Niekedy sa oplatí v reštaurácii posťažovať na jedlo. Obľúbené chrumkavé chipsy totiž vznikli vďaka frustrovanému zákazníkovi.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Chipsy patria medzi najobľúbenejšie slané pochúťky, či už sú klasické slané, alebo s rôznymi príchuťami. Ale zamysleli ste sa niekedy, ako vlastne vznikol nápad vyrobiť zo zemiakov takúto chrumkavú pochúťku? A komu za to vďačíme?
Vypočujte si túto epizódu na Spotify:
Kto vymyslel obľúbené chipsy?
Vráťme sa do roku 1853, presne do 28.augusta v reštaurácii Lake House v Saratoga Springs v USA. Práve tam jedol istý Cornelius Vandrbilt, železničný magnát a gurmán, ktorý sa však posťažoval na svoje hranolky. Podľa neho neboli nakrájané na dostatočne tenké plátky a tak poslal svoju porciu späť do kuchyne.
Šéfkuchár George Crumm, ktorého nahnevalo, že sa nejaký zákazník sťažuje na jeho hranolky, zobral nové zemiaky a rozzúrený ich nakrájal na ultratenké plátky, cez ktoré ste v podstate videli. Chcel sa mu tak pomstiť a vytrestať ho.
Plátky zemiakov vypražil do chrumkava a osolil ich.
Na jeho prekvapenie, pánovi Vanderbildtovi nové chrumkavé hranolky nesmierne zachutili a bol viac než spokojný. Čoskoro sa chipsy stali obrovským hitom a začali sa bežne servírovať zákazníkom. Crumm ich zaradil do svojho jedálneho lístka a stali sa jeho špecialitou. Neskôr si otvoril svoju vlastnú reštauráciu a na každý stôl položil košík plný studených hranolkov.
A tak sa zrodili populárne chipsy. Údajne si Crum chcel na svoje recept podať patent, ale keďže bol Afroameričan, nepodarilo sa mu to.
Chipsy slané aj ochutené
Toľko obľúbený príbeh, ktorý dobre znie, ale možno to bolo celkom inak. Vraj sa zemiakové lupienky objavili už začiatkom 1.storočia, čiže dávnom pred Crumom. Niektoré zdroje tiež uvádzajú, že chipsy vymyslela jeho sestra Catherine Wicks a došlo k tomu náhodou: odrezala tenký plátok zemiaku, ktorý jej spadol do panvice s rozohriatym olejom. Kým ho vidličkou vylovila, stihol sa opiecť. Jej brat ho ochutnal a vyhlásil, že je výborný a budú také chipsy robiť.
Nech je ako chce, George Crum pomohol spopularizovať zemiakové chipsy. Veľkým zlomom boli 20.roky 20.storočia, kedy ručné krájanie zemiakov nahradila strojová výroba. Prvou veľkou a známou značkou v Spojených štátoch boli Lay´s, ktorý vyrábajú chipsy dodnes, a to aj na Slovensku.
V roku 1926 sa Kalifornčanka Laura Scudderová rozhodla predávať ich vo voskovaných papierových vrecúškach – dovtedy ste ich dostali len v akýchsi papierových kornútoch.
A po prvých rokoch, kedy boli lupienky len slané sa začali aj ochucovať a priekopníkom sa stal Ír Joe Murphy. Ako prvý začal predávať syrové a cibuľové chipsy.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Freepik.com