Rozhľadňa Devínska Kobyla. Nádherný kruhový výhľad na široké okolie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na Slovensku sú desiatky rozhľadní, z ktorých je nádherný výhľad na okolitú krajinu a z niektorých vidno stovky kilometrov do diaľky. Aj takto sa dá spoznávať naša krajina, minimálne sa tak dá vidieť svet z nadhľadu a uvedomiť si, čo doma máme 🙂
V lete otvorili novú vyhliadkovú vežu na okraji Bratislavy, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť. Rozhľadňa Devínska kobyla je v nadmorskej výške 514 m.n.m. a ponúka výhľad na široké okolie, dokonca môžete vidieť Budapešť, letisko Schwechat a Viedeň, či Neziderské jazero v Rakúsku.

Lesy nad Dúbravkou a pod Devínskou Kobylou ponúkajú viaceré skryté tajomstvá súvisiace najmä s obidvomi svetovými vojnami či érou tzv. studenej vojny. Turisti sem mali v poslednej tretine 20. storočia obmedzený prístup, avšak všetko sa zmenilo na konci 20. storočia.
Hoci na novú rozhľadňu sa čakalo veľmi dlho, nedávno sme sa dočkali. Vyhliadková veža Devínska Kobyla stojí naozaj zato – v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska vás na ňu zavedieme: ukážeme ako sa tam dostať a čo z nej všetko uvidíte.

 

Ako sa dostať k rozhľadni?

rozhľadňa Devínska kobylaK novej rozhľadni sa dá dostať z rôznych východiskových bodov. Najideálnejším z nich je mestská časť Dúbravka, do ktorej sa z centra Bratislavy dostaneme mestskou hromadnou dopravou alebo autom.
Ak ste autom, najpohodlnejšie je zaparkovať až v lese nad Dúbravkou v lokalite Dúbravská hlavica. Dostanete sa tam približne od Lidlu v Dúbravke po Plachého a následne Vojenskej ceste okolo ubytovne Strmý bok. Prípadne si môžete nastaviť cieľ Dúbravská Oáza pokoja a oddychu.

Cyklisti odtiaľto spravidla pokračujú až na vrchol po asfaltovej ceste v neustálom stúpaní. Takmer paralelne s ňou vedie však aj červeno značkovaný turistický chodník, ktorý zase využívajú peší turisti. Obidve trasy nás privedú až ku vysielaču stojacemu pri bývalej bráne do raketovej základne. Po páde železnej opony ostal celý areál nevyužívaný a technika bola demontovaná. Ešte aj dnes však vzbudzujú železobetónové silá, ktoré kedysi ukrývali protilietadlové rakety, svojou mohutnosťou obdiv.

 

Rozhľadňa Devínska kobyla

rozhľadňa Devínska kobylaNa najvyššom bode areálu, kde kedysi stála drevená rozhľadňa a neskôr železná pozorovateľňa, dnes nájdeme mimoriadne vkusnú vyhliadkovú vežu, ktorá pripomína trošku bodliak. Je z nej nádherný kruhový výhľad na Bratislavu a jej široké okolie. V diaľke rozoznávame aj napr. vrch Vysoká v Malých Karpatoch či Neziderské jazero v Rakúsku.

Vyhliadková veža Devínska Kobyla má výšku viac ako 21 metrov a niekoľko plošín. Na jej vrcholovú plošinu vedie 112 schodov. Hmotnosť kovovej konštrukcie je 35 ton a architektonickému ateliéru Architekti Šebo Lichý sa podarilo vytvoriť naozaj vizuálne mimoriadne zaujímavé dielo.
Na rozdiel od niektorých drevených rozhľadní je pohyb po nej aj pre deti veľmi bezpečný a tabule s výhľadovými cieľmi či vrcholový ďalekohľad pomôžu všetkým sa dokonale zorientovať. Rozhľadňa je naozaj výnimočným dielom a každému kto sa oň pričinil patrí veľká vďaka!

unesco slovenskoPozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.

 

Čo všetko môžete vidieť z rozhľadne?

  • Výhľad z plošiny 5. poschodí
    Nachádza sa 14,3 metra nad terénom a môžete vidieť: Zobor (Tribeč), Košice, Senec, Trojmedzie (SK, AT, HU), Kamzík, Letisko M.R.Štefánika, Budapešť, Slavín, Bratislava (Staré Mesto), Bratislavský hrad, Gerulata, Gabčíkovo.
  • Výhľad z plošiny na 6. poschodí
    Nachádza sa 17,1 metrov nad terénom a dovodíte na: Schloss Hof, Cyklomost slobody, Praha, Marchegg, Devínska Nová Ves, Pálava, Brno, Volkswagen, Trojmedzie (SK, AT, ČR), Záhorská Bystrica, Marianka, Záruby (Malé Karpaty), Hrad Pajštún, Stupava.
  • Výhľad z plošiny na 7. poschodí
    Nachádza sa 20 metrov nad terénom a vidíte až: Königswarte, Wolfsthal, Neziderské jazero, Devín,Hrad Devín, Hainburg, Carnuntum, Most Andreas Maurer, Letisko Schwechat, Viedeň, Schneeberg.

vyhliadková veža Devínska kobyla

Text: Daniel Kollár, LepšíDeň.sk
Foto: Daniel Kollár, Devinskanovaves.sk
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama a časopisom Krásy Slovenska
Predplaťte si najstarší časopis Krásy Slovenska.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.