Výbava cyklistu a doplnky na zlepšenie vašej jazdy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jazda na bicykli patrí medzi populárne športy. Môžete vďaka nej nadobudnúť dobrú fyzickú kondíciu, ale bicykel tiež slúži aj ako perfektný dopravný prostriedok. Na výlety ide o ideálneho spoločníka, pretože môžete naraz prejsť viac a tak si užiť dni plné zážitkov. Cyklistika si však vyžaduje aj určitú výbavu, aby ste sa cítili bezpečne. Výbava vám môže pomôcť v mnohých ohľadoch a tak vás na cestách nič neprekvapí. Aká by mala byť výbava cyklistu a ktoré doplnky môžu zlepšiť vašu jazdu na bicykli?

 

Základná výbava cyklistu

Do základnej výbavy samozrejme patrí bicykel. Môžete si vybrať podľa vašich preferencií: cestný, mestský, horský, či elektrobicykel. Pri výbere je predovšetkým potrebné prihliadať na vaše preferencie a vyberať podľa toho, na aký účel chcete bicykel využívať. Jednotlivé druhy bicyklov sa medzi sebou líšia, pretože sú prispôsobené rozličným podmienkam terénu. Medzi ďalšie povinné súčasti patria odrazové svetlé, ktoré sú aj základom pre bezpečnú jazdu.

Vo vašej výbave by nemali chýbať ani brzdy – teda predná a zadná, aj keď každý bicykel by mal týmito komponentami disponovať. Brzdy je tiež potrebné pravidelne kontrolovať. Pri pravidelnej kontrole je potrebné zohľadniť aj kvalitu pneumatík – nemali by sa na nich objavovať žiadne trhliny, či ráfiky. Rovnako by váš bicykel nemal obsahovať žiadne ostré výčnelky, ktoré by mohli ohrozovať vašu bezpečnosť alebo bezpečnosť ostatných osôb. Pre deti do 15 rokov je nevyhnutné aj použitie prilby. Veľmi vhodné je používať aj rôzne chrániče, najmä pokiaľ sa deti učia jazdiť na bicykli.

športové aktivity na chudnutiePrečítajte si tiež
Ktoré športové aktivity sú najlepšie na chudnutie?

 

Doplnky pre lepšiu a pohodlnejšiu jazdu na bicykli

Základom pre pohodlnú jazdu je dostatok pitného režimu. Určite si zadovážte stojan na fľašu a kvalitnú, veľkú fľašu. Rovnako by ste mohli siahnuť po kvalitných blatníkoch, ktoré majú funkciu pri zadržiavaní nečistôt spod kolies. Pri cyklistike je dôležité siahať po oblečení, ktoré je funkčné a odolné voči vetru. Vždy sa obliekajte podľa počasia a v zníženej viditeľnosti pridajte viac reflexných prvkov, aby ste boli na ceste dobre viditeľní.

Veľmi dobrým doplnkom je aj taška na odkladanie vecí, prípadne tachometer na počítanie prejdenej vzdialenosti. Bicykle sú populárne per všetky vekové kategórie a majú pozitívne zdravotné účinky napríklad pre zdravie kolenných kĺbov. Pravidelným bicyklovaním si môžete zlepšiť fyzickú kondíciu ale môžete tiež spoznávať vaše okolie a nadobudnúť množstvo nových zážitkov. Pri jazde na bicykli nikdy nezabudnite na to, že je potrebné dodržiavať pravidlá cestnej premávky a treba ich naučiť používať aj deti.

— PR článok —
Foto: aerogondo2 / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.