Otvárajú katedrálu Notre Dame, Chrám Matky Božej v Paríži. Bude tam aj slovenská stopa…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V sobotu 7.decembra otvoria po päť a pol roku gotickú katedrálu Notre-Dame, a to za účasti 50 hláv štátov a vlád. Opäť tak bude prístupný jeden zo symbolov Paríža. Katedrálu 15. apríla 2019 zachvátil požiar, ktorý zničil takmer celú strechu a centrálnu sanktusovú vežu so zvonom, ktorá sa zrútila. Čo bolo príčinou požiaru, nie je úplne jasné.
Pozrite si viac zaujímavostí a program otvorenia. A prezradíme tiež, že do novootvoreného chrámu sa dostane aj soška jedného významného slovenského sochára.

Otvárajú katedrálu Notre Dame

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční v sobotu 7. decembra. Nasledovať budú omše, koncerty a ďalšie podujatia. Minulý týždeň sa zvony Notre-Dame rozozvučali prvýkrát od požiaru. Kostol očakáva milióny návštevníkov a cirkev vylúčila, že by sa za vstup muselo platiť.

Mal by prísť aj budúci americký prezident Donald Trump, čo oznámil na svojej komunikačnej platforme Truth Social, kde pochválil rekonštrukciu katedrály. „Prezident Emmanuel Macron odviedol skvelú prácu, keď zabezpečil, aby bola katedrála Notre-Dame obnovená v plnej kráse. Bude to výnimočný deň pre všetkých,“ napísal Trump.

Šéf parížskej polície Laurent Nuñez oznámil, že počas dvoch dní budú zmobilizované tisíce príslušníkov bezpečnostných zložiek, rovnako ako to bolo pri otváracom ceremoniáli olympijských hier koncom júla.

Prvé dopravné obmedzenia v Paríži sa začali už v stredu, keď na nábreží na ľavom brehu Seiny zriadili päť „boxov“ pre maximálne 40 000 divákov.

Kapacita samotnej katedrály je 3000 ľudí. Notre-Dame preto spustil online rezervačný systém pre záujemcov o vstup do katedrály. Rezervačný systém na omše prístupné verejnosti počas inauguračného týždňa (od 8. do 15. decembra) je k dispozícii od utorka 3. decembra ráno.

chram-matky-bozej-v-parizi

Notre Dame de Paris v roku 2023.

Program – čo nás čaká?

Na otvorení zaznejú napríklad 2 koncerty Magnificat od Johanna Sebastiana Bacha, a to 17. a 18. decembra. Týždenné utorkové koncerty a početné podujatia budú pokračovať až do Päťdesiatnice v júni 2025.
7. decembra bude bohoslužba pri príležitosti znovuotvorenia, ktorej bude predsedať parížsky arcibiskup. Uskutoční sa neskoro popoludní za účasti prezidenta republiky, úradníkov, darcov, zástupcov všetkých parížskych farností, členov katedrálnej kapituly a parížskeho duchovenstva.

Počas obradu otvárania dverí arcibiskup udrie svojou palicou do zatvorených dverí Notre-Dame. Katedrála „odpovie“ spevom Žalmu 121, a to trikrát. Katedrála, ktorá bola dovtedy ticho, sa opäť rozozvučí chválospevom a na tretí raz sa dvere otvoria.

Po úvodnom obrade otvorenia dverí sa bohoslužba bude odvíjať v troch častiach:
Prebudenie veľkého organu: Po začatí bohoslužby znamením kríža arcibiskup požehná nástroj. Osemkrát sa obráti na veľký organ a ten zakaždým odpovie.
Spievanie žalmov: Oficiálna časť bude pozostávať z hymnu (chválospev), žalmu, magnifikátu, modlitby za svet a modlitby Otče náš.
Záverečné požehnanie: Arcibiskup udelí záverečné požehnanie, po ktorom bude nasledovať spev Te Deum.

Po bohoslužbe bude nasledovať prenos z produkcie France TV, ktorý sa bude vysielať celosvetovo z predsiene katedrály a ktorého cieľom je podeliť sa o radosť zo znovuotvorenia s čo najväčším počtom ľudí a poďakovať tým, ktorí sa o to zaslúžili.

Zrekonštruovaná katedrála

chram-matky-bozej-parizMinulý týždeň si francúzsky prezident Macron medzi prvými pozrel zrekonštruovanú parížsku katedrálu. Práve on v sobotu 7. decembra slávnostne otvorí jednu z najvýznamnejších pamiatok francúzskej metropoly po rekonštrukcii.

Vstup do katedrály je bezplatný a je možný po skončení inauguračného týždňa počas všetkých dní v otváracích hodinách, informuje katedrála Notre-Dame na svojej webovej stránke.

Na rekonštrukcii sa podieľalo viac ako 250 spoločností a stovky odborníkov. Elyzejský palác uviedol, že na rekonštrukciu bolo darovaných viac ako 840 miliónov eur, pričom sa použilo približne 700 miliónov eur.

Podľa BBC bol medzi prvými návštevníkmi spolu s Macronom aj Philippe Villeneuve, hlavný architekt zodpovedný za obnovu ikonickej pamiatky. Poukázal na problémy spôsobené počasím či pandémiou covid-19 a počas prehliadky krovov povedal, že drevo na ne pochádza z celého Francúzska.

Zaujímavosťou je, že Macron presadzoval moderné vitráže v Notre-Dame. Ale narazil na pamiatkarov, ktorí to odmietli. Macronova umelecká súťaž na nový vzhľad okien katedrály pobúrila aj verejnosť. Proti návrhu bola spustená aj petícia.

Prvé dojmy z návštevy vynovenej katedrály?
Parížsky korešpondent BBC opísal návštevu interiéru obnovenej katedrály ako „veľkolepý zážitok“ a uviedol, že vyčistenie a reštaurovanie vitráží priestor rozžiarilo. „Som veľmi šťastný,“ povedal agentúre Reuters architekt Sébastien Truchot, ktorý žije v blízkosti katedrály. „Či už veríte v Boha, alebo nie, Notre-Dame je univerzálnym symbolom a je úžasné, že je späť a že ho môžeme znovu objaviť,“ dodal.

Slovenská stopa v Chráme Matky Božej v Paríži

citanie-v-notre-dame-jan-tapak

Socha Sedela v rozostavanej
Notre-Dame.

Ján Ťapák je významný slovenský sochár, slovenský i svetový, nedávno mu vyšla nádherná kniha mapujúca jeho tvorbu Ťapák. Vytvoril množstvo krásnych sôch a jedna pôjde aj do Notre Dame.
„Soška Čítanie v Notre Dame – toto dievča pod farebnou rozetou si bude od 8.decembra čítať svoje knižky v obnovenom chráme v Paríži, ktorý doslova vstal z popola a opäť otvorí svoj vesmír. Ten menší je práve v tomto dievčati…“ povedal pre Lepšídeň.sk Ľudovít Petránsky, ktorý napísal do spomínanej knihy Ťapák texty.

Sám sochár o tejto soške píše: „Veľmi skoro ráno sa vytratila z domu, aby mohla vstúpiť do chrámu. Ticho  robilo zázračnú atmosféru. Kráčala po schodíkoch a praskot dreva sa prenášal do celej strešnej konštrukcie.  Sadla si na lávku a pred ňou sa zjavila rozeta v Notre-Dame. Ruža damascénska. Otvorila si malú knižku a  začala čítať. Vychádzalo slnko, pomalé svitanie prechádzalo farebnými sklíčkami a bolo vidieť mikroskopicky zvírený prach.“

Áno, Jano Ťapák hľadá cez formu svoje vnútro. Načiera do ľudských dejín človeka, aby vytiahol na povrch svoj originál. „Ktovie, koľko mysliteľov – i tých bezmenných – sedelo pod rozetou v Notre Dame. Teraz tam sedí dievčina, ktorá je Janovou dušou. On o tom vie, lebo mu všetko rozpovedala,“ dodáva Petránsky.

Ako vznikol požiar v katedrále?

Večer 15. apríla 2019 Parížania a celý svet s hrôzou sledovali, ako plamene pustošia jednu z najvýznamnejších francúzskych pamiatok. Prezident Emmanuel Macron si stanovil ambiciózny cieľ obnoviť Notre-Dame do piatich rokov, aby bola „ešte krajšia“ ako predtým. Stihol to takmer presne, trvalo to 5 a pol mesiaca…

Príčina požiaru doteraz nebola úplne objasnená. Katastrofu mohla spôsobiť chyba v elektroinštalácii alebo cigaretový ohorok.

poziar-notre-dame-de-paris

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, AFP, Reuters, notredamedeparis.fr
wikimedia/LeLaisserPasserA38, wikimedia/Peter Haas


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.