Chcete sa cítiť mizerne? Porovnávajte sa s druhými

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Práca a peniaze, rodina, priatelia, auto, dom…to sú najčastejšie veci, pri ktorých sa porovnávame. A isto ste si všimli, že takmer vždy vyjdete z toho horšie ako druhá strana. Pretože vždy bude niekto v niečom lepší. Aj keď sme v živote spokojní, stále nám v porovnaní s ostatnými čosi chýba. Ten zarába viac, tamten si stále cestuje po svete, suseda má väčší, krajší dom a kamarát dostal super pozíciu v práci. A ja len makám, snažím sa zarobiť, uživiť…proste, nie je to ono. Chcete sa cítiť mizerne? Porovnávajte sa s ostatnými a máte to isté.

Porovnávajte sa s druhými

Dan Greenberg vo svojej knihe Ako sa cítiť mizerne dáva dokonca tipy a cvičenia, ako sa naučiť porovnávať. A len čo to začnete robiť, zaručene sa budete cítiť mizerne. „Časom sa dostanete zasa do takej depresie, akú si len dokážete predstaviť,“ píše zasa Marshall Rosenberg vo svojej knihe Nenásilná komunikácia.

Vezmite si takého Mozarta. Hovoril viacerými jazykmi a už ako dieťa, tínedžer zložil geniálne diela. Teraz vymenujte svoje úspechy, ktoré ste doteraz nadobudli. Porovnajte sa s tým, čo Mozart ako 12-ročný dosiahol a sústreďte sa na rozdiely.
Však sa začnete cítiť menejcenne? „Veľmi rýchlo pochopíte, ako silno tento spôsob myslenia blokuje súcit k sebe samému aj voči ostatným ľuďom,“ dodáva Rosenberg.

kniha Nenásilná komunikácia

Vždy môže byť lepšie

Pri porovnávaní s druhými budete vždy ťahať za kratší koniec, lebo vždy sa nájde niekto krajší, lepší, rýchlejší a úspešnejší. Dnes to veľmi podporujú sociálne siete, kde vidíme ukážkové životy a úspechy ostatných. Odtiaľ je len kúsok k porovnávaniu…pritom neraz ide o klam. Nevidíme pod povrch, že napríklad ten, čo má nový dom, vzal si veľkú hypotéku, ktorú bude krvopotne splácať desaťročia… Alebo kamarát s novým autom si vzal brutálny lízing, len aby sa pochválil… A kolegyňa, čo cestuje po svete, hoci má deti, sa vlastne závratnou rýchlosťou blíži k rozvodu a toto je jej forma úteku.

Porovnávaním nič nedosiahnete, len znižujete svoju životnú spokojnosť a vytvárate negatívne vzťahy s okolím, priateľmi, známymi, pretože vo vnútri závidíte.
Áno, vždy môže byť lepšie.
Vždy sa dá dosiahnuť viac a treba sa o to usilovať.

Nie však cestou ľútosti nad tým, že to čo máme, je málo a nestačí nám. Prípadne sa len ženieme za vidinou dokonalosti a byť za každú cenu pred inými. Pretože si to zaslúžime. Pretože aj my chceme, aby nám bolo dopriate. Existuje však niekoľko dobrých krokov, od ktorých sa dá začať:

  • Neporovnávajte sa s ostatnými, ale sami so sebou.
  • Nemusíte byť vždy dokonalí, základ je radosť zo života.
  • Ak už neviete žiť bez porovnávania, zmeňte aspoň uhol pohľadu (napríklad porovnávajte porovnateľné).

vety, ktoré vám uľahčia životPrečítajte si tiež
5 viet, ktoré vám spríjemnia a uľahčia život.

Nenásilná komunikácia

Spomínaná kniha Nenásilná komunikácia je o tom, ako byť úprimný, otvorený a ústretový bez akejkoľvek kritiky, ponižovania, podceňovania, či urážok. Bez toho, aby sme poukazovali na nesprávnosť konania.  Ako si vychutnávať život.
M.Rosenberg v nej radí ako riešiť konflikty, ako používať akčné slová, ak chceme niečo rozbehnúť. Vysvetľuje, ako žiadať, aby sme si obohatili život. Ako prijímať zodpovednosť za svoje pocity a aká je sila empatie.

Ako napísal o tejto knihe Jack Canfield, autor svetového bestselleru Slepačia polievka pre dušu, „nenásilná komunikácia môže zmeniť svet. A čo je ešte dôležitejšie, môže zmeniť váš život. Nemôžem túto knihu dostatočne odporučiť.“

A propos, túto knihu preložili do viac než 35 jazykov. A vyše 7 miliónov predaných výtlačkov má jasný dôvod: proste to funguje!

 

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.