Manželka a vdova. Psychotriler o tom, ako málo poznáme svojich najbližších…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dve ženy. Zmiznutý muž. A ostrovné mestečko v zime.
Vitajte v austrálskom letovisku na ostrove Belport, ktoré je v zime opustené a trošku ponuré. A práve tam vdova prišla o svojho muža Johna. A manželka o svojho muža Raya.
Každá z nich teraz rozpráva svoj príbeh paralelne s príbehom tej druhej. Sledujeme naoko nezlučiteľné osudy, ktoré sa však postupne zlievajú do jedného celku, aby sa ich cesty nakoniec skrížili v pôsobivej scéne, kde každá zachraňuje vlastnú rodinu…
Začítajte sa do napínavého príbehu Manželka a vdova.

 

Manželka…

Jednoduchá predavačka Abby pracuje na ostrove v miniatúrnom supermarkete. Má zvláštnu záľubu v preparovaní zvierat a rada behá dlhé trate po pobreží. Veľa času trávi s lesbickou priateľkou, miestnou policajtkou. Je spokojná so svojím životom, oddane sa stará o atraktívneho manžela Raya a má plné ruky práce s deťmi – rebelujúcimi a ťažko zvládnuteľnými tínedžermi.
Jej svet sa obráti hore nohami, keď musí čeliť pribúdajúcim dôkazom o vine svojho manžela. Nič na ostrove však nie je také, ako sa spočiatku zdá.

…a vdova

Druhou rozprávačkou je Kate, ktorá začína tušiť, že v jej manželstve to škrípe. Je nesamostatná, úplne podriadená svojmu mužovi a život bez neho si nevie ani predstaviť. No keď sa John nevráti z lekárskeho sympózia v Londýne a Kate zistí, že manžel už tri mesiace nepracuje na pôvodnom pracovisku v nemocnici, zdesene si uvedomí, že žila s neznámym cudzincom, ktorý u nej hľadal bezpečný prístav.
A jej smútok narastá úmerne tomu, čo sa dozvedá o tajnom živote a odvrátenej tvári svojho zavraždeného muža.

 

Manželka a vdova

kniha Manželka a vdovaJe to skvele spracovaný psychotriler, ktorý má fantastickú atmosféru. Tú napokon autor Christian White ukázal v prvej knižke preloženej do slovenčiny Nezvestná.
Manželka a vdova prekonáva predchádzajúcu knihu, vo vykreslení postáv, v budovaní neistoty a mrazivého pocitu kdesi na šiji… Sledujeme dva osudy, odkrývame jednu vrstvu za druhou a pýtame sa – nakoľko poznám ja svojich najbližších? Milujem ich, žijem s nimi, ale skutočne viem, akí sú a čo robia?

A potom príde parádne prekvapko pred koncom príbehu a vy zostanete pozerať na stránky knihy. V nemom úžase… V tomto je White naozaj dobrý. Najskôr to pekne rozbehne, šliape do pedálov, dynamika, napätie…a potom vám nečakaným záverom vyrazí dych. Uf.

Opäť raz skvelý príbeh o tom, aké zničujúce dôsledky môžu mať rodinné tajomstvá. „Týmto ohromujúcim príbehom White vyvracia všetky teórie o tom, že druhá kniha býva spravidla slabšia ako debut. Okamžite a veľmi zručne vtiahne čitateľa do napínavého deja plného majstrovských zápletiek a silných charakterov. Tiesnivá atmosféra je vhodnou kulisou príbehu, ktorý smeruje k nečakanému vyvrcholeniu,” napísali Mystery Scene.

 

Vyskočia vám oči z jamiek…

christian whiteTohto autora si píšte do svojho wishlistu, pretože budeme o ňom ešte počuť.
Christian White má výborné rozprávačské zručnosti. Využíva spisovateľské ťahy, ktoré sú prekvapujúce, rafinované a dobre vie zmiasť čitateľa. Aj ostrieľaného čitateľa psychotrilerov prekvapí, zaskočí…

Parádne vie vystavať zápletku, v správnom čase dávkuje príbehové zvraty a prekvapenia, ktoré sú korením dobrého trileru. Zároveň ponúka nenápadne a nenásilne akúsi sondu do manželského a rodinného života. Partnerské vzťahy, klamstvá a zamlčované tajomstvá, rodičovská láska…

„Pred pár rokmi som sledoval epizódu seriálu Nezvestní, v ktorom sa z retrospektívneho pohľadu vykľul pohľad do budúcnosti, čo ma vtedy úplne dostalo. Chcel som spraviť niečo podobné. Chcel som napísať niečo, z čoho by čitateľom vyskočili oči z jamiek a čo by ich prinútilo opäť prelistovať knihu a vyhľadať stopy, ktoré prehliadli,” spomína si na písanie Christian White.
Napokon prišiel na spôsob ako to urobiť. A nás to nesmierne bavilo.

Foto: Tatran, Christian-White.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.