Zatrávňovacia dlažba skrášli okolie. Na čo myslieť a ako na to?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kto by nesníval o zelenej predzáhradke, o krásnom a zdravom trávniku v okolí svojho domu? Ak ani vy zatiaľ nepatríte do skupiny šťastných majiteľov takejto vizuálnej (ale aj zdravej) oázy, no máte podobné ciele, tento článok bude pre vás užitočný.
Hneď na začiatok by sme podotkli, že zelený trávnik môžete vytvoriť dvomi spôsobmi: sadenie trávneho osiva alebo zatrávňovacia dlažba. Tá prvá možnosť vyžaduje viac odbornosti a pripravenosti, a je vhodná v apríli, máji alebo septembri. Tá druhá má výhodu v tom, že sa pre ňu môžete rozhodnúť kedykoľvek, takmer celý rok. S výnimkou mrazov a daždivých mesiacov.

 

Na čo slúži zatrávňovacia dlažba?

Nemýľte si trávnik vytvorený zatrávňovacími dlažbami s „prirodzeným“ trávnikom. Kým to druhé by ste možno považovali za problémové napríklad na parkovisku, pokiaľ siahnete po kvalitnom produkte, aj vaša príjazdová cesta môže byť naraz pekná a stabilná. Jej využitie je bežné aj v záhradách alebo pri krajinkárstve.

Pri súčasnom bohatom sortimente rôznych výrobcov a predajcov dokonca dokáže vyhovieť aj očakávaniam inžinierskeho staviteľstva, jazdectva, lesníctva alebo poľnohospodárstva. Znamená to, že okrem časovej flexibility sa zatrávňovacia dlažba vyznačuje aj veľkou mierou univerzálnosti z hľadiska oblasti využitia.

zatrávňovacia dlažba

 

Ako si vybrať kvalitnú zatrávňovaciu dlažbu?

zatrávňovacia dlažbaPredchádzajúcu otázku by mnohí položili možno inak: prečo si vybrať kvalitnú zatrávňovaciu dlažbu. Pri jej výbere sa často prihliada iba na ekonomické hľadisko. Spoliehať sa na to, že trvácnosť, odolnosť a estetické aspekty sú ovplyvňované najmä starostlivosťou o trávnik neskôr, nie je správne. Kvalitný výsledok predsa vychádza z kvalitného základu.

Pred kúpou zatrávňovacej dlažby vám odporúčame,  brať do úvahy najmä nasledovné faktory:

  • zaťažiteľnosť,
  • prispôsobivosť (kompaktnosť a súdržnosť s plochou),
  • uzavretie a spôsob odvádzania dažďovej vody,
  • spôsob pokládky.

Zaťažiteľnosť vám asi úplne detailne nemusíme vysvetľovať. Čím väčšou číselnou hodnotou je tento parameter označený, tým lepšie.
Prispôsobivosť je dôležitá predovšetkým kvôli bezpečnosti. Nie je však zanedbateľné ani to, že ak sa zatrávňovacia dlažba nedrží pevne na ploche, môže spôsobiť mnoho stresov a finančných strát kvôli dodatočným opravám a úpravám.

Je dobré, ak si dlažby zachovajú svoju prirodzenú schopnosť zadržať dažďovú vodu. V takomto prípade sa môže stať, že nebudete potrebovať spevniť plochu, takže si ušetríte čas, energiu a peniaze.
To isté platí aj na spôsob pokládky. Čím je potreba použitia vyššej techniky nižšia, tým bude manipulácia so zatrávňovacou dlažbou ľahšia a rýchlejšia, a z výsledku sa budete tešiť skôr.

starostlivosť o trávnikPrečítajte si tiež
Starostlivosť o trávnik – mesiac po mesiaci.

 

Ďalšie výhody

Medzi ďalšie výhody by sme zaradili napríklad finančný aspekt, materiál, ale aj vplyv na životné prostredie. Ideálne je, samozrejme, ak vami vybraná zatrávňovacia dlažba spĺňa všetky vymenované očakávania, je teda lacná, kvalitná a ekologická. Možno nie je úplne jednoduché nájsť takýto produkt, ale mali by ste myslieť na to, že váš momentálny výber bude mať dlhodobé následky. Vyššia časová investícia sa vám preto neskôr vyplatí.

Pokiaľ však ste naozaj bezradní pri selektovaní najlepších predajcov, obráťte sa na známych alebo odborníkov, ktorí s podobnými úkonmi už majú nejaké skúsenosti. Firma ECORASTER napríklad nielen predáva svoje produkty, ale na jej stránke nájdete niekoľko užitočných informácií, ktoré vám pomôžu lepšie sa orientovať nielen pri výbere, ale aj aplikácii a starostlivosti o svoj krásny zelený trávnik.

zatrávňovacia dlažba

skrášlite si okolie domu zatrávňovacou dlažbou

skrášlite si okolie domu zatrávňovacou dlažbou

— PR článok —
Foto: librestock.com, freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.