Pekné ruky a nechty? 15 trikov, ktoré určite vyskúšajte

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ruky sú našimi najdôležitejšími nástrojmi. Používame ich každý deň, no pravdu povediac – nevenujeme im toľko pozornosti. Možno ich nanajvýš raz dvakrát za deň natrieme krémom a to je všetko. Pritom máme často dopraskanú pokožku, máme na nich červené fľaky alebo nikotínové škvrny. Lámu sa nám nechty, robia sa nám zádery… Ponúkame vám 15 osvedčených trikov a receptov na pekné ruky a nechty. Na záver pridáme aj recept na účinný nechtíkový krém, ktorý si môžete vyrobiť doma.

Ruky prezrádzajú o nás veľa – náš vek, veľakrát povolanie, poctivú starostlivosť. Muži si všímajú na ženách aj ruky a platí to tiež opačne – ak má muž zanedbané ruky, špinavé a nestrihané nechty, či zhrubnutú pokožku, nie je to dobrý signál. Ruky sa však nedajú vyhladiť v kozmetickom salóne 🙂 , preto ich treba dôkladne ošetrovať.

 

ruka ikona červenáOsvedčené triky na pekné ruky

 • Základom by mala byť pravidelná manikúra. A neplatí to len pre dámy. Muži nemusia ísť hneď do kozmetického salónu, ale mali by sa o ne postarať aspoň doma: správne zastrihnutie a čistota. Pretože si ruky umývame veľmi často, treba používať čo najjemnejšie mydlo. Nikdy nezabúdajte ruky po umytí nakrémovať.
 • Raz do týždňa doprajte rukám špeciálnu starostlivosť: najskôr jemný peeling, potom nejakú blahodarnú kúru. Ako peeling pôsobí teplá zemiaková kaša.
  Alebo kaša z 2 lyžíc pšeničných otrúb a 5 až 8 lyžíc kefíru. Na to si natiahnite bavlnené rukavice, ktoré namočíte v zmesi z pšeničného, avokádového a kukuričného oleja. Nechajte pôsobiť 20 minút.
 • Po kúpeli v teplom mlieku zmiznú červené škvrny na rukách. Opakujte ho dva až trikrát do týždňa. Červené ruky dostanú krajšiu farbu, keď na ne častejšie nanesiete kašu zo sypkých zemiakov.
 • Osvedčeným prostriedkom proti drsným rukám je smotana. Alebo kúpeľ v zápare z ovsených vločiek.
 • Ruky špinavé od šúpania nových zemiakov vyčistíte kyslým ovocím, octom alebo citrónovou šťavou.
 • Nikotínové škvrny na prstoch šúchajte zmesou práškového cukru a citrónovej šťavy.
 • Keď idete krájať cibuľu, červenú kapustu a podobnú zeleninu, natrite si ruky olivovým olejom, aby vám nenapáchli. Cibuľový alebo rybací zápach sa odstráni z rúk vyšúchaním vlhkou soľou.
 • Proti poteniu rúk pomáha umývanie gáfrovým liehom. Ten istý účinok má niekoľko zrniečok kamenca, rozpustených vo vlažnej vode.
 • Ruky opeknejú, keď si ich večer natriete glycerínom a natiahnete bavlnené rukavice.

triky na pekné ruky a nechty

 

ruka ikona červenáTipy, ako mať krajšie nechty

Ruky musia byť pestované, ale ich súčasťou sú aj nechty a tie najmä muži, ale aj niektoré dámy,  zanedbávajú. Dbajte o to, aby koža okolo nechtov bola jemná, bez záderov, opuchov a mozoľov. Tu je niekoľko užitočných tipov:

 • Aj vám sa často lámu nechty? Sú príliš suché a drobivé? Vyskúšajte kúpeľ vo vlažnom olivovom oleji raz do týždňa. Niektorí odporúčajú  kúpeľ vo vode s mandľovými otrubami. Ruky potom usušíme a nakrémujeme prípravkom obsahujúcim lanolín.
  Lámaniu nechtov zabraňuje kúpeľ v zápare z dubovej kôry.
 • Zádery z kože okolo nechtového lôžka sa zahoja, keď prsty na 10 minút ponoríte do teplého mandľového alebo olivového oleja. Po kúpeli olej vmasírujte.
 • Na odsúvanie kože okolo nechtového lôžka používajte iba drevenú špachtličku. Kožu okolo nechtového lôžka nikdy nestrihajte!
 • Lámavé nechty spevnejú po opakovanom potieraní cibuľou.
 • Veľmi špinavé nechty čistite teplou vodou s troškou šampónu alebo prášku na jemnú bielizeň.

20 najnebezpečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbaťPrečítajte si tiež
20 najnebeupečnejších toxínov, ktorým sa treba vyhýbať.

 

Recept na nechtíkový krém na ruky

nechtíková masť na pekné rukyNechtík je úžasná rastlina. „Výťažok sa získava z lupienkov kvetu nechtíka lekárskeho. Regeneruje menšie kožné ranky a pomáha pri akné. Nechtíkový výťažok sa pridáva do telových mliek, pleťových vôd, krémov na ruky a tvár,“ vysvetľuje Franziska von Au v knihe Domáce prostriedky proti rôznym chorobám.

Vyskúšajte tento domáci recept na nechtíkový krém:
Pripravte si za hrsť sušených nechtíkových kvetov, 100 ml olivového oleja, 20 g včelieho vosku, prípadne 3–4 kvapky éterického medovkového oleja.
Kvety 20 minút varíme v olivovom oleji a scedíme. Vosk pridáme k oleju a pomaly zohrievame, kým sa nerozpustí.
Vezmeme z ohňa a miešame, kým zmes nevychladne. Môžeme pridať éterický olej.
Nechtíkový krém vydrží pri skladovaní na chladnom mieste asi 1/2 roka a pôsobí ako hojivý balzam na urobené ruky.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.