Viacerí záhradkári sa pýtajú – skutočne treba na jeseň vápniť pôdu? Na čo je to dobré a ako to mám urobiť? Zjednodušene – vápenie pôdy môže byť veľmi užitočné, pretože pomáha neutralizovať kyslosť pôdy, zlepšuje jej štruktúru a zvyšuje dostupnosť živín pre rastliny.
Ak máte v záhrade kyslú pôdu (často je to vidieť podľa slabšieho rastu rastlín alebo machu), pridanie vápna môže vyrovnať pH pôdy a vytvoriť lepšie podmienky pre rast.
Pozrieme sa na ďalšie výhody vápnenia pôdy, ako správne vápniť a čím, a tiež prečo testovať pH pôdy. Poradíme, či sa oplatí vápniť trávnik a ako to urobiť.
Prečo je vápnenie pôdy dôležité?
Áno, je nevyhnutné pre výnosy plodín, pretože pomáha zlepšovať absorpciu živín. Vápno totiž pôsobí ako pôdny kondicionér, upravuje kyslosť pôdy a umožňuje mikroorganizmom prosperovať. Tie potom rozkladajú živočíšne hnojivá a organickú hmotu, čím zvyšujú množstvo živín v pôde a zároveň podporujú organizmy, ako sú dážďovky, ktoré zlepšujú prevzdušňovanie a štruktúru pôdy.
Ako možno viete, väčšina záhradných rastlín prosperuje v pôde s pH okolo 6–7. Ak je pôda príliš kyslá, môže to spôsobiť problémy s príjmom živín. Vápno pomáha sprístupniť živiny a zlepšiť pôdnu štruktúru, čo je užitočné najmä pri ílovitých pôdach.
No a jeseň je ideálne obdobie, lebo vápno má počas zimy čas na vstrebanie do pôdy, takže je pripravená na jarnú výsadbu.
Ako je to s vápnom a pH pôdy?
Pridanie vápna do pôdy rozhodne o tom, či budete mať na budúci rok zo svojich záhonov vysokú úrodu alebo len takú bežnú, prípadne nižšiu. Podobne aj okrasné záhony alebo dreviny ocenia pridanie tohto chemického prvku do okolitej pôdy a odmenia sa bohatým kvitnutím. Vápno je tiež mimoriadne dôležité, najmä ak na trávniku rastie mach.
Príliš vysoké pH môže spôsobiť napríklad zakrpatenie rastu. Vysoké pH hodnoty pôdy tiež spôsobujú chlorózu, čo je žlté sfarbenie listov rastlín. Ak je pôda kyslá, pridaním vápna zlepšujete prienik vody do pôdy, a tým aj k rastlinám. Zabraňujete ich prípadnému vysychaniu.
Pridaním vápna tak zvýšite zásaditosť pôdy, pričom väčšine zeleniny a kvetov vyhovuje hodnota pH 7, ktorá je neutrálna. Existujú však aj kyslomilné kvety (rododendrony, azalky, vlčí bôb) a zelenina (zemiaky alebo petržlen), preto si pred vápnením premyslite výsadbu, otestujte pôdu a vápnite len tam, kde je to potrebné.
Prečítajte si tiež
Príprava pôdy na jar.
Vyčistenie, kompost, výluh a zákvas – užitočné tipy.
Prečo testovať pH pôdy?
Testovanie pôdy je prvým krokom pri rozhodovaní o pridávaní vápna, pretože chcete mať istotu, že aplikujete správne množstvo. Kyslosť pôdy si môžete otestovať sami pomocou súpravy na testovanie pôdy zakúpenej v záhradnom centre. Jednoduchý digitálny tester vás vyjde na 6-7 eur a pritom dokáže merať pH pôdy, vlhkosť a teplotu. Zastoknete dlhú sondu do pôdy a na displeji vidíte údaje. Môžete merať vonku na záhrade, ale aj vnútri pri izbových rastlinách.
Mali by ste skontrolovať pH na viacerých miestach, aby ste sa uistili, že odobratá vzorka je reprezentatívna pre celú záhradu.
Vzorky pôdy si môžete dať otestovať aj v laboratóriu, ktoré vám odporučí aj konkrétny spôsob vápnenia trávnika, záhrady alebo záhonov.
Pôdny test vám tiež pomôže určiť presné množstvo vápna potrebné na dosiahnutie ideálnej úrovne pH v pôde. Napríklad ílovitá pôda vo všeobecnosti potrebuje viac vápna ako hlinitá pôda.
Kedy a ako vápniť?
Vápnenie môžete vykonať na jar, ale ešte lepšie na jeseň, keďže účinok aplikácie trvá dlhšie. Ideálny čas je po zbere úrody. Výsledky sa dostavia v nasledujúcom vegetačnom období.
Vápnenie by sa nemalo vykonávať súčasne s hnojením, najmä organickými hnojivami, ako je kompost a hnoj. Tie aplikujte až tri mesiace po vápnení. Ak sa rozhodnete hnojiť ako prvé, s vápnením môžete začať po desiatich dňoch.
A ako teda vápniť?
V záhradách sa bežne používa dolomitické vápno (obsahuje aj horčík), hasené vápno (pôsobí rýchlejšie, ale je agresívnejšie), a mletý vápenec (pôsobí dlhodobo).
Vápno môžete na povrch rozsypať lopatou alebo použiť ručný rozmetač. Zapracujte ho do pôdy rýľom alebo vidlami do hĺbky najmenej 12 cm. Po zapracovaní pôdu dôkladne zalejte.
Ak sa rozhodnete vápniť na jar, počkajte aspoň tri týždne pred výsevom. Tento čas navyše umožní vápnu lepšie sa rozptýliť. To je jeden z dôvodov, prečo sa mnohí ľudia rozhodnú vápniť na jeseň a nie na jar.
Ako vápniť trávnik?
Vápnenie môže zlepšiť aj vzhľad trávnika, najmä ak máte v ňom veľa machu. Mach sa totiž často objavuje v kyslých, vlhkých a menej priepustných pôdach, kde sa trávam nedarí. Pridanie vápna pomáha neutralizovať kyslosť a môže vytvoriť lepšie podmienky pre rast trávy, ktorá sa tak ľahšie presadí oproti machu.
Skontrolujte najskôr pH pôdy, aby ste zistili, či je kyslá (hodnoty pod 6 znamenajú, že vápenie môže byť užitočné). Ak je pôda už neutrálna alebo zásaditá, vápenie by mohlo trávniku skôr uškodiť.
Pre trávnik je vhodné použiť jemne mletý vápenec alebo dolomitické vápno, ktoré má jemnejší účinok a dodáva aj horčík, čo je skvelé pre rast tráv. Na jeseň, keď je trávnik ešte aktívny, ale teploty sú mierne, rozhoďte vápno rovnomerne po povrchu trávnika. Množstvo závisí od odporúčaní výrobcu (zvyčajne sa pohybuje od 2 do 5 kg na 100 m², v závislosti od aktuálneho pH a druhu vápna).
Po aplikácii vápna trávnik dobre polejte, aby sa vápno lepšie vstrebalo do pôdy a nezaťažovalo príliš trávu na povrchu.
Nezabudnite tiež trávnik pravidelne prevzdušňovať (aerifikáciou), aby ste zlepšili priepustnosť pôdy a zabránili ďalšiemu šíreniu machu. S dostatkom vápna, prevzdušňovaním a starostlivosťou o trávnik by mach mal postupne ustupovať, pričom trávnik bude mať lepšie podmienky pre rast.
Prečítajte si tiež
Ničí vám trávnik mušec, ježatka kuria, mohár?
Takto sa ich zbavíte!
Zdroj a foto: Lepsiden.sk, tirlanfarmlife.com, mineravi.com,
masterclass.com, allegro.sk, Freepik.com, FB/vapnoprepodu