Strava počas rakoviny? A ktoré potraviny jej pomáhajú predchádzať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Odborníci sa dnes už zhodujú, že strava môže ovplyvňovať génovú expresiu. Možno ste už počuli pojem nutrigenomika, čo je vlastne vedný odbor študujúci vzťah medzi výživou, stravou a genetikou. Čiže nutričná genetika. Zjednodušene možno povedať, že určité živiny a bioaktívne zložky potravín ovplyvňujú rôzne metabolické dráhy. Niektoré z týchto živinových zázrakov v prípade rakoviny zrejme dokážu ovplyvniť spôsob metabolizácie karcinogénov. Dočítate sa o tom aj v knihe Gény na tanieri od Judith Finlaysonovej, ktorá dlhé roky skúmala rôzne štúdie, experimenty, analyzovala komplexný výskum o epigenetike.

 

Strava počas rakoviny a prevencia

„Na začiatku 21.storočia už bolo dostatočne potvrdené, že strava môže byť nielen príčinou ochorení rakoviny, ale tiež môže zabrániť jej vzniku,” tvrdí špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu PharmDr. Margit Slimáková a dodáva: „Výskumy ukazujú, že bohatý príjem ovocia a zeleniny dokážu znížiť výskyt určitých druhov rakoviny až na polovicu a u iných druhov nádorov znižujú úmrtnosť.“
Preventívne podľa výsledkov Finlaysonovej pôsobia naozaj hlavne fytochemické zložky ovocia a zeleniny. Ide najmä o karotenoidy, polyfenoly, izoflavóny či hlúbovú zeleninu. Pozrime sa spoločne na tieto štyri zložky.

 

Hlúbová zelenina ako brokolica, či karfiol

karfiol prevencia rakovinaV hlúbovej zelenine – napríklad brokolici, ružičkovom keli, kapuste či karfiole – sa nachádza sulforafán a indole-3-carbinol. Tieto látky preukázateľne vyvolávajú priame epigenetické účinky, ktoré môžu pomôcť chrániť pred rakovinou.
Pravidelná konzumácia tejto zeleniny môže znížiť riziko rozvoja rakoviny, spomaliť jej napredovanie (ak ju už pacient má) a zvýšiť účinnosť chemoterapie. Ešte prospešnejšie je konzumovať ju v surovom stave. Krájanie a prežúvanie pomáha aktivovať ochranné látky, zatiaľ čo zohrievanie ich deaktivuje.

Vedci v roku 2012 publikovali výsledky štúdie Shanghai Breast Cancer Survival Study (Šanghajskej štúdie prežitia rakoviny prsníka), ktorá skúmala 5 000 žien po rakovine prsníka. U tých, ktoré počas troch rokoch po zistení ochorenia konzumovali najviac hlúbovej zeleniny, sa riziko smrti z dôvodu tohto ochorenia znížilo o 62 % a riziko relapsu (čiže objavenie sa alebo zhoršenie príznakov choroby) o 35 %.
Čím viac hlúbovej zeleniny, tým lepšia ochrana pred rakovinou žalúdka, pľúc, hrubého čreva a konečníka.

Podľa dr. Igora Bukovského z Ambulancie klinickej výživy sa pri rakovine odporúča každý deň konzumovať zeleninu – všetky druhy (podľa znášanlivosti), najmä však kapustovú zeleninu (kapusty, brokolica, karfiol, kel, kaleráb) a tmavozelené listové druhy (špenát, vňate, mangold). Aspoň 1 šálku kapustovej zeleniny. 1 až 2 kusy paradajok, môžu byť aj tepelne upravené alebo vo forme omáčok a pretlaku.

 

Karotenoidy v tekvici, či paradajkách

Karotenoidy sú pigmenty, ktorých je najviac v zelenine a ovocí červenej, zelenej, oranžovej a žltej farby. Výskum ukázal, že čím viac ich konzumujete, tým nižšia je pravdepodobnosť, že dostanete rakovinu. Najznámejším karotenoidom je betakarotén. Okrem neho do tejto skupiny patrí luteín, lykopén, zeaxantín a beta-kryptoxantín.

Niektoré karotenoidy potláčajú rast tumorov ovplyvnením génovej expresie. Účinok lykopénu na rakovinu prostaty je dobre preskúmaný. „Hoci výsledky sú zmiešané, obsažný prehľad vedeckej literatúry k tejto téme, ktorý vyšiel v roku 2015, uviedol súvislosť medzi príjmom lykopénu (veľa je ho hlavne v paradajkách) a nižším rizikom rozvoja ochorenia,” tvrdí J.Finlaysonová v knihe Gény na tanieri.

paradajky a strava počas rakoviny

 

 Polyfenoly – zelený čaj, kurkuma ai.

Polyfenoly sú účinné rastlinné zložky, ktoré sa nachádzajú v množstve potravín ako zelený čaj, kurkuma, červené víno a sójové bôby. Zrejme výrazne menia epigenóm rakovinových buniek. Medzi najznámejšie polyfelony patria katechíny, kurkumín a resveratrol.

Katechíny sa nachádzajú v mnohých potravinách, z ktorých je najznámejším zelený čaj. V zmysle ochrany pred rakovinou je najúčinnejším katechínom EGCG. Táto látka chráni pred mnohými druhmi rakoviny.
Kurkumín je hlavná zložka koreniny kurkuma. Okrem toho môže znižovať expresiu niektorých onkogénov a má aj iné ochranné účinky pred rakovinou.

kurkuma proti rakovine a zápalomPrečítajte si tiež
Kurkuma proti zápalom, pre fajčiarov aj proti rakovine.

 

Resveratrol sa nachádza v červenom víne a ovocí ako červené hrozno, čučoriedky a maliny. Je dobre známym antioxidantom. V tele má protirakovinové a protizápalové účinky, takže jeho ochrana pred rakovinou je viacnásobná (hoci niektoré výskumy uvádzajú aj jeho negatívny vplyv na pankreas a rozvoj svalstva u detí).
Laboratórne štúdie ukázali, že obmedzuje rast niekoľkých druhov rakoviny vrátane rakovinových buniek pečene, kože, prsníka, prostaty, pľúc a hrubého čreva.

Foto: Pixabay.com, 

Pozrite si polhodinový veľmi zaujímavý rozhovor, v ktorom profesorka  Silvia Pastoreková, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v rozhovore s Dr. Igorom Bukovským prinášajú pohľad na metabolizmus nádorovej bunky, na jeho zložitosť a zákernosť rakoviny. Hovoria aj o tom, či je možné zabiť nádorové bunky podávaním sódy bikarbóny alebo úpravou stravy, či hladovkou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.