Malmö a Kodaň. Tip na škandinávsky víkend, ktorý vás očarí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hoci aktuálna pandémia koronavírusu nepraje cestovaniu, netreba sa vzdávať plánov, ani snov. Aj keď všetci milovníci dobrodružstva museli nateraz svoje túlavé topánky odložiť, opäť začneme cestovať a vychutnávať si nádherné zákutia v iných kútoch sveta. A teraz môžeme cestovať aspoň s prstom na mape, takto virtuálne cez reportáže.
Máme pre vás fantastický tip na škandinávsky víkend. Švédske Malmö v kombinácii s dánskou Kodaňou. Tieto dve mestá spája unikátny Öresundský most, cez ktorý sa z jedného miesta do druhého dostanete pohodlne za menej ako hodinu.  Aj práve preto je spojenie návštev týchto dvoch miest ideálnou príležitosťou ako privoňať k dvom severským krajinám naraz.

 

Fantastický škandinávsky víkend

Dánska Kodaň a švédske Malmö sú teda od seba vzdialené len asi 40 km a každých 20 minút ich spája vlakové spojenie cez most Öresund. Cesta vlakom trvá asi 40 minút, tak nasadnime a poďme si pozrieť tieto dve krásne mestá.
odporúčame letieť napríklad priamo do Kodane, letisko sa nachádza takmer v polovici cesty medzi Kodaňou a Malmö. Na letisko do Malmö veľa spoločností nelieta a je od samotného mesta aj viac vzdialené. škandinávsky víkend Malmo Kodaň

DánskDánsko zástavaa Kodaň

Kodaň je hlavné a zároveň najväčšie mesto Dánskeho kráľovstva, často označované aj ako Benátky severu. Kráse jedného z najekologickejších miest vôbec podľahlo už nemálo turistov a svoju popularitu si udržiava aj naďalej. Niet sa čo čudovať – Kodaň je svojská a nezameniteľná. Okrem množstva parkov, múzeí či zámkov tu nájdete aj zábavný park, či malebné uličky plné štýlových obchodov.

 

Úžasný zábavný park

Tivoli Gardens

Vlaková stanica je prvým styčným bodom návštevy mesta, v prípade, že na dopravu doň zvolíte práve vlak. Nachádza sa pritom neďaleko od centra – známe klenoty tejto metropoly máte tak len kúsok od seba. Najbližším bodom je hneď vychýrený zábavný park Tivoli Gardens. Park založili už koncom 19.storočia a jeho architektúra tak prekvapí mnohých, ktorí by očakávali klasický moderný zábavný park. Za roky svojej existencie sa rozrástol na veľkolepý komplex plný atrakcií, ktorý sa využíva aj na mnohé kultúrne akcie.
Niekoľko metrov od parku sa nachádza Radničné námestie. Radnica – jeho dominanta, je známa predovšetkým vďaka hodinám, ktoré okrem lokálneho času ukazujú aj čas slnečný, východ a západ slnka, gregoriánsky a juliánsky kalendár a nočnú oblohu s geocentrickou a heliocentrickou obežnou dráhou.

 

 

Ikonické zastávky

malá morská víla Kodaň

Malá morská víla | Kodaň

Medzi jednu z absolútne najznámejších atrakcií patrí bronzová socha Malej morskej víly – postavy zo známej rozprávky ešte známejšieho Dána – Hansa Christiana Andersena. O obľúbenosti tohto miesta svedčia aj davy turistov, ktoré sú tu obrovské v akúkoľvek hodinu. Spraviť si tak fotku s Malou morskou vílou osamote predstavuje naozaj bojovú úlohu. Vynechať však symbol Kodane sa určite nepatrí.

 

Jedným z najikonickejších miest je aj štvrť Nyhavn – ulica tiahnuca sa pozdĺž kanálu. Známa je hlavne vďaka úzkym farebným domčekom. Nyhavn je miesto plné života a energie a nás si absolútne získala. Na tejto adrese nájdete mnoho štýlových reštaurácii, barov, kaviarní a stánkov. To všetko v očarujúcej atmosfére bývalého prístavu, ktorého existenciu už v súčasnosti dosvedčujú len natrvalo odstavené lode.

 

Mesto nádherných palácov a zámkov

Ak milujete architektúru zámkov a palácov, tu si určite prídete na svoje. Nielenže si budete mať z čoho vyberať, tunajšie zámky sú naozaj krásnymi stavbami a určite budete mať čo obdivovať.
Najstarším kodanským palácom je Christiansborg, ktorý je v súčasnosti sídlom parlamentu, najvyššieho súdu, niekoľkých múzeí, ale slúži aj na kráľovské reprezentačné povinnosti. Zaujímavosťou je, že súčasná podoba zámku je už treťou v poradí, nakoľko prvé dve budovy boli zničené požiarom. Práve zničenie tohto paláca požiarom, ku ktorému došlo koncom 18. storočia, prinútilo kráľovskú rodinu presťahovať sa.

ChristiansborgChristiansborg

Za svoje sídlo si zvolili ďalší zaujímavý palác – Amalienborg, ktorý je ich rezidenciou aj v súčasnosti. Je to komplex štyroch takmer identických budov, ktoré obkolesujú sochu svojho zakladateľa Frederika V., umiestnenú v strede menšieho námestia.
K ašpirantom na najkrajší kodanský zámok patrí aj Rosenborg, taktiež bývalý kráľovský palác. Táto majestátna budova s červenou tehlovou fasádou je obklopená rozľahlými francúzskymi záhradami, ktoré s radosťou využívajú na posedenie domáci aj turisti.
Krásnou ukážkou renesančnej architektúry je zámok Frederiksborg a rozjímanie v príjemnom prostredí tichého nádvoria zase ponúka Charlottenborg, v ktorej nájdete napríklad aj galériu súčasného umenia.

Kodaň je úžasná a jej čaru určite podľahnete aj vy. Ak tak máte možnosť stráviť tu viac času, určite ju využite – mesto ponúka ešte mnoho ďalších krásnych miest, ktoré stojí za to vidieť.

RosenborgRosenborg

Náš tip
Ak plánujete stráviť v Kodani len krátky čas, rovnako ako my, najefektívnejšie na jej spoznanie je využiť okružnú plavbu mestom. Azda každý pozná tzv. hop-on hop-off autobusy, ktoré turistom vedia ušetriť čas a zobrať ich na najvychytenejšie miesta pohodlne a bez stresu. Kodaň však okrem klasických „bus tours“ ponúka aj „hop-on hop-off boat tours“ – čiže okružné plavby mestom, postavené na úplne rovnakom princípe. Loďka zastaví na vyznačených stanovištiach, na ktorých môžete vystúpiť, omrknúť danú atrakciu, pomotať sa po okolí a naskočiť zas na ďalší spoj. Ideálne! ?

 

Určite ešte nevynechajte

  • Kastellet – alebo Citadela je stará obranná pevnosť, súbor budov s vodnou priekopou, ktorá v súčasnosti slúži dánskej armáde.
  • Vor Frelsers Kirke – Kostol nášho spasiteľa sa nachádza v štvrti Christianshavn a ak máte chuť vyšliapať 400 schodov určite túto možnosť neobíďte. Z vrcholu špirálovitej veže je nádherný výhľad na celé mesto.
  • Børsen – bývalá kodanská burza síce nie je prístupná verejnosti, jej fasáda však stojí za pozretie. Známa je hlavne vďaka svojej veži, ktorá predstavuje zapletené chvosty 4 drakov, na ktorých vrcholoch sa nachádzajú tri koruny. Tie reprezentujú spojenie troch krajín, a to Dánska, Švédska a Nórska.
  • Strøget – nákupná ulica nielen pre milovníkov módy. Okrem zvučných značiek tu nájdete aj bežné módne reťazce. O zábavu a čulý ruch sa zase starajú pouliční umelci – hudobníci, kúzelníci či maliari. 
Ikonická štvrť Nyhavn v Kodani

Ikonická štvrť Nyhavn v Kodani.

 

Švédsko zástavaŠvédske Malmö

Malmö je tretím najľudnatejším švédskym mestom. Nachádza sa na južnom pobreží, ktoré pôvodne patrilo Dánsku. Toto neopozerané mesto s úžasnou atmosférou ponúka správnu kombináciou historických uličiek, moderných budov, netypickej architektúry, či nefalšovanej severskej prírody. Veľkou výhodou je, že na potulkách nestretnete veľa turistov. Pri pamiatkach sa netlačíte a mesto pôsobí aj vďaka tomu veľmi vzdušne a priestranne. 

Atmosféra Starého mesta

Sankt Petri Kyrka

Sankt Petri Kyrka

Centrom Gamla Staden, čiže Starého mesta, je hlavné námestie Stor Torget s dominujúcou radnicou. Paradoxne, nás viac uchvátilo menšie námestie Lilla Torget – veľmi živé miesto, ktoré sa využíva aj na lokálne trhy. Obe námestia ponúkajú okrem okúzľujúcej historickej atmosféry aj príležitosť vychutnať si skvelú kávu v jednej z množstva pražiarní a kaviarní, či skvelý drink v jednom zo štýlových miestnych barov.
Najstaršou budovou mesta je kostol Sankt Petri Kyrka – nádherná tehlová stavba nachádzajúca sa v priamom centre mesta, neďaleko od oboch námestí. Do výšky sa vyníma jeho 105 metrov vysoká veža, vďaka ktorej je kostol aj skvelým orientačným bodom.

 

Symboly mesta                       

Turning Torso

Turning Torso

Za najväčšiu dominantu sa považuje jediný mrakodrap v meste, známy pod názvom Turning Torso – nekonvenčné architektonické dielo, ktorého interiér slúži prevažne na obytné účely. Nachádza sa na okraji Západného (Starého) prístavu, ktorý prešiel rozsiahlou modernizáciou a momentálne je domovom ďalších moderných obytných a kancelárskych budov. Mrakodrap je výnimočný hlavne svojim netradičným tvarom a pri návšteve mesta by bola škoda vynechať ho. Keďže ide o obytnú budovu, do vnútra sa nedostanete. Obdivovať však môžete, rovnako ako my, aspoň z vonka. Pri návrate smerom do mesta narazíte aj na známe majáky, pri ktorých si môžete vychutnať nerušený pohľad na prístav.

 

 

Ideálne na prechádzky

Malmö ponúka obrovské možnosti na dlhé a nerušené prechádzky. Ideálny je hrad Malmöhus s priľahlým Kráľovským parkom, či Ribersborg – umelo vytvorená pláž obmývaná vodou Baltského mora. Práve táto široká pláž s ledabolo rozmiestnenými lavičkami ponúka krásne výhľady. Vychutnať si môžete pohľad na samotné mesto s dominantným Turning Torso či  Öresundský most.

Nám sa mimoriadne zapáčila aj panoráma s romantickým mólom zakončeným exkluzívnymi kúpeľmi, ktoré sú zvlášť fotogenickým prvkom tohto miesta. Malmö patrí medzi najzelenšie mestá Európy a okrem množstva ďalších príjemných parkov ponúka aj veľa zazelenaných ulíc popretkávaných mestskými kanálmi. Ak túžite zažiť mesto z inej perspektívy, nasadnite na jednu z lodiek a nechajte sa nimi previezť – určite neoľutujete. Možnosťou je taktiež zapožičať si obľúbené bicykle, na ktorých sa bez problémov popremávate po celom meste a nájdete ich takmer na každom rohu.

RibersborgRibersborg

 

Určite ešte nevynechajte

Mestskú knižnicu, ulicu Södergatan ideálnu na nákupy, Hlavnú stanicu a okolie, či návštevu reštaurácie s typickými švédskymi pochúťkami.

 

Užitočné informácie

  • Cesta vlakom z Malmö do Kodane cez Öresundský most trvá približne 40 minút a cena obojsmerného lístka sa pohybuje okolo veľmi priaznivých 24€.
  • V Švédsku sa platí švédskou korunou, v Dánsku zas dánskou korunou. Vzhľadom k vyspelosti oboch krajín však nie je problém s platbou kartou dokonca ani na verejných toaletách. A to doslova. Nad výmenou peňazí tak nemusíte ani uvažovať.
  • V celom Švédsku platí prohibícia, alkohol tak nekúpite v bežných potravinách. Predaj alkoholických nápojov sa uskutočňuje len v špecializovaných obchodoch, ktoré je niekedy naozaj problém nájsť.
  • Švédsko a Dánsko sú, tak ako všetky škandinávske krajiny, drahé. Hamburger v niektorom z reťazcov rýchleho občerstvenia stojí v priemere 15€, za malé pivo zaplatíte v priemere až 7€ a suvenír v podobe magnetky vás bude stáť okolo 5€.
  • Mestá sú vďaka svojmu prímorskému charakteru veľmi veterné a počasie tu vie byť naozaj klamlivé. Aj napriek tomu, že predpoveď ukazuje slniečko a relatívne veľa stupňov, pripravte sa na to, že vám vietor poriadne rozcuchá vlasy – čo sa prirodzene odráža aj na pocitovej teplote. Pribaľte si preto do batožiny pre istotu vždy aj niečo teplejšie a určite nezabudnite ani na pršiplášť.

Pozrite si ďalšie TIPY NA CESTOVANIE.Lepsiden.sk cestovanie

Ribersborg - pohľad na Turning Torso

Ribersborg – pohľad na Turning Torso

Radnica na hlavnom námestí Stor Torger

Radnica na hlavnom námestí Stor Torger

maják

Maják

Turning Torso

Turning Torso

Foto: autorka, Google Maps, Wikimedia


Zdielať

About Author

Katarina Markovicova

Vyštudovala som mediálnu komunikáciu a momentálne pracujem v oblasti marketingu na strane klienta. Vo voľnom čase som zberateľkou cestovateľských zážitkov. Zaujímajú ma nové trendy z oblastí krásy a módy, ale dobre sa cítim aj v kuchyni pri varení či pečení - a z toho vyplývajú aj témy, o ktorých rada píšem.

Komentáre sú uzavreté.