Tipy, ako uľaviť bolestiam nôh pri športe či chôdzi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pohyb je pre naše zdravie veľmi dôležitý. Ak vám bolesti nôh bránia v športe, alebo dokonca v obyčajnej prechádzke, určite sa treba týmto problémom zaoberať. Pri náhlych alebo pretrvávajúcich bolestiach je prvoradá návšteva lekára. Prevenciu, ale aj samotnú liečbu môžete podporiť pomocou niekoľkých overených vychytávok.

 

Ortopedické vložky Svorto

Podľa dominujúcej funkcie, ktorú plnia, možno rozdeliť vložky do topánok do niekoľkých kategórií.

  • Gélové alebo silikónové vložky zmierňujú silu dopadu chodidla na podložku, čím chránia kĺby v tejto oblasti. Pri behu a chôdzi navodzujú pocit ľahkosti.
  • Iné typy vložiek odľahčia alebo zaťažia len konkrétny bod na chodidle – ide o tzv. metatarzálnu pelotu („srdiečko do topánky“, Jungovu bandáž), podpätenku alebo trojštvrťovú vložku (kombinácia podpätenky a metatarzálnej peloty).
  • Vložky deo, dierkované, kožené, kožušinové, s nanostriebrom, aktívnym uhlíkom,… zmierňujú zápach, chodidlo ochladzujú a odvetrávajú, alebo zatepľujú.
  • Na vložkách sa tiež môžu nachádzať masážne výrastky, masírujúce na chodidlách reflexné body, alebo magnety na tlmenie kĺbových a svalových bolestí.
  • Z hľadiska zlepšenia ortopedickej štruktúry chodidla, prípadne celého postoja tela, hovoríme o ortopedických vložkách, termoplastických vložkách (pôsobením vysokej teploty sa vytvarujú na konkrétny tvar chodidla) a športových vložkách (termoplastické, určené vždy pre konkrétny druh športu).

Je na vašom zvážení, či budete vhodné vložky do topánok nosiť preventívne, ale určite neváhajte v prípadoch, ak máte ploché nohy, vybočený palec (haluxy), rôzne bolesti päty, alebo ste tehotná.

Zárukou kvalitných vložiek do topánok je česká značka svorto. Firma s rovnomenným názvom vznikla v časoch prvej republiky. Počas komunizmu nasledovala nútená „prestávka“. A po zamatovej revolúcii začali potomkovia zakladateľa firmy namiesto ortopedickej obuvi vyrábať ortopedické vložky.
Svorto výrobky ocenili napr. aj prezidenti Edvard Beneš (resp. jeho manželka) a Václav Havel.

vyhnite sa bolestiam nôh

 

Okrem vhodných topánok a vložiek závisí tiež na ponožkách

Nosíte pri lyžovaní lyžiarske ponožky? Robíte veľmi dobre, pretože nosením zodpovedajúcich ponožiek zabezpečujete nohám primeraný tepelný komfort, odvádzanie potu, elimináciu pachu a najmä dostatočnú cirkuláciu tekutín v žilách. Na lyžiarskych ponožkách sú umiestnené rôzne funkčné zóny (chránič členku, holennej kosti,…, tlmenie nárazov,…) a majú mierne až silnejšie kompresné vlastnosti. Nie každému vyhovuje rovnaká miera kompresie. Obvykle je najväčší tlak vyvíjaný v oblasti chodidiel a členkov a pozvoľna sa znižuje smerom ku kolenu.

Kompresné ponožky sa odporúčajú nosiť ľuďom so sedavým i stojavým zamestnaním, tehotným ženám a športovcom. Teda v prípadoch, keď hrozí riziko opuchu nôh a kŕčových žíl (varixov), alebo je potrebná rýchlejšia regenerácia po operácii či športových aktivitách.
Pri športe – lyžovaní, behu, cyklistike ap. – sa vďaka kompresným ponožkám nohy lepšie okysličujú a prekrvujú, a zároveň dochádza k rýchlejšiemu odbúravaniu kyseliny mliečnej. Svaly sa po tréningoch a športových výkonoch regenerujú oveľa rýchlejšie.

chôdzaPrečítajte si tiež
Je chôdza naozaj taká zdravá?

 

Masáže s prípravkami obsahujúcimi konope

Na masáž boľavých kĺbov, svalov a šliach môžete použiť špeciálne mastičky s konope alebo jedlý konopný olej. Oba varianty sú veľmi účinné. Avšak v prípade konopného oleja, ktorý sa užíva aj vnútorne, môžete využiť i jeho ďalšie benefity.
Podporuje obranyschopnosť organizmu, je prevenciou pred nervovými a neurodegeneratívnymi chorobami a rakovinou, zlepšuje trávenie, uvoľňuje kŕče, zabraňuje tvorbe zápalov a opuchov, pomáha pri chudnutí, hormonálnych problémoch, kardiovaskulárnych a kožných ochoreniach, cukrovke…
Skrátka, oplatí sa vám oveľa viac ako masti určené výhradne na vonkajšie použitie.

Hlavnou účinnou látkou konopných masážnych prípravkov je kanabinoid CBD. Pôsobí v súčinnosti s ďalším kanabinoidom, psychoaktívnou zložkou THC, ale bolesti či zápaly dokáže tlmiť i sám osebe. THC obsahujú konopné oleje a masti len v minimálnom, zanedbateľnom množstve. A preto, aj keď ste vrcholovým športovcom, obvinení z nedovoleného dopingu sa obávať nemusíte. Okrem toho, koža je dostatočnou bariérou na to, aby sa kanabinoidy nedostali do krvného riečišťa. Toto je ďalší dôvod, prečo sú vaše obavy naozaj zbytočné.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.