5 filmových miest na Slovensku. Poznáte ich?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na Slovensku sa nakrúcalo množstvo skvelých slovenských, ale aj zahraničných filmov – možno vám napadne Peacemaker, Marco Polo, Upír z Nosferatu, Fantaghiró. Vedeli ste, že u nás „takmer“ nakrúcal slávny režisér Stanley Kubrick, ktorý má na konte také hity ako Mechanický pomaranč, Osvietenie alebo 2001: Vesmírna Odysea? V období mečiarizmu mohol nakrúcať na Slovensku veľkofilm s tematikou holokaustu…no nestalo sa. Nikto mu u nás nepripravil vhodné podmienky, vlažne sa k tomu stavalo vtedajšie Ministerstvo kultúry, zámeru nebol naklonený ani prezident Ivan Gašparovič… Premárnená šanca, ako dostať Slovensko na filmovú mapu sveta.
Napriek tomu nájdete v našej malej krajine mnoho filmových miest, na ktoré sa oplatí zájsť a pozrieť si ich. Výborne ich približuje kniha Filmové miesta z vydavateľstva Dajama, na ktorej autor Tomáš Galierik pracoval dlhé roky.

Vybrali sme pre vás 5 filmových miest, ktoré máme radi my a ktoré sa oplatia navštíviť. Je ich prirodzene oveľa viac, no tieto filmy sme milovali.

 

5 filmových miest na Slovensku

Slovensko má všetko, o čom sa iným krajinám môže len snívať. Máme zelené hory, pralesy, holiny, pastviny, rozsiahle rovné polia bez jediného kopca. Nemáme núdzu o dravé rieky aj pokojné roky, horské potoky, zasneženú krajinu i krajinu poznačenú výstavbou. Na kopcoch aj mimo nich máme mohutné pevnosti, hrady, zámky ci miesta s krásnymi prírodnými scenériami… Aj preto sa u nás nájde mnoho  lokalít ideálnych pre nakrúcanie filmov a seriálov.

5 filmových miest na SlovenskuFontána pre Zuzanu (Bratislava)

Samozrejme, Bratislava bola dejiskom nakrúcania mnohých filmov, spomeňme Peacemaker, Skalní v ofsajde, Bambuľkine dobrodružstvá, Utekajme, už ide!, Na krásnom modrom Dunaji, či Červený kapitán. My sme však vybrali kultovku z 80.rokov.

Obytný blok pri rušnej dopravnej križovatke Saleziáni (križovatka Miletičovej a Záhradníckej ulice, neďaleko Trnavského mýta) ukrýva najslávnejšiu rekvizitu z filmu Dušana Rapoša Fontána pre Zuzanu (1985), ktorá dlho vlastne ani neplnila úlohu skutočnej fontány.
Fontána lásky je jednoduchá betónová stavba s kruhovou nádržou, ktorá je časť dňa ukrytá v tieni okolitých budov.

Známy bol fakt o tom, že nikdy nefungovala. Dnes to už neplatí. Po rekonštrukcii v roku 2008 opäť ožila spolu s technickým zariadením. Dvor prístupný z vnútornej strany Kupeckého ulice nájdeme ľahko. Pre mnohých je šokom, že také slávne miesto sa nachádza „zašité“ vo vnútornom bloku neďaleko rušnej Záhradníckej ulice. Stačí prejsť okolo reštaurácie s názvom Tirolská izba do dvora obytných domov. Fontána stojí obklopená bytovými domami v blízkosti detského ihriska. Filmovým divákom môžu byt známe aj okná a balkóny okolitých bytov.

5 filmových miest Fontána pre Zuzanu

 

5 filmových miest na SlovenskuPerinbaba (Múzeum slovenskej dediny)

Jedna z najobľúbenejších vianočných rozprávok, ktorú si nenecháme ujsť ani po desiaty, či jedenásty raz 🙂 Juraj Jakubisko nakrútil nesmrteľnú rozprávku, ktorá sa nakrúcala aj v Rožňove pod Radhoštěm, či v Demänovskej ľadovej jaskyni. No Najznámejšie sú kulisy v Múzeu slovenskej dediny v Martine v lokalite Jahodnícke háje.

 „Múzeum sa najvýraznejšie spája s nakrúcaním filmovej rozprávky Perinbaba. Objekty, ktoré filmári použili, patria v múzeu medzi najvyhľadávanejšie a aj marketingovo sa javí táto téma stále populárna,“ píše T.Galierik v knihe Filmové miesta.
Vo filme využili napr. poschodový drevený dom č. 5, ktorý v minulosti patril zemianskej rodine z Vyšného Kubína. Drevená stavba s nabielo omietnutým prízemím je typická svojou zvláštnou predlženou strechou a v múzeu patrí medzi najcennejšie objekty. V Perinbabe táto usadlosť plnila úlohu väznice, v ktorej držali filmového Jakuba.

Možno ešte slávnejšie scény však vznikali o pár desiatok metrov ďalej v objekte gazdovstva c. 15 z obce Hruštín. V jeho hospodárskej časti sa totiž odohrávali scény stretnutia Jakuba a Alžbetky pri mletí múky. O niečo neskôr Jakuba po priľahlom dvore naháňali Dora s macochou. Múzeum však poskytlo viacero miest na nakrúcanie, o. i. aj priamo za hruštínskou usadlosťou.

5 filmových miest Perinbaba

Záber z filmu Perinbaba.

 

5 filmových miest na SlovenskuJánošík (Terchová)

socha Juraja Jánošíka nad Terchovou

Socha Juraja Jánošíka nad Terchovou.

Terchová láka návštevníkov na tradície, folklór ci prírodu a možno by sa dalo povedať, že na to, aby bola turisticky atraktívna, nepotrebuje zaujať filmom. Avšak film si obec našiel sám. Z hľadiska slovenského a zahraničného filmu má Terchová celkom výnimočné postavenie. Bola dejiskom viac ako 90 hraných a dokumentárnych filmov, pričom niektoré z nich  môžeme považovať priam za „hollywoodske“.

Osobnosť československej fotografie a filmu Karel Plicka sa s Terchovou, jej miestnym folklórom a zvyklosťami, spájal opakovane a ďalší filmári pokračovali v jeho stopách. Jedno z najznámejších nakrúcaní je spojené s postavou Juraja Jánošíka a pôvodne ho plánoval práve Karel Plicka.

Prvého „terchovského“ Jánošíka však nakrútil až Martin Frič v roku 1935. Slávneho zbojníka stvárnil Paľo Bielik, neskôr významný režisér. Po ňom Terchová priťahovala aj kamery mnohých dokumentárnych filmov. Jedným z lákadiel filmárov bolo zachytenie nezameniteľnej terchovskej hudby, jej tradície a dedenia z pokolenia na pokolenie. Tento záujem je dodnes v obci považovaný za formu ocenenia ich tradícií.

Terchová bola miestom nakrúcania viacerých filmových verzií Jánošíka. Napríklad aj dvojdielneho Jánošíka v réžii Paľa Bielika z roku 1963 v titulnej úlohe s Františkom Kuchtom alebo zatiaľ posledného filmu Jánošík – Pravdivá história (2009) od Agniezsky Hollandovej, kde úloha národného hrdinu pripadla českému hercovi.

 

5 filmových miest na SlovenskuAnděl na horách (Tatry)

Celkom unikátne je postavenie Vysokých Tatier v legendárnom českom filme Anděl na horách z roku 1955. Nezabudnuteľný Gustav Anděl, v podaní Jaroslava Marvana, v ňom stvárnil mrzutého revízora z Prahy. Film od začiatku priznáva Tatry a pri nakrúcaní sa neobmedzoval na jednu lokalitu, takže v ňom nájdeme viaceré známe zábery reálnych dolín, svahov či vrchov našich veľhôr. Filmári v tomto období pripravili unikátny materiál, vďaka ktorému sa aj súčasný divák bez väčšieho záujmu o staršiu kinematografiu dokáže zahľadieť do výrazných rozdielov v technológii a rozvoji viacerých miest na Hrebienku, pod Popradským plesom, v Štrbskom Plese, ako aj v širšom okolí Tatranskej Lomnice.

Zaujímavé scény sa odohrávali aj na Lomnickom štíte a miestny personál ešte aj dnes ochotne návštevníkom ukáže tie uhly pohľadu a miesta, ktoré sa vo filmoch objavili. Gustav Anděl totiž v príbehu zostane pre nepriazeň počasia uväznený na Lomnickom štíte a strávi tu nedobrovoľne istý čas. Viditeľná je pritom aj pôvodná lanovka.

Najvýraznejšiu úlohu vo filme v súvislosti s objektmi cestovného ruchu však mal celkom jednoznačne hotel Morava v Tatranskej Lomnici a priestor pod hotelom, hoci scény z jedálne a izieb sa nakrúcali aj v iných hoteloch v okolí. Zotavovňu postavil významný architekt Bohuslav Fuchs v roku 1933 a slúžila na rekreáciu ROH od konca druhej svetovej vojny.

5 filmových miest - hotel Morava v Tatranskej Lomnici

Hotel Morava v Tatranskej Lomnici.

Film Anděl na horách výrazne prispel k jej propagácii najmä v Českej republike. Nakrúcanie filmu značne zviditeľnilo tento hotel a dodnes sa ubytovaní hostia pri ňom fotia práve pre tieto filmové súvislosti. Morava si nakrúcanie pripomína aj nástenkou v interiéri  a ponukou výletov na spôsob „Anděla na horách“.

Oživenie myšlienky rekreácií ROH ponúka dodnes jedna česká cestovná kancelária v rámci pobytov „ROH dovolená“. Nápad vzkriesila v roku 2007 riaditeľka hotela Morava Iveta Šestáková a účastníkov takejto dovolenky čaká program v podobe pravidelného budíčka, rozcvičky, zoznamovacieho večierka, brigády ci výletov do okolia podobne, ako to vo filme absolvovali Jaroslav Marvan, Stella Zázvorková alebo Josef Kemr.

 

5 filmových miest na SlovenskuObchod na Korze (Sabinov)

5 filmových miest obchod na korzeSabinov sa počas leta 1964 stalo miestom nakrúcania neskôr oscarového filmu Obchod na Korze. Pre miestnych obyvateľov je tento film dodnes významný tým, že mnoho z nich bolo súčasťou komparzu. V Sabinove sa nakrúcali všetky exteriéry, hoci pôvodný dej sa mal odohrávať podľa knižnej predlohy Ladislava Grosmana v jeho rodnom Humennom. Lenže toto mesto už bolo v tom čase výrazne prestavané a stratilo punc danej doby.
Autorskou inšpiráciou bol príbeh židovskej vdovy Rózy Schwarzovej a jej galantérie v Humennom. Dnes sa už v meste nenachádza, na jej mieste stojí budova pošty. Nájdeme tu však plastiku, ktorá pripomína obchod na korze (jej autorom je Fero Guldan).

Príbehu o arizácii židovských majetkov za slovenského štátu dali filmovú podobu režiséri Ján Kadár a Elmar Klos. V hlavnej úlohe filmu sa predstavil Jozef Kroner. Stvárňuje v ňom Tóna Brtka a táto jeho filmová úloha sa považuje za jednu z najvýraznejších v bohatej hereckej kariére Jozefa Kronera.

Pôvodný obchod, v ktorom sa nakrúcalo, bol neskôr zbúraný a dnes  nestojí. Replika, ktorú môžu v súčasnosti návštevníci objaviť v centre mesta, vznikla síce na rovnakej ulici, ale na inom mieste v júni roku 2004 a súčasnú podobu získala o rok neskôr. Funguje ako kvetinárstvo s výstavou fotografií z filmu. Pri vstupných dverách sa nachádza aj pamätná tabuľa, ktorú si návštevníci fotografujú.

ikona filmPrečítajte si ďalšie články o FILMOCH.

Obchod na korze SabinovVnútro obchodu do filmu vybudovali vo filmových ateliéroch v Prahe, čiže nakrúcanie neprebiehalo len v Sabinove. V prípade filmu Obchod na korze ide o dosial jediný film s prevažne slovenskými hercami a filmármi, ktorý získal Cenu Akadémie zvanú Oscar. Ocenenie Akadémie v kategórii cudzojazyčný film získal v roku 1966 z rúk hereckej legendy Gregoryho Pecka.

Od roku 2006 existuje v meste projekt Oscarové mesto, ktorý upozorňuje priamo aj na miesta z filmu. Návštevníci mesta sa orientujú pomocou niekoľkých informačných tabúľ a od roku 2019 aj pomocou mobilnej aplikácie, ktorá ich nasmeruje na konkrétne lokality.
Súčasťou sabinovského informačného centra je i Múzeum filmu, vyhľadávané nielen turistami zo Slovenska,  ale aj zahraničia. V lete v roku 2021 pribudla na námestí pred replikou filmovej galantérie ďalšia atrakcia spojená s týmto filmom. Stojí tu socha filmového Tóna Brtka alias Jozefa Kronera v životnej veľkosti, dielo Juraja Karniša zo Sabinova.

O knihe Filmové miesta
Filmové miestaFilmové miesta je kniha nielen pre filmových fanúšikov. Penzum práce, ktorú odviedol autor vidno na detailoch a zaujímavostiach k jednotlivým lokalitám a filmom. Od spomínanej Bratislavy cez Smolenický zámok, Oponický kaštieľ, Bojnický zámok, Hrad Strečno, Vlkolínec až po Levoču, Spišský hrad a Ľubovniansky hrad i skanzen. V knihe nájdete takmer 200 filmov, aj také hity ako Adam Šangala, Kráľ drozdia brada, Cinka Panna, Želary, ale tiež z novších ako Láska na vlásku, Horná Dolná, Trhlina ai.

Toto je kniha, ktorú si určite vezmite na svojich potulkách po Slovensku so sebou. Majte ju pri sebe a občas si v nej zalistujte, či niekde v okolí, kde práve ste, sa nenakrúcal známy a obľúbený film. Niekedy na to daná lokalita upozorňuje. Žiaľ, veľakrát by ste ani netušili, že sa tam odohrával nejaký známy film…a práve preto je táto kniha skvelým a vzácnym sprievodcom.

 

Zdroj a foto: Dajama/Tomáš Galierik, Drienican.sk, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.