Na Slovensko mieri sneženie a mráz. „Bude to razantná zmena,“ tvrdí meteorologička

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jar sa začala veľmi príjemným slnečným počasím, kedy sme trávili veľa času vonku. Mnohí vymenili zimné kabáty a bundy za tenšie kabátiky, či riflové bundy. Niektorí dokonca chodili v tričkách…no teraz sa situácia výrazne zmení. Príde dážď, na mnohých miestach aj sneženie, mráz, takže neodkladajte teplé oblečenie. A niekde síce záhradkárov počasie poteší, najmä v úhrne zrážok, ale inde bude aj mráz. Najbližší víkend nesaďte, nevertikutujte trávnik – počkajte si na ten nasledujúci týždeň.

 

Začiatok týždňa ešte teplý…

Miriam Jarošová meteorologička

Miriam Jarošová

„Pondelok a utorok bude ešte pekne, hoci už v utorok v priebehu dňa pribudne viac oblačnosti,“ hovorí pre LepšíDeň.sk meteorologička Miriam Jarošová. „No v tieto dva dni ešte nemusíte čakať žiadne výraznejšie zrážky. Nanajvýš prehánky a slabý dážď na severe Slovenska.“

Stále bude veľmi teplo od 13-15 stupňov na severe až do 23 stupňov na juhu. Spôsobuje to teplé prúdenie a ide o mierne nezvyčajné teploty na toto obdobie.

 

Streda prinesie zmenu

Situácia sa začne meniť v stredu, kedy budú zrážky na severe predzvesťou ochladenia. Príde k nám zvlnený studený front, prinesie viac oblačnosti aj zrážky v podobe dažďa. Na juhu by ešte nemalo pršať, teploty budú stále okolo 11 stupňov na severe do 20 stupňov na juhu.
Dojem však bude kaziť silnejší vietor z juhu, ktorý bude dosahovať nárazovú rýchlosť až do 50 km za hodinu.

zmena počasia

 

Štvrtok a piatok zlom

„Marec sa s nami rozlúči skutočne razantnou zmenou v počasí,“ upozorňuje Miriam Jarošová. „Budeme potrebovať dáždniky, ale aj teplejšie oblečenie, lebo denná teplota bude od 3-5 stupňov na severe do 12 stupňov na juhu. A nebude to 1.apríl 🙂

Záhradkári sa podľa nej potešia, lebo lokálne môžu byť zrážky aj výdatné. Na juhozápade chýba až 80 mm zrážok, takže Podunajská nížina sa môže konečne tešiť na vlahu.

Od piatka teda čakajte naozaj veľa oblačnosti, zrážok. Na krajnom západe, na Záhorí, myjavských kopaniciach – tak môžu byť snehové prehánky aj pod 400 metrov.
Bude aj mrznúť a chladný vzduch prenikne do nížin. Preto si zatiaľ neplánujte sadenie mrkvy, hrášku, cibuľky, paštrnáku ap. Ani nechystajte vertikutátory na prerezanie trávnika po zime.

„Denná teplota bude na severe pod nulou a na juhu maximálne 10 stupňov. Cez víkend bude počasie v chladnom duchu pokračovať, dokonca aj v nížinách sa pripravte na dážď so snehom alebo nadránom aj čisté sneženie. Denná teplota už len do 7-8 stupňov, na severe iba -2 až -1 stupeň,“ dodáva Miriam Jarošová. Bežne by malo snežiť od výšky 500 metrov.

Od štvrtka nás teda čaká prudké ochladenie s dažďom, snežením a mrazom. Ak sa chystáte do hôr, určite ešte neprezúvajte.

predpoveď počasiaPrečítajte si tiež
30 tipov, ako si predpovedať počasie podľa prírody.

Foto: Wikimedia, Unsplash.com, SHMU.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.