Parfum, ktorý vás vystihuje. Vyznajte sa vo vôňach

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Spomínate si na film Patricka Süskinda Parfum: príbeh vraha? Zaznela tam veta, ktorá stojí za to: „Ten, čo ovládol vôňu, ovládol srdcia ľudí.“
Vône majú magickú schopnosť prenášať nás v čase a priestore. Pripomínajú nám príjemné i smutné chvíle. Vedia meniť emócie, postoj k ľuďom a dokonca názory. Možno existuje vôňa, ktorá je taká typická pre vášho partnera a preto vám „vonia“. Alebo keď zacítite vôňu pečených buchiet, vrátite sa do detstva k svojej babke.
Vône sú čarovné.

A parfum, ktorý si na seba dávame, tiež o nás veľa napovedá. Možno odráža našu povahu, temperament, vystihuje životné obdobie, v ktorom sa nachádzame. Naučte sa rozumieť vôňam a vyznajte sa v parfumoch. Prinášame vám zopár pravidiel, ktorá vás zavedú do sveta parfumov a pomôžu zorientovať sa v ňom.

 

Pyramída vôní

Ako iste viete, parfum je zmes esenciálnych olejov rozpustených v alkohole. Vedeli ste však aj to, že zloženie sa líši podľa toho, či ide o parfumový extrakt, alebo ľahký eau de parfum?
Na to, aby ste pochopili, ako parfumy fungujú, musíte poznať takzvanú pyramídu vôní, ktorá má takúto štruktúru:

 • Hlava vône: najmenej stabilná, cítite ju hneď po aplikovaní parfumu a po niekoľkých minútach zanikne.
 • Srdce vône: vydrží niekoľko hodín a sú to tie hlavné akcenty, ktoré charakterizujú parfum.
 • Základ vône: tieto sa formujú pomaly a môžu vydržať niekoľko dní.

Čím je hlava vône intenzívnejšia, tým bude vôňa sviežejšia a prchavejšia, a tým rýchlejšie zmizne. Čím má viac základných tónov, tým bude plnšia a zmyselnejšia.

 

3 hlavné druhy parfumu

 • Extrait de parfum – tiež sa mu hovorí skrátene parfum alebo extrait. Má bohaté základné tóny, vydrží niekoľko hodín. Tvorí základ výrazného charakteristického podpisu. Môže však na oblečení zanechať škvrny.
 • Eau de parfum. podobný extraitu, obsahuje veľa základných a srdcových vôní, ale oveľa rýchlejšie vyprchá.
 • Eau de toilette: hlava vône je intenzívna, vôňu cítite viac vy než ostatní. Veľmi rýchlo vyprchá.

parfum

Typy vôní

Tu je krátky zoznam vôní po skupinách:

 1. Citrusy: bergamot, citrón, pomaranč, mandarínka, grapefruit, pomarančový kvet a neroli. Všetko sú to dynamické a povzbudzujúce vône.
 2. Jantárové: ruža, jazmín, fialka, jantár, santalové drevo a vanilka. Očarujúce a tajomné.
 3. Aromatické: šalvia, rozmarín, tymian a levanduľa, do ktorých sa pridávajú citrusy a korenisté doplnky. Vytvárajú silnú a sviežu vôňu.
 4. Kvetinové: ruža, jazmín, ylang-ylang, tuberóza a klinček. Obzvlášť ženské.
 5. Kožené: tabak, dym, kožušina, drevo. Táto skupina obsahuje najmenej parfumov. Vône sú dosť mužské, ale môžu žene dodávať charakter.
 6. Chyprové: dubový mach, bergamot, jazmín, ruža, pačuli, labdanum a zvieracie tóny. Veľmi neodbytné so silným charakterom.
 7. Fougère: levanduľa, dubový mach, drevené tóny, kumarín a bergamot. Sú to vetiverové vône, veľmi mužné.

 prírodná kozmetikaPrečítajte si tiež
Prírodná kozmetika kedysi.

Kam aplikovať parfum?

Coco Chanel raz výstižne dodala: „Mali by ste mať parfum vždy, keď chcete byť pobozkané.“ Často sa obmedzíme na to, že si parfum dáme na krk a zápästia.
„Kľúč k tej správnej pachovej stope spočíva v tom, že máte na sebe len malé množstvo parfumu, ale na viacerých miestach,“ radí v knihe Očarujúca za 21 dní Christel Vatassová, ktorá sa desaťročia pohybovala v modelingových agentúrach.
Sústreďte sa najmä na „horúce body“, kde cítiť pulz. Počas dňa pulzujúca pokožka a teplo, ktoré z týchto miest vychádza, budú rozptyľovať vôňu, čo ste si tam jemne naniesli. Ide najmä o tieto miesta:

 • krk
 • šiju
 • uši
 • dekolt
 • zápästia
 • kríže
 • pupok
 • členky
 • oblečenie

Ak sa veľmi ponáhľate, Estée Lauderová radí: „Nasprejujte pred seba mrak parfumu a prejdite cezeň.“


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.