Ste bez energie? Tu je 7 vecí, ktoré vás cez deň o ňu oberajú najviac

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste tínedžer, tak ste unavení už ráno, krátko po vstávaní 🙂 „Ja nevládzem“ je mantra –násťročnej dcéry autorky tohto článku. Už od skorého rána, ešte nič neurobila, len sa rozbieha deň. Ale odhliadnuc od mladých, aj vám určite v niektoré dni dôjde energia skôr. Akoby ste ju niekde záhadne stratili, ste unavenejší, nechce sa vám a pritom včera ste toho toľko stihli.
Nuž, niekedy za to môže naozaj počasie (prečítajte si náš článok o meteosenzitívnych ľuďoch), ale často si za to môžeme sami. Robíme veci, ktoré nás oberajú o energiu. Rýchlejšie nás vyšťavia, menej vládzeme a potom nestíhame. Proste sme bez energie.

 

Ak ste bez energie…

…tak sa vám nič nechce, odsúvate povinnosti, prokrastinujete. Nedostatok energie môže prameniť z mnohých príčin, na vine môžu byť aj zdravotné problémy, či užívanie liekov. Pri chorobe si totiž imunitný systém vyžaduje väčšiu dávku energie. Môže ísť o cukrovku, artrózu, anémiu, spánkové apnoe, srdcové ochorenia, či problémy so štítnou žľazou.

Predstavme si však, že nie ste chorí, neberiete lieky a napriek tomu sa cítite rýchlo unavení a bez energie. Tu je niekoľko tipov, čo by ste mohli zmeniť, alebo minimálne si všímať. Oberajú vás totiž o energiu a pritom by nemuseli.

1. Sladkosti

Áno, vieme, chcete si predsa dopriať nejakú malú sladkosť počas dňa. Ako odmenu, alebo jednoducho len tak, pre krajší deň.
Ale vedzte, že koláčik, zákusok, či čokoláda vám nezdvihnú náladu. Vďaka rýchlemu cukru možno áno, ale len na chvíľu a o to strmší bude potom pád. Krvný cukor vám spadne ešte nižšie a budete na tom horšie. Skúste teda kvalitnú horkú čokoládu alebo ovocie.

 

2. Obľúbená káva

Káva vás nakopne. Dodá energiu, naštartuje a presne to potrebujete, však?
Bohužiaľ, je to len na veľmi krátky čas. Po chvíli klesne energia ešte nižšie. Navyše príliš veľa kofeínu z tela vyplavuje železo a jeho nedostatok dokáže utlmovať činnosť mozgu. Takže nepite priveľa kávy, stačí jedna dve šálky denne, a namiesto kávy sa radšej choďte prejsť na čerstvý vzduch. Stačí desať minút a hneď sa budete cítiť lepšie.

unavený a bez energie

 

3. Málo pijete

V súvislosti s kávou treba spomenúť pitie vody – vždy po káve by ste si mali dať pohár vody. Málokto to však dodržiava, nanajvýš v kaviarni, kde vám ju dajú spolu s kávou, však?
Nielen po káve, ale v priebehu dňa treba pravidelne piť, pretože ak nemá telo čím odvádzať jedovaté látky z tela, tie sa hromadia v tkanivách a postupne vás otravujú. Zaťažujú, oberajú o energiu. Strácate koncentráciu, ochabnú vám ruky, najradšej by ste sa niekde „vyvalili“.

 

4. Glutaman sodný

Veľký nepriateľ energie. Glutaman sodný vo väčšom množstve vyvoláva úzkosť, nervozitu a pri častom a nadmernom užívaní dokonca spôsobuje problémy s koordináciou pohybu. Isto poznáte tzv. syndróm čínskych reštaurácií, pri ktorom citlivé osoby opisovali bolesť hlavy, sčervenanie v tvári a nevoľnosť.
V 50-tych rokoch bol glutamát inzerovaný ako liek proti poruchám učenia a pri liečbe syndrómu hyperaktivity.
Všímajte si preto zloženie potravín a hľadajte ho aj pod názvami ako bielkovinový hydrolyzát, kvasnicový extrakt, či výťažok z droždia. A tiež E621

 

5. Tikot hodín

V mnohých kanceláriách, či na úradoch sú nástenné hodiny, ktoré tikajú pomerne „hlučne“. Ak nie sú klienti a všetci usilovne pracujú, doslova počujete ich tikot. Možno máte zapnuté rádio, ak ste sa dohodli s ostatnými, ale často je v kancelárii ticho. A tikanie vás môže uspávať. Monotónny, pravidelný rytmus…klesajú vám viečka…telo sa uvoľňuje…a vy predsa potrebujete pracovať. Máte množstvo úloh!

nedostatok horčíka magnézium v telePrečítajte si tiež
Chýba vám magnézium v tele?

 

6. Teplý kúpeľ

Vynikajúci prostriedok pre rýchlejšie a príjemnejšie zaspávanie, takže teplej vode a najmä kúpeľu sa ráno vyhnite. Voda teplejšia ako telo rozbúri hormóny a ich produkcia vám vezme všetku energiu, ktorú ste potrebovali na lepší rozbeh dňa. Takže ak ráno sprcha, určite nie teplou vodou, ale skôr vlažnou a ešte lepšie studenou vodou.

 

7. Mobil

A na záver zlozvyk brať do ruky mobil, kedykoľvek sa naskytne „vhodná“ chvíľa. Vedeli ste, že elektrické impulzy, ktoré mobil okolo seba šíri, fungujú rovnako ako hypnóza? Dokážu vás utlmiť, uspávajú, oberajú vás o energiu a neraz aj o dobrú náladu. Najmä na sociálnych sieťach, kde vidíte „nablýskaný“ život iných a vy podvedome závidíte, zožierate sa a hneváte, že život nie je fér. Veď aj vy by ste mali mať taký život, no nie?!

Foto: Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.