Nechcete kupovať vianočný stromček? Tieto alternatívy tiež navodia magickú atmosféru

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vianočný stromček je jedným z najkrajších symbolov spätých so sviatkami lásky a pokoja, a to už od 16. storočia. Najskôr si ho obľúbili v mestách, neskôr sa rozšíril do dedín. Až v 18. storočí prekročil hranice Nemecka a ocitol sa v domácnostiach celého sveta.
Kým mnohí v súčasnosti riešia dilemu, či vybrať umelý alebo živý stromček, nájdu sa aj domácnosti, ktoré si radšej zvolia alternatívne formy. Či už je to z dôvodu obmedzeného priestoru, sviatočného cestovania medzi viacerými domácnosťami, túžbe mať udržateľný stromček vo viacerých miestnostiach alebo chuti skúšať nové nápady, alternatívny stromček nikdy nesklame. Stačí sa pridržiavať jediného pravidla: Žiadne neexistujú. Popustite uzdu kreativite a zapojte všetky zmysly. Prinášame vám niekoľko nenáročných, no pritom efektných inšpirácií na alternatívne vianočné stromčeky.

Vedeli ste?
Vianočné stromčeky sa kedysi zdobili len ovocím, orechmi či medovníčkami, neskôr sa pridali aj jednoduchá ozdoby z papiera, figúrky zo slamy a šúpolia, hačkované ozdoby, ako aj sviečky a prskavky.
Prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v roku 1882 v USA a po počiatočnej nedôvere si získalo veľkú obľubu. Iba dva dni pred Štedrým dňom 22. decembra 1882 ho predviedol vynálezca Thomas Alva Edison v Menlo Parku.
V roku 1889 si Francúz Pierre Dupont dal patentovať najobľúbenejšiu ozdobu vianočného stromčeka – fúkanú guľu z jemného skla. Najskôr sa vyrábali jednofarebné gule, neskôr sa ľudia dožadovali aj farebných, prizdobovaných ornamentmi alebo kresbami.

ikona stromček vianočný1. Korkový pre milovníkov vína

korkový vianočný stromček

 Potrebujeme

 • Korkové zátky cca 150 ks
 • Tvrdý papier
 • Lepidlo – najlepšie lepiacu pištoľ
 • Mašľa
 • Ozdoby

 POSTUP

ikona kladivoSkrúťte tvrdý papier do tvaru kužeľu (prípadne kúpte v hobby obchode hotový kužeľ z tvrdého papiera alebo polystyrénu). Potrebujeme dva kusy – menší kužeľ by mal mať výšku okolo 11 cm a priemer 4 cm, väčší výšku 14 cm a priemer 5 cm.

ikona kladivoPrilepte korkové zátky na väčší kužeľ– začnite odspodu, umiestňujte ich symetricky vedľa seba vo zvislej polohe. Dbajte na spodný okraj – zátky nesmú prečnievať.

ikona kladivoZopakujte rovnaký postup s menším kužeľom. V tomto prípade môžu zátky prečnievať cez spodný okraj.

ikona kladivoPrilepte menší kužeľ na väčší a pridajte ešte zopár zátok navyše – symetricky alebo asymetricky, podľa chuti, na dotvorenie plnšieho výzoru stromčeka. Na vrchol umiestnite zvisle jedinú zátku, ktorá bude náhradou vianočnej hviezdy.

ikona kladivoNa záver dozdobte stužkami alebo svetelnou reťazou.
Stromček podľa Kendall-Jackson.

Jednoduchšou verziou, ktorú môžete použiť, ak nemáte dostatok korkových zátok, je vytvoriť pyramídu z vodorovne ukladaných zátok. Ich prednú časť môžete nafarbiť na zeleno (podľa Devor by the Seashore).

korkový vianočný stromček

 

ikona stromček vianočný2. Pre hráčov a krížovkárov

vianočný stromček a la scrabble

Potrebujeme

 • Scrabble kocky (zaujímavou alternatívou sú kocky bieleho cukru, na ktoré doplníte písmená podľa vlastného výberu)
 • Tabuľa alebo nástenka
 • Lepidlo

POSTUP

ikona kladivoNajprv si premyslite, či stromček vytvoríte z náhodných písmen alebo uprednostníte slová, ktoré vám pripomínajú Vianoce. Môže ísť aj o úryvky z kolied, zaujímvavé citáty alebo mená vašich najbližších.

ikona kladivoPoukladajte kocky na nástenku zdola smerom nahor, pričom každý rad bude mať menej a menej písmen, až kým nevytvoríte trojuholník. Následne kocky prilepte transparentným lepidlom. V prípade použitia cukrových kociek dopíšte písmená až po vytvorení stromčeka.

ikona kladivoNa záver kriedou alebo farbičkami nakreslite na vrchol hviezdu a nadol kmeň alebo zabalené darčeky.
Stromček podľa Thistle Wood Farms. 

 

ikona stromček vianočný3. Manekýnsky pre módne maniačky a krajčírky

manekýnsky vianočný stromček

Potrebujeme

 • Zelené vetvičky
 • Krajčírsku figurínu (môžete nahradiť aj vešiakom typu “nemý sluha” alebo tradičným vešiakom)
 • Veľkú stuhu
 • Vrecovinu (alebo iný typ látky)
 • Spinky, špendlíky, floristické drôty

POSTUP

ikona kladivoPostupne pripevnite vetvy na figurínu. Začnite od najväčších, na ktoré navrstvite kratšie. Nerobte si starosti s ich dĺžkou, po dokončení ich môžete ľubovoľne zastrihnúť.

ikona kladivoObmotajte vrchnú časť figuríny vrecovinou či inou látkou do elegantného tvaru a zaistite špendlíkmi.

ikona kladivoV páse pripevnite veľkú stuhu, ktorú buď zaviažte do mašle alebo nechajte voľne padať.

ikona kladivoDotvorte náhrdelníkom alebo výraznou brošňou podľa vášho vkusu, okolo krku môžete pridať aj svetelnú reťaz.
Podľa Living after midnite.

 

ikona stromček vianočný4. Palety a svetlá

paletový vianočný stromček

Potrebujeme

 • Väčšiu paletovú dosku
 • Bielu farbu a štetec
 • Klince a kladivo alebo lepidlo
 • Ozdoby

 POSTUP

ikona kladivoPaletu natrieme bielou farbou a necháme poriadne zaschnúť. Drevo pred použitím môžeme ošetriť aj ochranným náterom.

ikona kladivoNa paletu nabijeme klince do tvaru trojuholníka tak, aby časť vyčnievala a bolo ju možné použiť na zavesenie ozdôb. Alternatívou je ozdoby lepiť priamo na paletu.

ikona kladivoOd vrcholu postupne natiahneme svetelnú reťaz okolo klincov. Existuje viac variant – buď zo strany na stranu alebo po obvode trojuholníka. Zvyšok dozdobíme garlandami, vianočnými guľami alebo prírodnými ozdobami ako sušené kolieska citrónov a pomarančov či medovníkmi.
Stromček podľa Redhead can decorate.

 

ikona stromček vianočný5. Z krepového papiera

krepový vianočný stromčekPotrebujeme

 • 5 ks bielej machovej gumy formát A4  (dostať v obchodoch s kreatívnymi potrebami)
 • Krepový papier – aspoň 3-4 rolky
 • Nožnice, lepiaca páska, lepidlo, rezadlo

 POSTUP

ikona kladivoPoložte na seba machovú gumu nasledovne – dva hárky vertikálne, nad ne ďalšie dva hárky vertikálne a nad ne jeden uprostred horizontálne. Zlepte ich lepiacou páskou, aby vytvorili jednu veľkú podložku

ikona kladivoNakreslite na gumu veľký trojuholník predstavujúci tvar stromčeka a vystrihnite ho.
Nastrihajte krepový papier na dlhé pásy s výškou asi 10 cm. Tie následne nastrihajte na 1 cm široké strapce. Pri vrchnej časti nechajte cca 2 cm vcelku, aby pás držal ako jeden celok.

ikona kladivoNastrihané pásiky postupne prilepte lepidlom na machovú penu smerom zdola nahor. Naspodku nechajte nastrihané pásiky prevísať cez okraj. Rovnako ďalšia vrstva by mala jemne prevísať cez prilepenú časť krepového papiera. Pokračujte až na vrchol stromčeka.

ikona kladivoZo zvyšnej peny vystrihnite obdĺžnik, ktorý bude tvoriť kmeň stromčeka a prilepte ho lepiacou páskou k spodnej časti. Pokryte ho hnedým krepovým papierom a nastrihajte ho podobne ako listy stromčeka.

ikona kladivoPrilepte stromček na stenu alebo zaveste na háčik. Dozdobte girlandou a ozdobami podľa vlastného vkusu.
Stromček podľa Curbly.

 

ikona stromček vianočný6. Cestovinový vianočný stromček

cestovinový stromček

Potrebujeme

 • Cestoviny podľa vlastného výberu
 • Kartón alebo tvrdý papier
 • Akrylové farby
 • Lepidlo

POSTUP

ikona kladivoVystrihnite z kartónu alebo tvrdého papiera trojuholník v tvare stromčeka.

ikona kladivoZafarbite cestoviny akrylovými farbami. Trikom na rýchlejšie farbenie je vložiť cestoviny do uzatvárateľného vrecka, pridať akrylovú farbu, poriadne pomiešať a nechať zaschnúť.

ikona kladivoPrilepte cestoviny na vystrihnutý trojuholník a na záver ozdobte glitrami alebo hviezdou.
Stromček podľa The best ideas for kids.

 

tradície na slovensku vianočný stromčekPrečítajte si tiež
Vianočný stromček a tradície na Slovensku

Náš TIP
Rovnakým spôsobom sa dajú vyrobiť aj vianočné pohľadnice, pri ktorých cestoviny nalepíte na obdĺžnikový tvrdý papier. Alternatívou je aj trojdimenzionálna verzia, pri ktorej tvrdý papier zviniete do kužeľa, oblepíte cestovinami a na záver postriekate zlatým alebo strieborným sprejom (ako vo videu).

Zdroj a foto: Kendall-Jackson, Devor by the Seashore, Thistle Wood Farms,
Living after midnite, Redhead can decorateCurbly, The best ideas for kids,


Zdielať

About Author

Zuzana Zimmermannova

Ako redaktorka na voľnej nohe spolupracuje s mnohými tlačenými aj on-line médiami. Priťahujú ju sociálne témy, reportáže z miesta diania, zákutia ľudskej duše a mysle, ako aj príbehy v každej forme - od knižnej, cez filmovú až po tie vyrozprávané v kaviarenských kreslách. Nedá dopustiť na cesty do diaľok aj za najbližší kopec, tanečné kroky a vôňu mora. Dobrodružstvá z potuliek svetom zdieľa multijazyčne v cestopisoch aj na IG TraWellViews.

Komentáre sú uzavreté.