Neziderské jazero ponúka pláže, vodu, zábavný park a krásne prostredie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Neziderské jazero je kúsok za hranicami a ideálne miesto na výlety. Na bicykloch, autom, pre rodiny aj páry. Pre partie mladých ľudí… Je to najväčšie jazero v Rakúsku, stepné, veľmi plytké (najhlbšie má 2 metre), no jeho okolie ponúka množstvo zaujímavostí, histórie a ochutnávok.
Máme pre vás niekoľko tipov – ktoré dedinky navštíviť, ako sa tam dostať autom, autobusom či vlakom. Či je to vhodné prostredie na bicyklovanie ap. Inšpirujte sa a naplánujte si super výlet.

Neziderské jazero

Neziderské jazero Burgenland RakúskoHovorí sa mu aj Viedenské more, Neusiedler See, pozostatok pravekého mora, takže jeho voda si údajne zachovala slanosť zhruba dvadsatiny morskej vody. Ochutnali sme 😊, ale necítili sme žiadnu slanosť. Možno sú už naše chuťové poháriky zvyknuté na slanšie a tak to nebolo poznať.

Jazero patrí medzi obľúbené miesta oddychu, ale aj športových aktivít. Dostanete sa tam rôznymi spôsobmi.
Autom je to najpohodlnejšie. Z Bratislavy do mestečka Neusiedl am See je to cca 35 minút, prechádzate však aj cez diaľnicu A6, takže si kúpte za necelých 10€ diaľničnú známku do Rakúska. Idete po diaľnici cez hraničný priechod Jarovce po A6 a potom odbočíte doľava, nie na Viedeň.
Ak sa chcete vyhnúť diaľnici, bude vám to trvať do 50 minút cez hraničný priechod Berg na Kittsee, potom Gattendorf, Parndorf a do Neusiedl am See.

Autobusom môžete ísť napríklad so Slovak Lines, spiatočný lístok si môžete kúpiť online. Ide sa z Autobusovej stanice (nástupište č. 4) buď do prístavu v mestečku Neusiedl am See alebo do Podersdorfu k známemu majáku. Cesta trvá cez hodinu a výhodou je, že si môžete dokúpiť prepravu bicykla.

Vlakom je ideálne ísť zo stanice v Petržalke do Neusiedl am See. Lístok stojí cca 10€, môžete si pribaliť aj bicykel za 2 eurá a potom z mestečka vyraziť okolo jazera.

Jazero a okolie v kocke

Môžete si vybrať dedinku, kde začnete, prípadne navštíviť len jednu a jej okolie. Najviac odporúčame Podersdorf s ikonickým majákom – viac o ňom nižšie, nachádza sa na východnej časti jazera. Na tej strane je ešte dobrá dedinka Weiden am See, Hölle, prípadne Illmitz na juhu.
Hore na začiatku Neziderského jazera je teda mestečko Neusiedl am See a potom na západnej strane krásne dedinky Jois, Breitenbrunn am Neusiedler See, Purbach, Donnerkirchen a Rust.

V jazere sa môžete kúpať, na prenájom sú lodičky, šľapacie bicykle, dostupný je windsurfing, paddling a kitesurfing. Tiež kanoe. Dedinky sú malebné, udržiavané, prevažne vinárske – po ceste vidno množstvo viničov, na ktorých dozrieva biele i modré hrozno. Neraz tam predávajú lokálne produkty, my si vždy kúpime marhuľový sirup.
Medzi dedinkami sa môžete presúvať autom (parkovanie nájdete často zadarmo, sú záchytné, v sezóne aj celkom plné) alebo na bicykloch.

Neziderské jazero na bicykli

Podersdorf s majákom

Krásne mestečko, kde bez problémov strávite celý deň. Vhodné aj pre rodiny s deťmi. Nájdete tam chodník slávy, ktorý je venovaný hereckým hviezdam, sú tam športové osobnosti, majstri sveta, či víťazi Tour de France a pretekov Vuelta.
Zároveň tam nájdete asi najfotogenickejšie miesto lokality – bielo-červený maják Podersdorf. Vysoký je 12 metrov, vedie k nemu 200 metrov dlhé drevené mólo a vidno ho aj s diaľky.

Väčšina dediniek je od jazera oddelená trstinovým porastom, no v Podersdorfe je dedinka priamo na brehu jazera. Je tam veľká pláž, za ktorú však zaplatíte pár eur na celý deň. No heslo „Jazero, kam až oko dovidí“ hovorí za všetko. Dno jazera je z jemných kamienkov, prechádza do piesčitého a jemne bahnitého dna. Voda tým pádom nie je priezračná, no rozhodne to nie je nečistotou. Ideálne pre deti, keďže aj po desiatkach metrov máte vody stále po kolená, či stehná.

Neziderské jazero Podersdorf maják

Je tam množstvo aktivít pre deti, preliezky, hracie kútiky, čiže určite sa tam zabavíte. Sú tam aj možnosti zahrať si pingpong, volejbal, futbal, basketbal, tenis či minigolf.

Ak chcete ísť na vodu, môžete si prenajať elektrickú lodičku – hodina vás vyjde na 32€, ale stálo to za to. Jazdíte si kde chcete, zastavíte a okúpete sa, vidíte dedinku z vody, šoférujete si sami. Do loďky sa bez problémov zmestia štyria ľudia.
Tiež si môžete požičať šľapací bicykel (cca 12€), ale aj surf ap. Môžete z Podersdorfu podniknpúť aj výlet loďou, hodinová plavba vás vyjde na 8€, deti zaplatia 4 eurá.

Ak sa chcete kúpať priamo na pláži pri jazere, vyhľadávaná je ešte pláž Seebad Neusiedl am See, prípadne vo vzdialenejšom Illmitzi.

Neziderské jazero

Podersdorf, požičovňa lodičiek a vodných bicyklov.

Niekoľko našich tipov

  • Pre rodiny s deťmi je optimálny Podersdorf a Rust, ten má navyše krásne romantické uličky, v ktorých sa dá túlať.
  • Pri Frauenkirchen na severovýchode jazera nájdete známe spa centrum St.Martins therme. Vonkajšie i vnútorné bazény s liečivou vodou, saunový svet, relaxačné izby a prírodné jazero s letným ostrovom.
  • Pre cyklistov je tam 40 trás, ktoré tvoria cca 1000 km. Môžete si vybrať náročnejšie aj menej náročné, pre rodiny s deťmi. Tu o nich nájdete všetko.
  • Cez jazero premáva aj trajekt a to medzi mestečkami Morbich am See a Illmitz. Dospelý zaplatí 7€, deti od 6 do 14 rokov 4 eurá.
  • Illmitz je známy národným parkom so slanými jazerami a možnosťou pozorovania vtákov.
  • Okolo jazera sú aj jazdecké chodníky a môžete sa na nich povoziť na koňoch. Sú dlhé viac ako 150 km, skúste areál Neusiedler Csarda alebo Zuchtstall Zwinger.
  • 5km severne od Podersdorfu sa nachádza Národný park Neziderské jazero – Seewinkel, ktorý je zapísaný aj do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.
  • Odporúčame Rust, mestečko bocianov a lahodného vína. Sú tam farebné meštianske domčeky a Rybí kostol. Kúsok odtiaľ je najväčší zábavný park v Rakúsku, FamilyPark.

familypark burgenland kolotočPrečítajte si tiež
FamilyPark v Rakúsku. Jeden deň nestačí.

Jedlo a ceny

V dedinkách okolo Neziderského jazera nájdete množstvo reštaurácií, vinární s lokálnym vínom, ceny sú prirodzene rakúske. Oplatí sa však hľadať – ideálne cez google maps si zobrazte reštaurácie vo svojom okolí a sledujte počet hviezdičiek, recenzie a prípadne aj ceny. Za pizzu tam dáte okolo 14€, za rezeň s hranolkami 16€. A poriadny rezeň, skoro cez celý tanier 😊

Odporúčame vyskúšať heurigery, čo sú typické rakúske malé reštiky, či vinárne. Útulné, lokálne, otvorené sú v niektoré dni v týždni, takže si vždy zistite dopredu. Ponúkajú kvalitné produkty z regiónu, najmä studenej kuchyne. Plus vína a mušty.

 

Foto: LepšíDeň.sk, google maps, neusiedlersee.com


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.