Tipy ako zabrániť zahmlievaniu zrkadla v kúpeľni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Milé dámy, rady sa sprchujete alebo kúpete v teplej až horúcej vode? Najmä v zime to má skvelý účinok, keď prídete zvonka premrznutá, prípadne z lyžovačky alebo bežkovania. Dobrá teplá sprcha vie narobiť divy…ale tiež pekne zarosí zrkadlo a sklá v kúpeľni. Utrieť ho a nechať na ňom šmuhy? Počkať a nechať vyschnúť? Na to nemáme vždy trpezlivosť a predovšetkým naši partneri, ktorí prídu po nás do kúpeľne a zhrozene sa dívajú okolo seba 🙂
Máme pár tipov, ako zabrániť zahmlievaniu zrkadla v kúpeľni.

 

Zabráňte zahmlievaniu zrkadla

Rosenie zrkadla po teplej sprche či kúpeli nie je práve najpríjemnejšia vec, ale našťastie existuje veľa spôsobov, ako tomu predchádzať, prípadne to odstrániť. Jednoduché babské rady, ale aj technologicky sofistikovanejšie postupy.

ikona zdvihnutý palecVetrajte

Prirodzene, najjednoduchšie je vetranie, ale nie až po zahmlení zrkadla, ale ešte predtým. Treba pravidelne niekoľkokrát denne vetrať byt, či dom, aby sa u vás nedržala vlhkosť. Pootvorené dvere do kúpeľne pomôžu aj tejto malej miestnosti. Ak náhodou máte v kúpeľni dokonca okno, väčšie či menšie, raz-dvakrát za deň ho otvorte, aby sa tam  znížila vlhkosť vzduchu.

 

ikona zdvihnutý palecMydlo, sprchový gél alebo pena na holenie

Samozrejme nie na vašu tvár, ale na zrkadlo. Na suché zrkadlo naneste trošku peny na holenie, sprchového gélu alebo prejdite po ňom tuhým mydlom. Potom to rozotrite po celej ploche zrkadla a nakoniec dôsledne vyleštite. Na povrchu zrkadla vznikne jemný film, ktorý bežným okom nevidíte, ale bude dobre odpudzovať vodu a tým sa nebude zrkadlo tak rosiť.
Klasické mydlo a pena na holenie sa roztierajú skvele, pri géle na sprchovanie je to ťažšie – robí menšie šmuhy, takže použite naozaj len trošku a poriadne ho rozotrite.

ako zabrániť zahmlievaniu zrkadla

 

ikona zdvihnutý palecTechnológia v praxi

Ak sa u vás často sprchujete teplou vodou a neviete inak predísť zahmlievaniu zrkadla, pouvažujte nad elektrickou vykurovacou fóliou, ktorá sa zvykne inštalovať na zadnú stranu zrkadla. Tá potom zabraňuje roseniu tým, že zospodu zrkadlo zahrieva. Takéto fólie môžu slúžiť aj ako vedľajší zdroj tepla v kúpeľni, ak ste zimomravejší.

Ide o lacné, jednoduché a efektívne riešenie. Napríklad fólia s veľkosťou 60x25cm vás vyjde na cca 20 eur. Ceny sa odlišujú okrem výrobcov podľa veľkosti, príkonu, prípadne hmotnosti. Na zadnú stenu zrkadla sa nanesie troška lepidla, prilepí sa fólia a zrkadlo sa inštaluje na svoje miesto. Fólia sa obvykle zapája do elektrického okruhu osvetlenia, čiže vždy sa aktivuje, keď je svetlo zapnuté. Môže sa však zapojiť aj inak.

vykurovacia fólia pod zrkadlo

 

ikona zdvihnutý palecBabské rady na zahmlievanie zrkadla

  • Ocot. Zmiešajte 1 diel octu a 1 diel vody. Pridajte 2 kvapky prípravku na umývanie riadu a nalejte do rozprašovača. Nastriekajte na zrkadlo, vyleštite a utrite do sucha. Bude čisté, bez šmúh a nebude sa tak zahmlievať.
  • Na zarosené zrkadlo môžete využiť fén, ktorý ho vysuší za pár sekúnd…a znova sa v ňom uvidíte. V celej kráse 🙂
  • Proti zahmlievaniu pomáha aj glycerol – trošku pridáte do vody a tým umyjete zrkadlo, Vyleštíte a máte na niekoľko dní pokoj.
  • Dnes už kúpite aj špeciálne LED kúpeľňové inteligentné zrkadlo. Ide o anti-hmlové zrkadlo, ktoré je potiahnuté látkou z mikropórov a tie zabraňujú tvorbe hmly/orosenia. Povlak má teda hydrofilný účinok. Navyše takéto zrkadlo má tiež už zabudované elektrické vyhrievanie.
  • Pomáha aj zubná pasta. Nemala by mať bieliaci účinok, pretože taká pasta obsahuje miniatúrne zrniečka, ktoré by mohli zrkadlo poškriabať. Naneste trošku pasty a vlhkou handričkou rozotrite po celom zrkadle. Napokon vytrite do sucha.

zarosené okná a rýchle vyhriatie autaPrečítajte si tiež
Zarosené okná a rýchle vyhriatie auta v zime.

Foto: Unsplash.com, elektricke-kurenie.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.