7 najväčších omylov a povier o psoch

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Štvornohý miláčik, za ktorého by ste div nepoložili život. Váš verný priateľ, pre niektorých dokonca milší spoločník ako iní ľudia. Pes vie byť láskou na celý život, ale je pravda, že o nich kolujú rôzne fámy a nepotvrdené fakty. Môže surové mäso urobiť zo psa krvilačnú a agresívnu beštiu? A platí, že pes, ktorý šteká naozaj nehryzie? Môže za brutalitu bojových psov jeho pán-človek, alebo to má pes vpísané v génoch?
Pozrite si 7 najväčších omylov o psoch. Možno vás niektoré prekvapia.

Napríklad zamysleli ste sa, ako vás pes dokáže rozpoznať? Podľa vášho výzoru, alebo sa viac sústredí na váš pach? Dokáže rozpoznať vašu momentálnu náladu? „Nedávne výskumy dokazujú, že pes nielenže dokáže na obrazovke rozpoznať vašu tvár, ale vie aj, ako sa cítite. Na helsinskej univerzite sa v roku 2015 uskutočnila štúdia, na ktorej sa zúčastnilo tridsaťjeden psov trinástich rôznych plemien, z čoho dvadsaťštyri bolo domácich miláčikov a osem ich žilo v búde na dvore,“ popisujú autori v knihe Čo dokáže váš pes.
Výsledok? Domáce psy dokonca dokázali rozpoznať tvár, aj keď bola ukázaná hore nohami, hoci im to trvalo dlhšie. Keď sa na obrazovke zjavila tvár ich majiteľa, prejavili väčší záujem a dívali sa na ňu dlhšie.

Psia zaujímavosť
Bežným zdrojom fóbií u psov sú okuliare alebo, ešte horšie, slnečné okuliare so zrkadlovými sklami. Psy ich zrejme vnímajú ako akési veľké nehybné zrenice, typické pre výhražný pohľad znamenajúci hrozbu.
Ak sa vám pes, ktorého vidíte prvý raz, zdá v strese bez zjavného dôvodu, postarajte sa, aby si všetci naokolo dali dole okuliare. Môže sa totiž cítiť ohrozený, pretože má pocit, že na neho niekto uprene hľadí.

 

7 najväčších omylov o psoch

Existuje veľa mýtov o psoch, my sme vybrali aspoň 7 najzaujímavejších.
No určite ste počuli o tom, že psom v zime nie je chladno, sú na to zvyknuté. Veterinári upozorňujú, že to nie je pravda a psy tiež zle znášajú teplotné výkyvy. Veterinár Zbyněk Lonský odporúča v chladných mesiacoch psa na rannú prechádzku obliecť a postupne ho adaptovať. Na prechladnutie totiž stačí málo.
Existujú ľudia, podľa ktorých pes nepatrí do bytu. Nie je to pravda, pes sa ideálne cíti vo svorke a pokojne to môže byť jeho pán. Ak je na záhrade pri dome, ale je tam sám, trpí viac, akoby bol v malom byte so svojím pánom, ktorý ho vie dobre zamestnať.

čo všetko viete o psoch?

pes kresba hlava1.Pes, ktorý šteká, nehryzie

Obľúbený a dlhé roky podávaný mýtus o psoch. Berte štekanie psa ako jedno z varovaní, že sa môže odohrať útok. Nemusí k nemu dôjsť, záleží na situácii, no mali by ste byť obozretní. Určite tento signál nepodceňujte, najmä ak sa pridajú ohrnuté pysky a vrčanie.
Vštepujte to predovšetkým deťom, ktoré rady hladkajú neznáme psy. A tiež rodičom, ktorí ich nechávajú to robiť – nie vždy je to psovi príjemné a nie vždy si to jeho pán praje.

 

pes kresba hlava2.Robí surové mäso zo psa beštiu?

Možno ste to videli vo filmoch, kde kŕmili psa surovým mäsom, aby bol agresívnejší, silnejší a efektívnejšie zaútočil na prípadného protivníka. Koluje dostatok legiend a povier o tom, ako kŕmenie surovým mäsom zmenilo toho štvornohého miláčika na beštiu.
Ide však len o poveru. Potrava, a to ani surové mäso, nerobia zo psa agresívnejšie zviera. Je normálne, ak si pes bráni svoju misku z jedlom, čiže v tej chvíli máte pocit, že sa v ňom prebudili krvilačné inštinkty. So surovým mäsom to však nesúvisí.

 

pes kresba hlava3.Ak pes vrčí, mám sa mu dívať do očí?

Tak to určite nie. Niektorí ľudia tvrdia, že musíte ukázať psovi, kto je pán a tvrdo sa mu zahľadieť do očí. Neustúpiť, nepoľaviť, nech si vrčí  koľko chce.
Vedzte však, že pozeranie psovi priamo do očí je vlastne ponukou, ktorá ho môže ešte viac vytočiť a on skutočne zaútočí. Berie to ako výzvu na boj.
Radšej odvráťte zrak a oblúkom ho obíďte. Nerobte rýchle a nečakané pohyby, ruky nechajte zvesené popri tele.

pes sa pozerá na pána

 

pes kresba hlava4.Vrtenie chvostíkom je priateľský signál

Áno, môže to tak byť, ale nie vždy a v každej situácii. Stiahnutým chvostom vrtí napríklad aj pes, ktorý sa necíti isto, je nervózny, nie je v pohodovej situácii. Aj psy s agresívnym držaním tela často vrtia chvostom, ktorý je strmo vztýčený alebo vo vodorovnej polohe.
Všeobecne vrtenie chvostom znamená u psa nervozitu alebo že prežíva nejakú intenzívnu situáciu – tá môže byť pozitívna, radostná, ale aj negatívna.

 

pes kresba hlava5.Starého psa nové kúsky nenaučíš

Hovorí sa to nielen o psoch, ale aj o ľuďoch 🙂 Faktom však je, že každý pes sa dá prevychovať a len u malého percenta sa to nedá ani po starostlivom a správnom tréningu. Takých psov je naozaj málo. Prirodzene, staré psy sa učia pomalšie, keďže majú iné správanie silno vžité. Ale s dobrým prístupom a premysleným tréningom nie je nič nemožné. Navyše učenie nových vecí posilňuje váš vzájomný vzťah.

pes je guruPrečítajte si tiež
Váš Pes vás naučí, ako môžete žiť ešte lepšie.

 

pes kresba hlava6.Domáca strava je lepšia ako granule

Mnohí psíčkari nedajú dopustiť na domácu stravu – prečo by mal pes jesť niečo iné ako ja? Nejaké kupované granule, do ktorých dávajú ktoviečo. A tak im varia rovnako starostlivo ako sami sebe.
Dnes však kvalitné granule obsahujú všetky potrebné vitamíny a minerály, takže domácu stravu nepotrebujú. Niekedy im môžete prilepšiť nejakou drobnosťou, napríklad kosťou. Tá ale nech je surová, varená mu môže ľahšie uviaznuť v papuli alebo v žalúdku.

 

pes kresba hlava7.Platí rovnica: 1 psí rok = 7 ľudských rokov?

A napokon asi najrozšírenejší omyl, ktorý nám však uľahčuje rátanie. Faktom je, že pes starne v rôznych fázach svojho života odlišným tempom. Najskôr starne veľmi rýchlo a postupne sa starnutie spomaľuje.
Napríklad pes, ktorý má 1,5 roka zodpovedá 15-ročnému tínedžerovi.
Keď má pes 2 roky, už je vlastne dospelý.
Malé plemená majú v piatich rokoch približne 38 ľudských rokov. Veľký pes sa v piatich rokoch blíži už k 50-tke.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.