Rowlingová prináša po Harry Potterovi slovenským deťom nový príbeh. Ikabog

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zamysleli ste už niekedy nad tým, ako asi vyzerajú príbehy, ktoré číta slávna autorka Harryho Pottera J.K.Rowlingová svojím vlastným deťom? Doposiaľ sme o tom ani netušili, no teraz robí slávna spisovateľka výnimku a s čitateľmi sa podelí o rozprávku Ikabog. Vytvorila ju pred desiatimi rokmi, čítala ju svojím deťom pred spaním…a teraz ňou chce pomôcť všetkým, ktorých negatívne ovplyvnila pandémia Covid-19.
A dobrá správa – príbeh preložila Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala aj Harryho Pottera. A navyše deti čaká super súťaž, vďaka ktorej sa ich meno môže dostať do Rowlingovej knihy!
Všetko prezradíme 🙂

 

Ikabog – príbeh o príšere s močarísk

J.K.Rowlingová a IkabogIkabog je príbeh z kráľovstva Blahobytia, ktorého väčšina územia prosperuje a žije sa tam šťastne. Napríklad hlavné mesto je preslávené fantastickými zákuskami, iné mestá sa špecializujú na ďalšie všakovaké dobroty. Jednoducho, krajina Blahobytia, ktorej vládne kráľ Ugo Udatný, oplýva blahom, kopami zlata a množstvom dobrého jedla.

Na severe kráľovstva je však kraj nazývaný Mokrade, ktorý je veľmi chudobný. Ľudia tam vedú drsný život, tráva je tam zosušená, rastú tam nechutné huby a chovajú tam ovce. No a v týchto pochmúrnych a hmlou zaliatych Mokradiach žije údajne obludný Ikabog. Ten požiera ovce, deti a občas aj zatúlaných dospelých…

Každý obyvateľ Blahobytie vie, že Ikabog je len legenda, ktorou sa strašili neposlušné deti…
Ale je to naozaj len legenda?
„Ako sme už pri J.K.Rowlingovej zvyknutí, aj v tomto príbehu zohrajú dôležitú úlohu deti. V tomto prípade je to Hanka a Bert. Text opäť prekladala Oľga Kráľovičová, ktorá prekladala od 3.dielu aj Harryho Pottera. A odviedla vynikajúcu prácu. Doslova sa pohrala so všetkými názvami, menami, ktoré nádherne poslovenčila,” približuje knižný skaut Roman Brandtner pre podcast Knižný kompas.

 

Príbeh na dobrú noc

Príbeh príšery Ikabog vytvorila už pred viac ako desiatimi rokmi. Vtedy ho čítala svojím deťom na dobrú noc, ale potom ho vložila do zásuvky a akoby naň zabudla. Tento rok však prišla pandémia koronavírusu a ona chcela deťom spríjemniť čas doma. Chcela ich potešiť.
A tak oprášila svoj starý príbeh, upravila ho, vylepšila a vznikol Ikabog v súčasnej verzii.
Postupne teraz vychádza online, každý deň jedna kapitola na www.ikabogpribeh.sk.
Neskôr v decembri vyjde ako klasická kniha, všetkých vyše 60 kapitol a pozor! s ilustráciami slovenských detí.

Príbeh Ikabog je plný hravých novotvarov, prekladateľka sa naozaj výborne pohrala s názvami a menami. Je to láskavý, zábavný a najmä svižný príbeh, ktorý nebude nudiť deti, ale ani rodičov. Miestami je to humorné, inokedy zasa temné rozprávanie, na pozadí ktorých Rowlingová rozoberá rôzne témy. Napríklad strata rodiča, inštitucionálna starostlivosť ap. Práve v tom je Ikabog skvelý – rodičia ho môžu čítať deťom, alebo spolu s nimi, a tak zároveň diskutovať o daných témach.

 

Kreatívna súťaž pre deti

Ikabog kresbaVšetky deti tak dostanú nový príbeh od autorky fenomenálneho Harryho Pottera, ale navyše môžu tento príbeh aj samé ilustrovať.
Áno, na spomínanej stránke IkabogPribeh.sk sa môžu deti do 13 rokov zapojiť do súťaže, nakresliť k niektorej kapitole obrázok a poslať ho do vydavateľstva Ikar, ktoré pripravilo tento projekt a vydáva aj knihu Ikabog.
Ku každej kapitole vždy dostanú návrhy, čo kresliť – kráľ Ugo Udatný, Mapa Blahobytie, obrázky jedla ako zákusky, syry či víno, alebo Bert Bodrý a Hanka Hrdličková.
Porota potom bude vyberať tie najzaujímavejšie a najoriginálnejšie ilustrácie, ktoré sa dostanú do knižnej verzie príbehu. Celkovo 34 detí, pričom každý jeden výherca, ktorého obrázok porota vyberie, získa pre svoju triedu v škole knihy v celkovej hodnote 300 eur.

Tak si to predstavte: vaše meno v knihe od slávnej J.K.Rowlingovej!
A ešte jedna milá správa. Rowlingová venuje celý svoj honorár z predaja knižky Ikabog na dobročinné účely, konkrétne na projekty určené na pomoc skupinám najviac postihnutých pandémiou koronavírusu v Spojenom kráľovstve a aj vo svete.

ikabog logoVšetko nájdete na
www.IkabogPribeh.sk

 

Foto: Ikar, Foto Debra Hurford Brown © J.K. Rowling 2018
kresba Adriána Grečnárová


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.