kosť a sval. Nech vás neodradí ani svalovica.
 • Pri dobrom tréningu, ktorý má byť „vidieť“, je dôležitá správna výživa. Potrebujete bielkoviny, zeleninu a dobré tuky. Žiadne ochucovadlá. Vyhýbajte sa glutamanu sodnému alebo iným neškodne vyzerajúcim extraktom z kvasníc. Nekupujte chrumky a čipsy, masovo vyrábané pečivo, sladkosti.
  Kupujte všetky druhý rýb, mäso a bielkoviny z mliečnych výrobkov.
 • Výborným zdrojom bielkovín na cestách sú sušené kúsky mäsa. Predávajú ich mnohé supermarkety a predovšetkým rôzne stánky. Pozor – niektorí výrobcovia do nich miešajú nepotrebné ochucovadlá.

————————————
Olovrant pre najnedočkavejších
1 porcia cca 20 gramov bielkovín

Zmiešajte 1 banán, 1 balenie ovčieho syra (asi 150 g) a 1 čajovú lyžičku škorice.
————————————

Mark Lauren

Mark Lauren

 • Ak si už musíte počas tréningu urobiť prestávku, dva až trikrát sa nadýchnite a pokračujte. lepšie bude, ak si urobíte častejšie a kratšie prestávky, ako trénovať do úplného vyčerpania s priveľmi dlhými odpočinkami.
 • „Odporúčam, aby ste čo najmenej používali plastové fľaše,“ tvrdí Mark Lauren v knihe Telo ako posilňovňa – 90-dňová výzva pre ženy. Zmäkčovadlá obsiahnuté v plaste môžu škodiť zdraviu. Ak ste smädní, tak voda v plastovej fľaši je pochopiteľne lepšia ako žiadna. Ak ale máte na výber, použite sklený pohár.
 • Všetky cvičenia vykonávajte s maximálnym možným rozsahom pohybu. Iba tak si súčasne vypracujete aj lepšiu pohyblivosť.
 • Nájdite si osobný motivačný symbol, radí Mark Lauren.
  Ten vám bude pripomínať, čo chcete dokázať. Môže to byť nejaká ozdoba ako prsteň, retiazka, prívesok, plagátik a možno aj ceduľka, na ktorú si napíšete svoj cieľ. Alebo to bude určitá súčasť odevu či iný predmet, ktorý vás bude sprevádzať a s ktorým budete oddnes celkom zjavne spojení.
 • Dobré veci sú často jednoduché. Rovnako ako tréning hmotnosťou vlastného tela, ani regenerácia nekladie priveľké nároky pri dosahovaní výborných cieľov.
 • Mimoriadne dôležitý je spánok. Pred spánkom žiadne sacharidy – vyženie to do výšky iba krvný cukor a dodá energiu, ktorú v tej chvíli ani nepotrebujete. Týka sa to aj cukru obsiahnutého vo víne alebo v sekte. Tiež žiadny smartfón či tablet pred spaním – svetlú obrazovku spracuje váš mozog podobne ako pohľad do slnka: pôsobí ako silný stimul.
 • Pre každé cvičenie je dôležité, aby ste si pri čo najdokonalejšej technike cviku našli svoje vlastné tempo. radšej cvičte pomalšie ako prirýchlo.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.