8 byliniek na posilnenie imunity. Liečivé účinky a užitočné tipy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Príroda dokáže liečiť mnohé neduhy a zdravotné problémy. Len treba vedieť, akú bylinku použiť, na čo pôsobí a akým spôsobom ju využiť. Pripravili sme pre vás 8 byliniek na posilnenie imunity – bylinky, ktoré pôsobia ako antioxidant, detoxikujú, bojujú proti infekcii, kašľu, zabíjajú vírusy ap.
Všeobecne medzi najlepšie bylinky na poslnenie imunity patria echinacea, rakytník, kustovnica, šípka, ale aj sedmokráska, či púpava. Ich účinky poznali a využívali už naši predkovia a my ich môžeme vyskúšať tiež.

 

8 byliniek na posilnenie imunity

Existuje veľa byliniek, ktoré prospievajú našej imunite alebo celkovo zdraviu. Napríklad vyššie na fotke je harmanček – harmančekový éterický olej pôsobí napríklad proti hubovitým ochoreniam, a preto sa skvelo hodí na reguláciu nesprávneho osídlenia čreva. Hlavne po užívaní syntetických antibiotík. Tak posilňuje našu imunitu a odolnosť voči ďalším chorobám.

1.Rakytník

Výborný antioxidant – využívajú sa plody rakytníka a dužina. Obsahujú tiež vitamín C, A a E, ďalej vitamín D, K, vitamíny skupiny B, kyselinu listovú, esenciálne mastné kyseliny, či alkaloid hippophein. Ten sa mení v organizme na serotonín, ktorý nás zbavuje depresie.
Vyskúšajte rakytníkový čaj: zalejte 2 lyžičky rakytníkových plodov 2 dcl vriacej vody. Nechajte 15 minút lúhovať, potom čaj preceďte, plody čo najviac vyšťavte do čaju a vypite.rakytník na posilnenie imunity

 

2. Šípky

Malé červené šípky by ste si mali na jeseň nazbierať, nasušiť alebo zavariť, aby ste ich potom mohli užívať počas zimy, ale aj na jar. Šípky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitný systém. Zároveň pôsobia ako antioxidant, zbavujú telo voľných radikálov a spomaľujú starnutie buniek.
V podobe sirupu alebo čaju získate zo šípok ovocné kyseliny, vitamín A, B1, B2, karotén, horčík a pektín, ktorý pomáha správnemu tráveniu.
Prečítajte si náš článok o šípkach – ako ich správne zbierať, sušiť, uchovávať a aké sú ich liečivé účinky.

 

3. Rukola

Listová zelenina, ktorej stále neholduje dostatočný počet ľudí, obsahuje okrem vlákniny aj sodík, zinok, mangán, omega-3 a omega-6 kyseliny, ale tiež vitamíny A, B, C, E a K.
Pestujte si rukolu v záhradke alebo na okne a pridávajte si ju pravidelne do šalátov, nasekajte na nátierku, či maslový chlebík. Pre niekoho možno mierne horká, ale určite urobíte dobre vašim chuťovým pohárikom a tiež celému telu. Rukola výrazne podporuje imunitný systém, má protizápalové účinky, detoxikuje a podporuje trávenie.

 

4. Kapucínka

Je to vynikajúci bojovník s infekciami a už naše babičky vedeli, že podporuje imunitu, a tiež blahodarne pôsobí pri zápaloch horných dýchacích ciest.
Kapucínka všeobecne pomáha pri vírusových a bakteriálnych infekciách, najmä v oblasti močových ciest, ženských pohlavných orgánov, ako aj v orgánoch pľúc, priedušiek, čriev a obličiek.

Čerstvá šťava sa môže použiť zriedená vnútorne alebo pri lokálnej alopécii a proti lupinám. Šťava alebo obklady z rozdrvených listov dezinfikujú poranenie kože, pri ktorom môžu preventívne likvidovať mikroorganizmy zapríčiňujúce zápal.
Čaj z čerstvých alebo sušených listov má slabo horčičnú vôňu a je účinný pri bakteriálnej infekcii močových ciest.
Tinktúra z kapucínky sa pripraví z 500 ml šesťdesiatpercentného liehu a 50 gramov sušených semien alebo koreňov. Na tienistom mieste sa nechá štyri týždne vylúhovať, potom sa precedí a zriedi na polovičnú koncentráciu. Zvyčajne sa užíva v množstve 10 kvapiek dvakrát až trikrát denne.kapucínka na posilenie imunity

 

5. Púpava

Pre mnohých záhradkárov, ktorí chcú krásny trávnik, je púpava zlo 🙂 Zbavujú sa rôznymi spôsobmi…a pritom je púpava výborným bojovníkom proti angíne. Z púpavových kvetov sa pripravuje úžasný med, ktorý funguje ako liek na angínu a zápaly hrdla, bolesti v krku.
Listy púpavy obsahujú vitamíny A, B, C a D, ďalej betakarotén, draslík, vápnik a železo.
Mladé lístky púpavy môžete pridávať do šalátov, koreň púpavy zasa využite na zbavenie sa toxínov v tele. Znižuje tiež hladinu cukru v krvi, cholesterol a krvný tlak.

 

6. Echinacea

Zázračná bylinka, ktorá má úžasné účinky na celý imunitný systém. Ničí vírusy, niektoré baktérie a plesne, a tiež je to známy bojovník pri nádorových ochoreniach.
Echinacea sa bežne užíva pri nachladnutí, chrípke a kašli, prípadne pri zápaloch močových ciest.

Odvar z koreňa sa pripraví z jednej čajovej lyžičky sušeného koreňa echinacey, ktorý sa zaleje troma decilitrami studenej vody, uvedie do varu a varí sa miernym varom päť minút. Potom sa nechá desať minút vylúhovať a scedí sa. „Toto množstvo sa pije maximálne trikrát denne,“ pripomínajú autori knihy Svet prírodných antibiotík Josef Jonáš a Jiří Kuchař.
Objednajte si túto užitočnú príručku TU:

 

7. Podbeľ

Ďalšia bylinka, o ktorej mnohí vedia, no len málokto využíva jej silné liečivé účinky. Natrhajte si kvety a listy podbeľu do zásoby, pretože táto bylinka vie vynikajúco uvoľňovať hlieny a pôsobí protizápalovo. Najmä pri zápaloch priedušiek, hrdla a hrtanu.
Ak vás trápi dlhotrvajúci kašeľ, popíjajte počas dňa horúci čaj z podbeľu osladený medom.
Čerstvo umyté listy rozomeľte na kašu a prikladajte na prsia – pomáha to pri ťažších ochoreniach pľúc.

podbeľ lekárskyPrečítajte si tiež
Podbeľ lekársky. Zber, sušenie a liečivé účinky

 

8. Sedmokráska

Sedmokráska obsahuje vysokú koncentráciu látok prospešných pre naše telo. Táto bylinka podporuje vykašliavanie, pôsobí protizápalovo a hojivo. Osvedčila sa pri zápaloch močových ciest, pri zápaloch obličiek, kedy sa zvykne piť sedmokráskový čaj.
Niektorí ľudia využívajú kúpele s extraktom zo sedmokrásky, a to na liečenie kožných chorôb, ekzémov, lupienky, lišajov, vyrážok, akné a zle sa hojacich ranách.

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.