Skutočný príbeh žien, ktoré šili, aby prežili. Krajčírky z Auschwitzu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Elitné nacistické manželky si potrpeli na oblečení. Magda Goebbelsová, manželka Hitlerovho zákerného ministra propagandy, bola známa svojou eleganciou a vycibreným vkusom. Emmy Goeringová, vydatá za ríšskeho maršala Hermanna Goeringa, nosila násilím vydobytý luxus, hoci tvrdila, že nemala predstavu o pôvode svojho majetku. Eva Braunová, Hitlerova milenka, zbožňovala couture, svadobné šaty jej dokonca doručili v posledných dňoch pred jej samovraždou a kapituláciou Nemecka, keď bol Berlín v plameňoch. Obula si k nim topánky Ferragamo.

Krajčírky z Auschwitzu je silný príbeh podľa skutočnej udalosti o ženách, ktorým ihly a nite pomáhali prežiť. Je to príbeh o hrôzach nacistickej okupácie a koncentračnom tábore z originálneho pohľadu. Jedinečný historický román o šikovných krajčírkach, ktoré chceli iba prežiť…a tiež o nacistickej politike drancovania a vykorisťovania. O chamtivosti, pokrytectve a krutosti Tretej ríše.

 

Krajčírky z Auschwitzu

kniha Krajčírky z AuschwitzuV období najväčšieho vyhladzovania židov v Auschwitzi – Birkenau dvadsaťtri mladých žien uniklo pred plynovými komorami, vďaka navrhovaniu, šitiu a pripravovaniu odevov pre svojich mučiteľov.

Krutá manželka veliteľa koncentračného tábora Hedwig Hössová založila krajčírsku dielňu, v ktorej tieto ženy pracovali na výrobe odevov pre strážcov SS a iné ženy z vysokých spoločenských kruhov v Berlíne. Množstvo oblečenia, ktoré spracúvali, pochádzalo práve z kufrov, ktoré odobrali väzňom deportovaným do tábora.
Akoby spojenie módneho salónu s vyhladzovacím komplexom nebolo samo o sebe dosť groteskné…

23 mladých žien, zotročených, no odolných, navrhovalo, strihalo, šilo a zdobilo šaty pre ženy príslušníkov SS. Vytvárali nádherné odevy pre ľudí, ktorí nimi pohŕdali a považovali ich za podradné a menejcenné bytosti.
Aby prežili, vytvorili si medzi sebou neuveriteľne silné putá vernosti a priateľstvá. Zatiaľ čo navliekali ihly a šliapali do pedálov šijacích strojov, kuli plány na odpor a dokonca útek z tábora. Toto je ich skutočný príbeh, pri ktorom sa vám miestami bude zastavovať dych.

Osvienčim Auschwitz

 

Neuveriteľné odhodlanie prežiť

Krajčírky z Auschwitzu je svedectvo výnimočných žien, ktoré sa nenechali zlomiť ani v najťažších životných chvíľach. Je oslavou ich odvahy a solidarity, ale i vďakou za to, že zvládli utrpenie, aké si nedokážeme predstaviť, aby nám porozprávali svoj príbeh.

Lucy AdlingtonLucy Adlingtonová je spisovateľka a historička. Viedla rozhovory s rodinami krajčírok, zhromažďovala ich výpovede, listy, fotografie a osobne sa stretla so slovenskou rodáčkou 98-ročnou krajčírkou, Brachou Kohútovou (rod. Berkovičovou).
„Pani Kohútová začala sypať príbehy z rukáva ešte skôr, ako som jej stihla položiť pár otázok,“ spomína si autorka. „Ukázala mi fotky z obdobia po vojne, na ktorých pózovala v štýlovom kabáte podľa vzoru slávneho nového vzhľadu Christiana Diora. Ak by ste videli tieto fotografie, nikdy by ste si nevedeli predstaviť realitu jej života počas rokov počas vojny.“

Už zostáva iba veľmi málo žijúcich obetí holokaustu, ktoré by nám mohli prerozprávať ich skúsenosti. Výnimočné životné príbehy ako tieto musíme zachovávať, aby sa podobná tragédia nikdy nezopakovala a vzdať im hold za ich mimoriadnu statočnosť a odhodlanie prežiť.

Knihu Krajčírky z Auschwitzu si môžete objednať TU:

 

Foto: Motýľ, LepšíDeň.sk, lucyadlington.com

Krajčírky z Auschwitzu


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.