Rekonštrukcia kúpeľne zahŕňa veľké množstvo prác. Tie si vyžadujú veľa úsilia a peňazí, hluk a prach bude trvať niekoľko dní. Ak patríte medzi tých, ktorí sa rozhodli svoju kúpeľňu vynoviť, prevedieme Vás renováciou kúpeľne krok za krokom.
Renovácia kúpeľne – ako na to?
Väčšina ľudí robí rekonštrukciu kúpeľne raz za desať rokov, predovšetkým preto, že ide o náročný a nákladný proces. Renováciu môžete vykonať
- keď kúpeľňa pomaly chátra a badať v nej poškodenia obkladov alebo sanitnej keramiky
- keď chcete zmeniť existujúci vzhľad kúpeľne
- keď chcete zmeniť usporiadanie prvkov v kúpeľni za účelom zvýšenia jej funkčnosti
- keď chcete vymeniť vaňu za sprchovací kút a naopak
- keď sa nehnuteľnosť predáva alebo prenajíma a chcete zvýšiť jej trhovú hodnotu.
Skôr ako sa pustíte do renovácie kúpeľne, dobre si premyslite, čo vlastne chcete dosiahnuť. Je problémom funkčnosť alebo len estetika kúpeľne? Aké problémy chcete rekonštrukciou kúpeľne vyriešiť?
Pozrime sa na to, aké práce bude potrebné vykonať – to závisí prirodzene od existujúceho stavu kúpeľne. Zvyčajne sú potrebné nasledujúce kroky.
Prečítajte si tiež
Ktoré rastliny sa hodia do kúpeľne?
1. Odstránenie obkladačiek a demontáž sanitnej keramiky
Rekonštrukcia kúpeľne sa väčšinou začína odstránením popraskaných keramických obkladov a demontážou sanitnej keramiky ako je sprchovací kút alebo vaňa, umývadlo, záchodová misa ap. To samozrejme spôsobí veľa prachu a hluku.
Skôr než sa pustíte do ďalších krokov je potrebné zbaviť sa vzniknutého odpadu.
2. Nové vodovodné a kanalizačné potrubie
Ak je existujúce vodovodné a kanalizačné potrubie v dobrom stave, tento krok zvyčajne nie je potrebný. Keďže sa však rekonštrukcia kúpeľne robí len zriedka, potrubia je predsa lepšie vymeniť, aby ste v budúcnosti predišli veľkým problémom, napr. úniku vody a záplavám.
Vodoinštalatéri inštalujú nové potrubia podľa vopred stanoveného plánu. Tým sa zabezpečí dostatočný prietok a odtok vody na miestach, kde bude umiestnený sprchovací kút alebo vaňa, umývadlo či záchodová misa.
Možno budete potrebovať aj pomoc elektrikára. Ten môže iba skontrolovať existujúcu elektroinštaláciu alebo namontovať ďalšie zásuvky, osvetlenie, vymeniť inštalácie pre bojler a/alebo práčku.
3. Vyhotovenie hydroizolácie
Je to jeden z najdôležitejších krokov pri rekonštrukcii kúpeľne. Po odstránení starých keramických obkladačiek je potrebné povrch dôkladne očistiť a vyrovnať. Následne vyhotovte hydroizoláciu, ktorá sa zvyčajne nanáša v dvoch vrstvách. Tieto práce môžu vykonať vodoinštalatéri alebo obkladači.
Najdôležitejšie je venovať náležitú pozornosť spojom medzi podlahou a stenou. Hydroizolácia je veľmi dôležitá, lebo má zabrániť prenikaniu vody cez steny a obkladačky.
4. Lepenie obkladačiek
Ďalšie kroky sa týkajú estetiky samotnej kúpeľne. Keď je podklad pripravený a hydroizolácia hotová, možno pristúpiť k lepeniu keramických obkladačiek na steny a podlahu. Pokiaľ ide o steny, obkladačky môžu byť položené až po strop. Je to lepšie, ale drahšie riešenie. Prípadne ich dáte len do určitej výšky.
Majstri na lepenie obkladačiek vám určite budú vedieť poradiť s výberom vhodných obkladačiek a s množstvom.
Tie časti kúpeľne, ktoré nie sú pokryté keramickými obkladačkami, je potrebné vymaľovať. Kúpeľňa je najvlhkejšia miestnosť v domácnosti, preto treba použiť špeciálne farby odolné voči vlhkosti a vode.
5. Montáž sanitnej keramiky
Po ukončení uvedených prác nasleduje montáž novej sanitnej keramiky, čiže sprchovacieho kúta alebo vane, záchodovej misy, umývadla. A tiež rozmiestnenie kúpeľňového nábytku. Pri montáži týchto prvkov tiež treba počítať s väčším hlukom a prachom.
Keď je sanitná keramika správne nainštalovaná, je potrebné silikónom utesniť škáry medzi stenou/podlahou a sanitnou keramikou, čím sa zabráni prenikaniu vody a tvorbe plesní.
Prečítajte si tiež
Ako zariadiť malú kúpeľňu?
V súčasnosti sú na trhu dostupné rôzne modely sanitnej keramiky. Či sa rozhodnete pre vaňu alebo sprchovací kút, bude to závisieť predovšetkým od rozmerov kúpeľne a vašich potrieb. Ak patríte medzi tých, ktorí radi relaxujú vo vani, a máte priestrannú kúpeľňu, môžete si vybrať z hydromasážnych vaní rôznych veľkostí. Ak ste zástancom sprchovacieho kúta, môžete sa rozhodnúť pre ten s vaničkou alebo so žľabom umiestneným priamo na dlažbe.
Pokiaľ ide o umývadlá, môžete si vyberať medzi umývadlami na dosku, zápustnými alebo vstavanými umývadlami…
Dôležitý je aj výber záchodovej misy. Tá môže byť umiestnená na podlahe kúpeľne alebo zavesená, resp. zabudovaná do steny (fyzicky sa nedotýka podlahy).
Kúpeľňový nábytok by mal byť vyrobený z materiálov odolných voči vlhkosti, aby nehnil. Po zariadení kúpeľne nábytkom, dostane tento priestor svoj konečný vzhľad.
TS, foto: ungvar / stock.adobe.com, Freepik.com