Čo brzdí váš kariérny rast?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pre kariérny rast treba viacero faktorov, ako sú odborné znalosti, vodcovské zručnosti, ale tiež trochu šťastia, byť v správny čas na správnom mieste alebo vedieť sa predať, ako o tom píšeme v tomto článku.
Aby ste dosiahli v práci viac a zvýšili šance na kariérny rast, vyžaduje si to aj správne vystupovanie, dobrý imidž, nepoškvrnenú povesť, či vzťahy a kontakty, ktoré vám pridávajú body.
Niekedy už máme všetko potrebné, no nie a nie postúpiť. Príčinou môžu byť vnútorné brzdy, ktoré nám bránia v lepšej kariére.

Najmä ženy majú v sebe viacero blokov a bŕzd, ktoré im bránia dosiahnuť v kariére lepšie výsledky. V anketách a výskumoch, ktoré uvádza kniha Zoči-voči mužom, sa v súvislosti s vnútornými prekážkami objavujú najčastejšie tri faktory, ktorými sa ženy samy obmedzujú vo svojom profesionálnom vývoji.

Kariérny rast a 3 brzdy

  1. Odvaha mužov je často protikladom k strachu žien.
    Mnohé ženy mávajú výhrady voči vedúcej funkcii, málo si veria, večne o sebe pochybujú a obávajú sa, že nezvládnu svoje úlohy, respektíve urobia chyby. Pre ich vodcovskú kariéru je okrem odborných znalostí a zručností rozhodujúca predovšetkým osobná motivácia: viem a chcem! Toho, kto vie, ale nechce, nenamotivuje naozaj nič.
  1. Ženy sa hanbia prezentovať samy seba.
    V mužskom svete manažmentu sú na základe svojho vystupovania opisované a vnímané ako decentnejšie a menej sebavedomé. Priveľmi jednostranne stavajú na kvalifikáciu, usilovnosť a výkon – veľa dokážu, ale rozprávajú o tom primálo. Respektíve vôbec nie. Môžu mať akékoľvek skvelé odborné vedomosti, no ten, kto chce urobiť kariéru, musí svoje schopnosti aj predviesť.
  1. Ženy si vytvárajú málo kontaktov.
    Kto sa chce posunúť vpred, musí ovládať hru na nadväzovanie vzťahov. Potrebuje podporovateľov a prívržencov, vhodné styky.
kariérny rast

Správna motivácia, odvaha, self-promo a kontakty. Zvýšte šance na svoj kariérny rast.

Tieto tri bloky v dosahovaní lepších kariérnych úspechov majú aj mnohí muži, no platia najmä pre ženy.
Bránia im vo výstupe na vrchol. Majú horšiu štartovaciu čiaru. Slabšie zbrane…
Možno sa vám však zdá, že je to iba klišé – vraj nedostatok sebavedomia, slabé self-promo, či kontakty.
Nuž, klišé vzniká ustavičným pozorovaním – seba aj ostatných.

Rozdiely medzi pohlaviami sú všade okolo nás, čo však neznamená, že ženy a muži by mali fungovať rovnako. Samozrejme, odlišnosti existujú aj v rámci rovnakého pohlavia.

 

Ženy sú stále neisté

Profesorka Angelika Wagnerová informovala v roku 2011 na prvej Konferencii zmiešaného vedenia v Hamburgu o priebehu širokého výskumu univerzít v Hamburgu a Lipsku na tému „Spôsobilosť žien na postup v kariére: potenciál vývoja a prekážky“.

Podľa jej správy priebežné výsledky dokazovali, že ženy v sebe ešte stále a oveľa častejšie ako muži živia pochybnosti o sebe samých a vlastných schopnostiach. A že v porovnaní s mužmi je pre ne ťažšie prezentovať svoje výkony pred nadriadenými a kolegami.

 

Na kariére treba pracovať

Ženy robia veľa, aby boli odborne a vodcovsky silné, ale pracujú primálo na svojom postupe. Cítia sa dobre, keď sa môžu prezentovať vo svojom odbore a ostatné dimenzie postupu nahor sa im pritom strácajú zo zorného uhla. Ak ich kariéra uviazne v určitom bode, nastupuje usilovnosť a výkon, horlivejšia a kvalitnejšia práca, no zabúda sa na jedno: čo by som vlastne mala podniknúť v oblasti self-marketingu a nadväzovania vzťahov?

Čím vyššie sa chcete dostať, tým viac ľudí rozhoduje o obsadzovaní pracovných miest a tým dôležitejšie je, aby ste mali patričnú lobby, správnych podporovateľov. Kritici a pochybovači sa v koncernoch dostavia sami. S každou ďalšou kariérnou úrovňou rastú požiadavky v oblasti sebaprezentácie, pohybovania sa v správnych kruhoch a vytvárania vzťahov.

Už sa nestačí iba poriadne snažiť. Treba sa aj ukazovať a nadväzovať kontakty.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.