Vedeli ste o tom, že ak psa pri nevhodnom správaní pokarháte, niečo mu „zlým tónom“ poviete alebo sa ho dotknete, v skutočnosti iba posilňujete jeho nežiaduce správanie? Je to tak a potvrdia vám to všetci odborníci na naozaj dobrý výcvik psov.
Ak povedzme pes na vás skáče, čo práve nechcete, nemali by ste naň kričať „nie“ a tisnúť ho k zemi. Vy ho vlastne slovami, očným kontaktom aj svojou pozornosťou podporujete v skákaní. Pes totiž obľubuje akúkoľvek pozornosť. Takže urobí všetko preto, aby jej mal čo najviac 🙂
Dobrý výcvik psa je samozrejme zložitejší, má isté pravidlá a postupné kroky. A tiež si treba uvedomiť, že počas výcviku netrénujete len vášho psa, ale aj samého seba.
Existuje však 10 zlatých pravidiel pre dobrý výcvik, na ktorom sa zhodujú mnohí experti. Či už to je Cesar Milan, ktorý sa preslávil ako zaklínač psov a nikdy na psy nekričí. Skutočne má neuveriteľný dar v prístupe ku psom.
C.Milan odporúča pri nevhodnom správaní psa dvojaký trest: pozitívny (znechutenie danej činnosti – napríklad obhrýza nohu stola, tak tú nohu nastriekajte nepríjemne páchnucim sprejom) alebo negatívny (odobratie niečoho, na čom psíkovi záleží).
10 pravidiel pre dobrý výcvik psa
Existuje teda niekoľko zlatých pravidiel, ktoré by ste podľa odborníkov nemali porušiť a jednoznačne sa ich držať. Nikdy psovi nesmiete ubližovať, ani ho strašiť. Mali by ste preferovať krátke tréningy a začínať naozaj pomaly.
Tu sú pravidlá viac rozpracované:
1. Nikdy psovi neubližujte ani ho nestrašte
Výcvik je dôležitá súčasť budovania puta medzi vami a vaším najlepším psím kamarátom. Je úžasné sledovať, čo sa stane, keď prídete na to, ako s vaším psom komunikovať tak, aby vám rozumel, a on začne chápať, čo od neho vlastne chcete. Malo by ísť o veľmi pozitívnu skúsenosť, ktorá upevní váš vzťah.
„Ak začnete používať údery, kričanie alebo zastrašovanie, upevňovaný vzťah bude založený na nedôvere a podozrievaní. Bitka, krik a hádzanie predmetov po psovi nie sú iba zbytočne kruté, ale ani zďaleka nefungujú tak dobre ako tréning založený na pozitívnom posilnení,“ upozorňujú autori v knihe Psy – Kompletná príručka.
Takže buďte na svojho psa láskaví a získate si jeho oddanosť.
2. Buďte dôslední
Dôslednosť je rozhodujúca. Vďaka nej pes vie, čo bude nasledovať a aké správanie môže od vás čakať. To mu pomáha uvoľnene prijať miesto vo „svorke“.
Zvoľte si tréningovú metódu a držte sa jej. Určite si základné pravidlá (čo je a čo nie je dovolené vo vašom domove) a nikdy od nich neupúšťajte. Ak sa napríklad rozhodnete, že si pes musí pred podaním večere sadnúť a zostať sedieť, zakaždým na tom trvajte. Nikdy mu večeru nepodajte skôr, ako splní vaše očakávanie. Bez dôsledného rozvrhu a pána bez zásad bude pes neistý.
3. Buďte trpezliví
Stáva sa, že pes urobí úžasný pokrok, a hneď nato príde dočasný nezdar. Aj keď je ľahké podľahnúť znechuteniu a stať sa netrpezlivým, obavy nie sú na mieste. Pamätajte, že učíte jedinca iného druhu, aby robil to, čo od neho žiadate, a to je psiemu prirodzenému správaniu často veľmi vzdialené.
Napredovanie vo výcviku bude zrejme dosť nepravidelné. Niekedy váš pes okamžite pochopí nové správanie a vy sa budete cítiť ako génius. Inokedy strávite dni alebo dokonca týždne bez zjavného pokroku. Pokiaľ budete trpezlivý a vydržíte do konca, úspech sa dostaví.
4. Používajte pozitívne posilnenie
Pozitívne posilnenie je založené na odmeňovaní psa za to, že urobí, čo od neho žiadate. Jednoznačne možno odporučiť pozitívne posilnenie, a to nielen preto, že funguje, ale aj preto, že medzi vami a vaším psom pomáha vybudovať skutočné puto.
Existuje veľa účinných metód výcviku vrátane čoraz populárnejšieho kliker tréningu. Tréner pri nej používa malý kliker (a množstvo odmien), aby pomohol tvarovať žiaduce správanie a naučil psa jednotlivé povely. Táto metóda je zábavná pre obe strany, je ľahká a naozaj funguje. Dobre ju popísal Psickar.sk a všetko o tejto metóde nájdete na Clicker Training.
5. Psa najprv naučte bezpečnostné povely
Je veľa zábavných vecí, ktoré môžete psa naučiť, napríklad „kotúľaj sa“, „podaj labu“ alebo „popros“. Skôr ako sa vrhnete na zábavné príkazy, aby ste nimi zapôsobili na známych počas osláv, naučte psa tri povely, ktoré mu môžu v núdzovej situácii zachrániť život.
Sú to:
„zostaň“
„k nohe“
„nechaj“.
„Zostaň“ môže zabrániť psovi vybehnúť z dverí.
„K nohe“ je zrejme najdôležitejší zo všetkých príkazov a môže psa ochrániť pred akoukoľvek potenciálne nebezpečnou situáciou tým, že ho privedie späť k vám.
„Nechaj“ môže psa ochrániť pred požitím jedovatej látky. Pre dobre vycvičeného psa stačia tieto tri povely.
6. Začnite pomaly a bezpečne
Začnite cvičiť povely a správanie vnútri, a keď ich pes zakaždým spoľahlivo zvládne, pridajte trochu rozptýlenia. Trénujte na vašom zadnom dvore a potom na prednom. Keď ste si istý, že pes je dostatočne dobre vycvičený a socializovaný, choďte na prechádzku do parku, kde sa psy môžu pohybovať bez vôdzky. Takýto park predstavuje to najväčšie rozptýlenie. Tu pokračujte vo výcviku, kým pes nezvládne príkaz kedykoľvek bez ohľadu na to, čo sa okolo neho deje.
7. Uprednostnite krátke tréningy
Pes by mal výcvik vnímať ako hru a nikdy by sa pri ňom nemal nudiť. Hneď ako začne strácať pozornosť alebo prestane robiť pokroky, treba lekciu ukončiť. Ak trénujete pomocou klikera alebo iného typu výcviku založeného na pozitívnom posilnení, dajte jednu alebo dve krátke lekcie denne.
Tréning vždy ukončite v pozitívnom duchu. Namiesto zotrvávania pri niečom, čo pes momentálne nezvláda (bude cítiť vašu frustráciu), prejdite na precvičovanie niečoho, čo už pozná. Lekcie by mali byť krátke, príjemné a s pozitívnym koncom.
8. Spoznajte spôsob učenia vášho psa
Niekedy sa môže stať, že sa po celý tréning sústredíte na jediný trik alebo povel, pričom sa zdá, že ho pes nechápe. O deň alebo dva sa k nemu vrátite a váš pes ho odrazu bezchybne zvládne na prvý pokus! Ako je to možné?
Psí mozog funguje takmer rovnako ako ten náš a v spracovávaní informácií pokračuje aj po ukončení aktívneho výcviku. Keď pochopíte, akým spôsobom sa váš pes učí, môžete to využiť v nasledujúcich tréningoch.
Ako však pripomína Sophie Collinsová v príručke Čo dokáže váš pes?, „ak pes nejaví záujem o aktivitu, ktorú ste navrhli už niekoľkokrát, netlačte naň. Choďte ďalej, k danej aktivite sa môžete neskôr vrátiť.“
9. Neprestávajte s výcvikom
Učenie je celoživotný proces a trénovanie nie je niečo, čo vám zaberie len prvých pár mesiacov po privedení psa do nového domova. Hoci máte pocit, že váš pes už zvládol úctyhodný repertoár povelov a trikov, nie je to dôvod na ukončenie trénovania. Výcvik a učenie s vaším psom je celoživotné cvičenie komunikácie, väzieb a rastu. Neprestávajte!
Prečítajte si tiež
Váš pes vás naučí, ako môžete žiť ešte lepšie.
10. Zabávajte sa!
Zabávať sa pri trénovaní psa by nemal byť iba nejaký príjemný bonus, malo by ísť o podmienku. Vlastne keď tréning prestane byť zábava a začnete mať pocit, že ide o ťažkú drinu, je čas zabaliť to. Psy totiž milujú hry a sú rady zamestnané. Ak sa pod zamestnaním rozumie, že musia prísť na to, čo od nich chcete, a potom to urobiť (pričom za odmenu získajú pochvalu a odmenu), stimuluje sa centrum slasti v ich mozgu. Výcvikové metódy založené na pozitívnom posilnení oceníte práve kvôli týmto hravým zážitkom.
Tréning by mal byť zábavný aj pre vás. Psy sú výnimočne citlivé na nálady a emócie blízkych ľudí. Keď ste uvoľnený, pes sa cíti bezpečne a pokojne a je preň ľahké sústrediť sa na úlohy, ktoré mu dávate. Pes z vás cíti aj to, že ste napätý alebo frustrovaný. Ak tréning prestane byť zábavný, ľahko zbadáte, že aj pes sa prestane rýchlo učiť a dokonca sa môže zdať, že zabudol trik, ktorý zvládol len pred niekoľkými minútami.
Prajeme vám veľa šťastia pri výcviku vášho štvornohého miláčika.
Zdroj: web profil Cesar Milan,
knihy Psy – kompletná príručka, Čo dokáže váš pes? a Čo si myslí pes.