Legendárna spisovateľka, ktorú v anglicky hovoriacich krajinách v predajnosti predbehla iba Biblia a William Shakespeare. Agatha Christie sa narodila 15.septembra 1890 a tu sú kuriozity a zaujímavosti o tejto legendárnej spisovateľke detektívok.
Všetky epizódy nájdete v rubrike A toto ste vedeli? alebo vo zvukovej podobe v Podcaste.
Vypočujte si túto epizódu na Spotify.
Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rodená Millerová je známa pod menom prvého manžela ako Agatha Christie.
Ako prilákať viac turistov?
Vedeli ste o tom, že sa zapojila do kampane, ktorá sa snažila prilákať viac turistov na ostrov Man (leží medzi Veľkou Britániou a Írskom). Na ostrove mali ukryť skutočný poklad a indície k nájdeniu by sa umiestnili v detektívke. Ponuku napísať takýto príbeh dostala práve Agatha a mala za to dostať iba 60 libier. Napokon sa zrodil príbeh Zlato z ostrova Man, vytlačili ho aj ako brožúrku v počte 250.000 kusov a rozposlali do penziónov a hotelov po celom ostrove.
V príbehu bolo 5 indícií a poklad tvorili 4 tabatierky veľké ako škatuľka od zápaliek. Každá obsahovala polpencu z 18.storočia s dierkou uprostred a zložený list. V ňom vyzvali nálezcu, aby sa dostavil na radnicu, kde dostane za tabatierku 100 libier, v dnešnej hodnote asi 3500 eur.
Nezvestná spisovateľka
Písal sa 4. december 1926. Skoro ráno našli v oblasti Newlands Corner pri cestičke nad vápencovým útesom zaparkované prázdne auto. V ňom polícia našla len plášť a neplatný vodičský preukaz na meno Agatha Christie. Po mladej žene však niet ani stopy. Na druhý deň denník Daily Mail priniesol šokujúcu správu o zmiznutí známej spisovateľky, po ktorej pátralo tristo mužov aj so psami. 10 dní verejnosť ani manžel Archie a päťročná dcérka Rosalind netušili, kam sa podela. Agatha sa napokon objavila, ale dodnes je táto záhada zahalená rúškom tajomstva.
Agatha Christie bola mimoriadne populárna a médiá ju doslova prenasledovali na každom kroku, pritom ona bola pomerne plachá a kvôli tomu aj vystresovaná. Aj v čase najväčšej slávy dávala rozhovory len veľmi neochotne a stručné odpovede z nej bolo treba doslova páčiť. V autobiografii, ktorú písala posledných pätnásť rokov života: „Myslím si, že vtedy sa začala moja fóbia z novinárov a davov. Cítila som sa ako líška, na ktorú poľujú.”
Československo v jej knihách
A viete, že Československo spomínala Christie vo svojich dielach pomerne často? V rôznych obmenách sa mihne v knihách ako Záhadný pán Quin (spomínajú sa Karlove Vary), Smrť v oblakoch (o stenografickom systéme, ktorý vynašli v Československu), Smrť na Níle (nemecký lekár má v Československu veľkú kliniku), ale tiež v knihe Hodiny.
Agatha Christie milovala psy a vodu, kúpanie, plávanie. Jedna z prvých fotografií ju zachytáva, ako sedí učupená v tŕstí v náručí so svojím prvým psom menom George Washington, ktorého dostala k piatym narodeninám.
Asi ste počuli, že Agatha Christie robila počas I.svetovej vojny dobrovoľnú zdravotnú sestru. Hneď na začiatku asistovala pri operácii žalúdka a vraj sa triasla na celom tele. Dostala sa aj ako pomocníčka do lekárne. Tam sa detailne zoznámila s účinkami mnohých liekov, no najmä jedov. Dávkovanie, príznaky otravy a ďalšie podrobnosti neskôr využila vo svojich detektívkach.
Slávny Hercule Poirot aj slečna Marplová
No a na záver nesmieme obísť ani jej kultovú postavu Hercula Poirota. V istom období sa stretla s množstvom belgických utečencov, ktorí smerovali z kontinentu práve do okolia Torquay, kde sa Agatha Christie narodila. A vtedy vznikol nápad stvoriť belgického detektíva. Hercule Poirot je niekdajší belgický policajný dôstojník, ktorý sa uchýli do Británie.
Čoskoro ju však táto postava nebavila, otravovala a na konci 30.rokov sa na chvíľu rozchádza s Herculom Poirotom. Na scénu tak prichádza slečna Marplová – stará dievka žijúca na vidieku, do ktorej Christie premietla mnoho zo svojej babičky.
Samozrejme, Poirot bol už natoľko populárny, že sa k nemu musela opäť vrátiť.
Vypočujte si epizódu na Apple podcasty:
Foto: Lepsiden.sk