Šum smrti. Nový napínavý triler od Fitzeka a Kliescha

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Z hlasu človeka vie vyčítať, či klamete, podvádzate alebo hovoríte pravdu. Ľahko zistí, či ste naozaj šťastný alebo smutný, a koľko zo svojich emócií skrývate a ktorými sa snažíte klamať okolie. Forenzný fonetik je odborník, ktorý pracuje so sluchom, vie z počutého veľa vyčítať a práve na tomto originálnom nápade je postavená séria Auris dvoch skúsených nemeckých autorov. Je to pomerne vzácne povolanie, ktoré sa v literatúre takmer nevyskytuje…a možno práve preto je séria taká úspešná a obľúbená.
Práve vyšiel tretí diel s názvom Šum smrti.

 

Napínavý Šum smrti

Šum smrti Fitzek KlieschÚspešná kriminálna podcasterka Jula Ansorgeová sa už celé roky snaží zistiť pravdu o osude svojho brata, ktorý záhadne zmizol. Moritz bol najprv obvinený políciou z ohavného zločinu a neskôr ho úrady vyhlásili za mŕtveho.

Matthias Hegel, slávny forenzný fonetik, tvrdí, že má dôkazy o tom, že Moritz je stále nažive. Ale pochybný a bezohľadný odborník, ktorému stačí iba vzorka hlasu na analýzu psychiky páchateľa, Julu mnohokrát oklamal. Je presvedčená, že s ňou iba manipuluje. Poslednýkrát sa s ním stretáva. Ich stretnutie sa však končí katastrofou: Julu a Hegela brutálne unesú. Zjavne má niekto stále záujem vypátrať Moritza – a aby ho páchateľ našiel, neštíti sa toho najkrutejšieho mučenia.

Jula a Hegel, nerovný a nepriateľský pár vyšetrovateľov, uviazli v neriešiteľnej vražednej dileme: ak spoločne vyriešia poslednú hádanku o Moritzovi, Julin brat umrie. Ak ju nevyriešia, sami zomrú v zajatí…

 

 

Auris pokračuje…a stále je kvalitný

Šum smrti je tretí diel série Auris a ešte viac cítiť zohratosť dvojice Kliesch-Fitzek. Aj ich postavy sa vyvíjajú – napríklad Jula bola kedysi tak trochu traumatizovaná mladá žena, ktorá však nabrala skúsenosti, oťukala sa a stala sa z nej tvrdá žena. Nenechá si skákať po hlave od prefíkaného Hegela a postupne sa učí, kedy a v čom mu môže dôverovať.

 „V tomto diele dochádza k viacerým rozuzleniam a zvratom, preto bolo potrebné veľmi dobre premyslieť stavbu deja,“ približuje Vincent Kliesch. „Všetko muselo zapadnúť do udalostí predchádzajúcich dielov. Preto sme aj tentoraz viedli so Sebastianom niekoľkohodinové rozhovory, brainstormingy a radili sa. Po dobrých nápadoch prichádzali ešte lepšie a vypili sme pri tom litre kávy. Až do poslednej kapitoly sme robili zmeny a kto, čo a ako urobil alebo neurobil, sme s istotou vedeli, až keď bola kniha hotová.“

Autorom opäť výrazne pomohol fonetik profesor Oliver Niebuhr ako odborný poradca pre tému „zvukové fenomény“. Využil svoje obsiahle odborné vedomosti a navrhol spôsoby, ktoré boli pre román najvhodnejšie. „Preto vás môžem uistiť: všetko, čo Hegel v tomto trileri hovorí o svojom odbore alebo čo robí, je vedecky podložené a presne tak by sa to naozaj mohlo stať,“ dodáva V.Kliesch.

Foto: Tatran, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.