Motýlia izba v nádhernej vile a strašné rodinné tajomstvo | Knižný tip

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 „Uvedomovala som si, aké mám šťastie, že žijem vo vile Admirál. Keď som začala navštevovať miestnu školu, moja nová kamarátka Mabel ma pozvala k nim na čaj a ja som s úžasom zistila, že jej rodina žije v dome, ktorý má hneď za vchodovými dverami obývačku. Vzadu bola maličká kuchyňa a záchod mali vonku! O malú izbu na poschodí sa delila so štyrmi súrodencami. Vtedy som si po prvý raz uvedomila, že pochádzam z bohatej rodiny a že každý nebýva vo veľkom dome s parkom namiesto záhrady.”

Posy Montagueová vyrastala a v nádhernej vile Admirál a nasledujúcich takmer 70 rokov bola centrom jej života. Prežila tam takmer všetko, radosti i trápenia; lásky i sklamania. No teraz možno nadišiel čas, aby dala zbohom jedinečnej vile, ktorá jej začína byť na príťaž…

 

Motýlia izba

kniha Motýlia izbaSpisovateľka Lucinda Rileyová je aj u slovenských čitateľov známa úspešnou bestsellerovou sériou Sedem sestier a teraz vás očarí samostatným románom Motýlia izba.

Vráťme sa k Posy. Jej príbeh začneme sledovať v roku 1943. Detstvo, dospievanie, krásny život v neobyčajnej vile… no teraz sa prekrásne záhrady stali príťažou a dom plný spomienok chátra.
Posy si uvedomuje, že prišiel čas na rozlúčku. A zrazu jej príde ľúto. Veď v tej vile žila od útleho detstva, zdieľala otcovu lásku k rastlinám a prírode, dokonca sa rozhodla ísť v jeho šľapajach a stať sa botaničkou. Do jej idylického sveta však zasiahla vojna. Otec zahynul v posledných dňoch vojny ako pilot bojového lietadla a zronená matka poslala dcéru na výchovu k starej mame do Cornwallu.

Presunieme sa do roku 2006 a Posy sa pripravuje na oslavu svojich sedemdesiatych narodenín. Prežila dlhý a bohatý život, po boku oddaného muža zakúsila radosti aj strasti rodinného života. Ako skúsená a rešpektovaná hlava rodiny je vždy poruke, keď treba riešiť finančné ťažkosti, podnikateľské neúspechy, manželské nezhody a citové problémy svojich synov.

 

Strašné rodinné tajomstvo

Do života Posy však nečakane vstúpi človek, ktorého v mladosti milovala, dokonca ju požiadal o ruku a nato opustil. Posy stojí pred ťažkým rozhodnutím, ale skôr, ako znovu otvorí srdce starej láske, musí spoznať a prehodnotiť dramatické udalosti z dávnej minulosti a ťaživé rodinné tajomstvo.

Freddie vstal, prešiel k Posy a chytil ju za ruku. „Obávam sa, že áno. A skôr ako to zo seba dostanem, pretože vhodný čas nenastane nikdy, chcem, aby si vedela, že vtedy som ťa miloval a milujem ťa aj teraz. To strašné tajomstvo však už v sebe dlhšie neudržím.”
„Prosím ťa, Freddie, desíš ma. Tak mi to už povedz, dobre?” nabádala ho Posy.
„V poriadku.” Freddie sa vrátil do svojho kresla.Odpil si z brandy a začal: „Týka sa to…”

 

Príbeh napísaný srdcom

Lucinda RileyMotýlia izba je nádherný multigeneračný príbeh, v ktorom nás autorka presúva zo súčasnosti do minulosti a strieda jednotlivé časové úseky. Úžasne vykreslené postavy si obľúbite, vkĺznete do ich životov a budete s nimi prežívať ich sny a túžby, obavy i sklamania. Pocítite ich slzy na svojich lícach.
Je to romantická sága umiestnená do čarovného prostredia, ktorej nechýba rodinné tajomstvo a prekvapenia takmer v každej kapitole.
Lucinda Riley je majsterka v tom, ako vo vás vyvolať búrku emócií – chvíľami cítite doslova hnev, zúfalstvo, potom radosť, lásku a uzmierenie v srdci.
Motýlia izba je príbeh napísaný srdcom a budete to cítiť aj vy pri čítaní.

„Všimni si trebárs komáre,” ukázal v jeden horúci letný večer na mračno nepríjemného hmyzu. „Pre ekosystém sú kľúčové.”
„Ale štípu nás,” namietla som a jedného som odohnala.
„Áno, je to súčasť ich prirodzenosti,“ zasmial sa. „No bez nich by veľa druhov vtákov nemalo stály prísun potravy a ich populácia by prudko poklesla. Keby sa to stalo, malo by to vplyv na celý potravinový reťazec. Bez vtákov by zrazu bolo menej predátorov hmyzu a začal by sa rýchlo množiť, napríklad také kobylky, zožrali by všetky rastliny. A bez rastlín…”
„Bylinožravce by prišli o potravu.”
„Áno. Vidíš, aká je v prírode krehká rovnováha. Jedno mávnutie motýlích krídel môže zmeniť svet.”

Foto: Vydavateľstvo Tatran, Amazon, Waterstones


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.