Minimalistický štýl pre vašu spálňu. Užitočné tipy a triky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dolieha na vás pocit, že spávate v cudzej spálni? Prekáža vám večne preplnený priestor nábytkom, masívna manželská posteľ či robustné prevedenie svietidiel? Začínate byť citlivejší na neporiadok a neustále zakopávanie do rohov nábytku?
Je preto na mieste vniesť aj do vašej spálne koncepciu moderného minimalizmu. Prečo sa vraví, že by mal byť „dušou“ každej spálne a v čom konkrétnom spočívajú jeho výhody? Odpovede nájdete v nasledujúcom texte!

 

Čistý, vzdušný a presvetlený priestor

To je základným atribútom minimalistického štýlu. Aj v tejto súvislosti sa jeho znaky najľahšie ilustrujú v priestoroch spální. V nich sa všeobecne odporúča uprednostňovať minimum nábytku, dekorácií a bytového textilu. Dôraz sa kladie na kvalitu a trvácnosť postele jej odkladacích riešení.

Pri minimalistickom štýle sa neodpúšťa nedôslednosť v hygiene, prach ani špina na akomkoľvek predmete či podlahe. Samozrejme, má to opäť všeobecnú platnosť pre akýkoľvek štýl a miestnosť v domácnosti, no pri minimalizme sa to „nestratí“. Prečo?

V kurze sú neutrálne, priehľadné farby, akými je najmä biela, šedá, hnedá alebo krémová. Vhodné sú aj zemité, no vždy tak, aby podporovali čistotu a vzdušnosť priestoru.

 

Obávate sa „nahého“ priestoru?

Nemusíte. Len málokto dlhšie zotrvá pri jednom sterilnejšom odtieni. Aby sme nezačínali od podlahy, najprv sa zameriame na priestor na stenách, oknách a parapetách. To sú hlavné body, ktorými dokážete, že skutočne vám na minimalizme záleží.

minimalistický štýl v spálni

Pri každej náročnejšej interiérovej zmene sa odporúča premaľovať steny. Steny v spálňach nesmú byť v tomto prípade iné než biele. Čo sa týka obrazov na stenách, ideálne jeden, no dnes sa už do popredia dostávajú viacdielne fotografické obrazy alebo tapety. Fádne? To ešte nie sme ani pri oknách, na ktorých nemajú byť závesy, len kvalitná tieniaca technika. Minimálne si môžete dovoliť krátke priesvitné záclonky. V priestore máte podporovať čo najviac prirodzeného svetla.

V „bielej“ koncepcii stien a okien sa nadväzuje aj pri výbere posteľných obliečok a koberčekov (pri posteli). Pri obliečkach nevychádzajte z pravidiel nahého minimalizmu. Nič viac ako neutrálne odtiene, maximálne jeden zaujímavý detail (v kurze sú abstraktné geometrické tvary) na posteľnom.

Skvelý tip
Čím skromnejší budete pri výbere záclon a posteľných obliečok, tým mohutnejšie prevedenie koberčekov sa odporúča. Luxus pri minimalizme sa totiž poníma v súvislosti s tkaninou, hustotou a dĺžkou vlákien – hrubý ovčí koberec v pastelovej farbe je skutočne vkusným doplnkom!

 

Manželská posteľ a ďalší spálňový nábytok

Posteľ má spĺňať najmä praktickú funkciu, vyhovujúcu vášmu zdraviu a pohodlnému spánku. Pri minimalistickom štýle sa vyberá z takých modelov, ktoré nekopírujú kráľovskú výšku a rozmery lôžka na spanie sú ideálne 140 – 160 x 200 cm. Minimalizmom sa ďalej chce dosiahnuť mäkší spánok bez zbytočného tlaku a prehadzovania sa. Vhodný je lamelový rošt, ale nezabúdajte ani na jednoduchý rám, posteľ bez nožičiek a ak s úložným priestorom, tak s oblým, ergonomickým tvarovaním úchytov.

minimalistický štýl v spálni

Pozor! Aj v spálni máme tendenciu vystavovať rôzne dekorácie a cennosti. Ideálny priestor na to je nad posteľou. Vyberajte však poličky z jednoduchých, rovných dosiek, bez zbytočného spájania či kombinovania do strán. Ešte lepším tipom je priestor na parapete, alebo…?

 

…na komode ako ústrednom viacfunkčnom nábytku

Pri minimalizme taktiež platí, že čím jednoduchšia manželská posteľ, tým zaujímavejšie prevedenie nočných stolíkov je akceptovateľné. My na to reagujeme viac opatrne a odporúčame nazrieť na výhody komôd v spálni.

Práve tie minimalistické využívajú komody ako náhradu nočných stolíkov, stávajú sa priestorom pre dekorácie (ale aj živé kvety) a v úložnej časti uschovávajú menšie ošatenie a bielizeň. Komody by však mali kopírovať štýl a farebné prevedenie postele. Navyše, odporúčame zostať pri nábytku s drevodekorom, v čisto prírodných odtieňoch. Priestor nezaťažujte ťažkými kovmi ani PVC.

ako dosiahnuť viac - minimalizmusPrečítajte si tiež
Ako dosiahnuť viac? 7 krokov k minimalizmu v živote.

 

Svietidlo – v minimalizme taká otvorená, diskutabilná téma

Práve svietidlá delia zástancov minimalistického štýlu na dve skupiny – tí, ktorí sú za jemné, intímne osvetlenie výlučne najbližšej plochy pri posteli.
Druhí považujú svietidlá hneď po posteliach za druhé najdôležitejšie vybavenie v spálni. Tým viac vyhovujú masívne samostatne stojace lampy či krištáľové lustre. Kto z koho? Hlavne, že vy si svoju spálňu udržiavate v harmónii a v prirodzenej ľudskej spokojnosti. Aj o tom je predsa minimalizmus, však?!  🙂

minimalistický štýl v spálni

— PR článok —
Foto: Postele-spalne.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.