Originálna pôvodná slovenská hra Boj o Veľkú Moravu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Či sa budete spoliehať na nedobytné slovanské hradiská, pevne zomknuté šíky franskej jazdy alebo rýchlosť a presnosť maďarských lukostrelcov na koni – vždy vopred zvážte a naplánujte každý svoj krok. Pretože v súboji o prežitie národa môže byť každá chyba osudná.
Toto je Boj o Veľkú Moravu. Pôvodná slovenská hra, ktorá vás prenesie do čias, keď v našich končinách prebiehal neľútostný boj medzi vojskami východných Frankov, západných Slovanov a starých Maďarov.

 

Boj o Veľkú Moravu

Táto nová spoločenská hra je dielom otca so synom, Petra Potúčka a Petra Potúčka jr. Spojili v nej svoje záľuby pre spoločenské hry a vojenskú históriu. V hre vás zavedú do čias Veľkej Moravy, do čias neľútostných bojov a zápasov.
Na začiatku tejto hry bol nápad 10-ročného Petra „zahrať si dejiny“ a dostať kúsok histórie, najmä tej vojenskej, na hraciu plochu. Voľba padla na obdobie začiatku stredoveku, kedy sa na našom území už vyskytovali Slovania.

Po množstve verzií, testovaní a úprav vznikla finálna verzia, ktorá potom profesionálne graficky spracovali. Jadrom hry sú samozrejme súboje a pre tento účel autori vymysleli originálne kocky so znakmi meča, šípu a štítu. Práve pomocou nich hráči medzi sebou zvádzajú súboje.

 

 

Ako sa hrá?

Boj o Veľkú Moravu patrí medzi takzvané „area control game“. Každý hráč sa snaží obsadiť čo najväčšiu časť hracej plochy, podobne ako sa v minulosti snažili získať čo najväčšiu kontrolu nad našim územím súperiace národy.
Po hracej ploche sa hráči pohybujú so žetónmi svojej vojenskej družiny a stavaním alebo dobývaním osád získavajú územie pod svoju kontrolu. Čím väčšiu časť územia získajú, tým viac bodov môžu použiť na stavbu ďalších osád a budovanie silnejšej armády.

Víťazom je hráč, ktorý na konci hry získa najväčšie územie. Víťazstvo si však možno prikloniť na svoju stranu aj obsadením strategických miest a veľkosťou armády.
Hra Boj o Veľkú Moravu je určená pre 2 až 4 hráčov vo veku od 8 rokov. Priemerný čas hrania je 60-75 minút.

hra Boj o Veľkú Moravu

 

Veľká Morava

Na začiatku stredoveku križujú mnohé národy počas veľkého sťahovania celú Európu a postupne osídľujú voľné územia. Na troskách Rímskej ríše vzniká nová tvár kontinentu, ktorá predurčí hranice, ale aj osudy týchto národov na mnohé stáročia vopred. Je to tak aj v našich končinách, kde na seba narážajú Slovania, Frankovia a neskôr aj Maďari. V mnohopočetných vojenských konfliktoch, dočasných spojenectvách a úkladných zradách zápasia o územie, ktoré dnes poznáme ako Veľká Morava…

Slovania vedia vynikajúco uplatniť znalosti krajiny, nachystať pasce a nečakane prekvapiť nepriateľa, ich pevnosti na skalných bralách sú považované za nedobytné. No rýchle a pustošivé nájazdy Maďarov vždy zaskočia každú armádu. Lukostrelci na koňoch nemajú v týchto končinách páru a triafajú prakticky neomylne, kočovný spôsob života im ale neposkytuje čas na budovanie pevnej obrannej línie.

 

 

Hra Boj o Veľkú Moravu obsahuje:

 • 1 hrací plán
 • 4 karty národov
 • 20 žetónov jednotiek Frankov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
 • 20 žetónov jednotiek moravských Slovanov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
 • 20 žetónov jednotiek panónskych Slovanov (6x jazda, 6x pechota, 7x lukostrelci)
 • 15 žetónov jednotiek Maďarov (8x lukostrelecká jazda, 6x pechota)
 • 92 žetónov osád (58x osada, 22x opevnená osada, 12x hradisko)
 • 4 bodovacie žetóny
 • 1 žetón časomiery
 • 9 bojových kociek
 • 20 akčných kariet

spoločenská hra Hrady a zámkyVyskúšajte tiež
Spoločenskú hru Hrady a zámky.

Foto: Dajama

hra Boj o Veľkú Moravu


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.