Viete, aký vzduch doma dýchate? Ako bojovať s vlhkým či suchým vzduchom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Suchý či vlhký vzduch sú dva extrémy v domácnostiach, no ani jeden nie je pre naše zdravie prospešný. Vedeli ste, že optimálnou vlhkosťou vzduchu môžete predchádzať zdravotným problémom aj nepríjemným plesniam v domácnosti? Ako teda zoptimalizovať vlhkosť a vyčistiť vzduch?

 

Suchý aj vlhký vzduch prezradia jasné signály

Suchý vzduch trápi mnoho domácností najmä v chladných mesiacoch, kedy sa kúrenie nezastaví a vetranie nie je také pravidelné ako v lete. Ak máte neustále nádchu, suché oči, svrbí vás v hrdle a ráno sa budíte unavení, zrejme máte doma suchý vzduch.

V rohoch okien sa kondenzujú kvapky vody a spozorovali ste doma aj plesne? Máte teda naopak vlhký vzduch. Ten sa môže odzrkadliť aj na zdravotnom stave, a to zníženou imunitou či respiračnými problémami.

ako funguje a na čo je dobrý difuzér?Prečítajte si tiež
Difuzér. Osviežuje, čistí vzduch a odďaľuje choroby.

 

Aká je ideálna vlhkosť vzduchu?

Ak chcete dostať vlhkosť pod kontrolu, zaobstarajte si meteostanicu s vlhkomerom. V letných mesiacoch sa potom snažte udržiavať vlhkosť na úrovni 40 až 55 %. V zimných mesiacoch môže byť vyššia, ale maximálne do 60 %.

Ako bojovať so suchým vzduchom a jeho následkami?

Pomôžu malé zmeny v návykoch aj moderné technológie:

  • pravidelne vetrajte,
  • doprajte si dostatok tekutín,
  • zadovážte si zvlhčovať vzduchu.

 

Ako je to s vlhkým vzduchom?

Príčina vlhkosti v dome sa hľadá náročnejšie. Pri novostavbách ide často o múry, ktoré ešte nestihli dostatočne uschnúť. V zabývaných domácnostiach môže byť príčinou chýbajúci digestor alebo aj časté sušenie oblečenia v byte.
Na odstránenie vlhkosti sú ideálne odvlhčovače vzduchu. S identifikáciou príčiny vlhkosti a odvlhčovačom sa vám podarí nielen tlmiť symptómy astmy či nádchy, ale aj škodám na majetku, ktoré plesne dokážu spôsobiť.

 

Dýchajte čistý vzduch

Výfukové plyny z áut, cigaretový dym aj chemikáliami napustený nábytok. To všetko má na vzduch, ktorý dýchame, negatívny vplyv. Riešením je čistička vzduchu, ktorá môže zachytiť až 90 % patogénov z ovzdušia. S týmto pomocníkom budete vedieť, že vzduch, ktorý dýchate je naozaj čistý.

— PR článok —
Foto: RossHelen / Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.