Ako vylepšiť systémy, ktoré účinne vyčistia všetky výfukové plyny?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Funkcie a stav dieselového motora na veľkom spotrebiteľskom trhu prinútil vývojárov takýchto motorov, aby ich prispôsobili svetovým environmentálnym normám. Dieselové motory sa musia účinne zaoberať výfukovými plynmi a zdržiavať, či kontrolovať prvky škodlivé pre emisie do atmosféry.

Počas modernizácie výfukového systému dieselových motorov sa preto všade začal inštalovať filter tuhých znečisťujúcich látok, ktorý účinne čistí výfukové plyny. Počas prevádzky vznetového motora sa filter pevných častíc ale časom aj tak zanesie a znečistí a vyžaduje potom čistenie alebo výmenu.
Spôsobov, ako dostať tento filter do pôvodného stavu je niekoľko, záleží od štýlu vašej jazdy a možno stavu vozidla, ktoré na prácu a bežnú prepravu členov rodiny používate.

 

Úloha a princíp činnosti DPF filtra

Ako už názov napovedá, cieľom filtra tuhých znečisťujúcich látok je zadržať častice sadzí, ktoré sa objavujú a usadzujú vo výukových plynoch. Ide o zariadenie, ktoré v sebe zachytáva a zhromažďuje sadze, ktoré sú dostatočne spálené a pre životné prostredie menej škodlivé.

O čistý filter sa postará aj regenerácia DPF

Samozrejme, nie vždy je hneď nutné filter vymeniť za nový. Nakoniec to nie je ani žiadna lacná záležitosť. Veľmi často pomáha aj jednoduchá regenerácia DPF filtra, s ktorou nemá majiteľ vozidla žiadne starosti, pretože proces prebieha samovoľne.

Dôležité je ale vedieť, ako rýchlo spustiť regeneráciu DPF? Potrebná je aspoň 15 minútová plynulá jazda pri stredných otáčkach motora od 2000 do 3000, ideálne s vyšším prevodovým stupňom.

Ak na tieto pokyny občas zabudnete a ignorujete signálne svetlo na palubnej doske, zachrániť vás môže už len výmena filtra. Lepšou a lacnejšou možnosťou je tu ešte repas, ktorý je lacnejší a s rovnakým efektom. Najlepšou prevenciou je ale kontrola vozidla a pravidelné sledovanie jeho stavu.

Prečítajte si tiež
Oplatí sa vám kúpiť auto na firmu?

Takže, ak sa pri najbližšej možnej príležitosti, možno, keď vám to situácia dovolí, rozhodnete naštartovať auto a zapnúť moderné nezávislé kúrenie. Určite neignorujte ani signálne svetielko na palubnej doske, ktoré hovorí o tom, že je najvyšší čas na regeneráciu alebo úplnú výmenu filtra.

— PR článok —
Foto: Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.