Svätá Lucia. Zvyky, tradície a povery | Stridžie dni

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc…
Poznáte to?
Svätá Lucia je patrónkou slepých, uctievajú ju Švédi, Nóri a veľký význam má aj u nás na Slovensku. Dokázateľne sa uctieva už od 5.storočia.
Práve sviatok svätej Lucie (vždy 13.december) bol oddávna najtajomnejším sviatkom zo stridžích dní. Krásne ich zmapovali redaktori časopisu Krásy Slovenska, ktorý vychádza už skoro 100 rokov, a to aj vďaka vydavateľstvu Dajama.
Verilo sa, že tento deň je výnimočne nebezpečný a strigy majú veľkú moc.

Stridžie dni
Svätá LuciaPredvianočné obdobie, advent mal v minulosti výrazne duchovné zameranie. Bol pôstnym obdobím, prípravou na narodenie Ježiša Krista, ale niesol v sebe aj pozostatok mnohých starobylých prejavov, ktoré sa udržali v povedomí ľudí celé generácie. Ubúdajúce slnečné lúče a výraznejší chlad evokovali v ľuďoch existenciu temných síl, ktoré mohli človeku ublížiť, či už fyzicky alebo magicky.
Toto obdobie, na ktoré sa sústredilo pôsobenie nadprirodzených síl, sa označovalo ako tzv. stridžie dni a viazalo sa na ne veľa zvykov. Boli to sviatky sviatky svätej Kataríny, Ondreja, Barbory, Mikuláša, Tomáša a napokon sviatok svätej Lucie (vpravo maľba Saint Lucy od Domenica de Pace Beccafumi z roku 1521).

 

Svätá Lucia – zvyky a tradície

ikona zdvihnutý palecNa sv. Luciu sa napríklad veštilo pomocou jabĺčka (Horná Orava). Od Lucie až do Vianoc si mali každý deň z neho kúsok odhryznúť a zjesť. Posledný kúsok jedli pred tým, ako odchádzali do kostola na polnočnú svätú omšu. Po ceste do kostola aj počas cesty z kostola sledovali, ktorý mládenec sa im prihovorí. Ten mal byť ich budúcim manželom.

ikona zdvihnutý palecJedny z najznámejších sú ľúbostné čary. Dievčatá zrelé na vydaj v tento deň napísali na 12 papierikov mená možných ženíchov, ceduľky poskladali a zalepili. Potom každý deň až do štedrej večere jeden papierik hodili do ohňa alebo roztrhali na márne kúsky. Na Štedrý deň po večeri rozlepili posledný papierik a tak sa dozvedeli meno toho pravého.

ikona zdvihnutý palecNa Luciu zvykla gazdiná urobiť cesto z jačmennej múky a zapracovať doň strúčiky cesnaku, ktoré mali podľa ľudovej viery ochrannú funkciu.

ikona zdvihnutý palecSurovým pokrmom nachovali aj kravy, aby im neučarovali strigy a neodobrali im mlieko, od ktorého bola závislá celá rodina. V tento deň ľudia natierali veraje maštalí kolomažou a tiež robili na dvere s cesnakom kríž, aby žiadne temné sily nemali prístup do hospodárskej budovy.

slovenské vianocePrečítajte si tiež
Slovenské Vianoce majú mnoho podôb – poznáte ich?

 

ikona zdvihnutý palecVšetci členovia domácnosti už pred večerom jedli cesnak, aj si s ním natierali ruky a nohy, aby na nich bosorky nemali dosah. Odplašiť ich mal aj klinec zabitý do prahu dverí či svätojánske byliny, ktoré dávali do maštale či žrať zvieratám.

ikona zdvihnutý palecV tento deň platil aj zákaz určitých prác. Na celom Slovensku poznáme zákaz viažuci sa na práce s niťou, hlavne na pradenie, ženy tiež nesmeli prať v potoku. Verilo sa, že vtedy perú len bosorky.

ikona zdvihnutý palecNa Luciu chodili po domácnostiach Lucky, ktoré mlčky prechádzali domom a ometali kúty husím krídlom či pierkom. V iných lokalitách bola obchôdzka veselšia. Dievčatá oblečené v bielom a zamaskované tak, že mali pomúčené tváre, sa snažili urobiť v hlavnej izbe gazdinej neporiadok a v nestráženej chvíli jej hodili do tváre hrsť múky a utiekli z domu preč.sviečka advent stridžie dni

 

Luciový stolček

Ľudia, ktorí chceli vedieť, či v ich obci žije takáto žena a kto to je, mohli začať s výrobou Luciového stolčeka. Ten sa robil len z dreva bez použitia jediného klinca a práca na ňom sa mala rozvrhnúť tak, aby bol dokončený na Štedrý večer.
Takýto stolček bolo treba zobrať na polnočnú svätú omšu, sadnúť si naň a pri pozdvihovaní sa cez dierku v jeho sedacej časti pozrieť na zhromaždených. Bosorky mali stáť chrbtom k oltáru.

Stružlinky, ktoré vznikli pri výrobe takéhoto stolčeka, sa pálili v peci priamo na Vilijiu – Štedrý deň. Ich pálenie mohlo prilákať do domu zlého človeka, ktorý škodil potajomky rodine, a rodina tak zistila, kto proti nej niečo má.časopis Krásy Slovenska

Pripravené v spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – 11-12/2019
Predplaťte si tento najstarší kontinuálne vydávaný časopis na Slovensku.
Foto: Youtube – Tancuvala by som: Na Luciu, Dajama, Wikimedia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.